Itselläni 6.2 ja 7.3 välillä .Lääkitys metforem 750mg 1 3.
Mitkä ovat teidän 2 tyypin aamusokeriarvot
ratiritiralla.
11720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minulla 4,5-5,5 satunnaisesti kuuden pintaan jos illalla on tankannut liikaa hiilihydraatteja. Minulla oli Metforemin 2500 mg vuorokausiannoksella noissa lukemissa. Nyt Lantus lisänä 40 yksikköä vuorokaudessa niin verensokerit saatu laskemaan.
Viime kuukausina on vaihdellut välillä 4.6 - 5.3. Lääkitys Diformin retard 500 mg aamuisin.
Aamusokeri 6-7 välillä. Ei auta metforem. Pitkäsokeri kuitenkin 5.9 , joten ei hätää.
Minulla n. 5.8. Lääkityksenä 1 pilleri aamulla ja illalla, Metforem 500mg. Pitkäaikainen oli 4.9.
Paastoarvoon vaikuttaa mitä illalla syö. Erityisen rasvaista kun syö illalla, näkyy se ainakin minulla aamulla kohonneena arvona.
Muistakaa liikkua, se jeesaa näissä talkoissa.
Lukemat vaihtelee 10,0 - 15,0 välillä... on pitkävaikutteinen isuliini ja lyhytvaikutteinen insuliini, metforem.
Minulla hoitona 2 tyypin diabeteksessä 1 tabl. Diformin Retard 750g illalla, ennen otin aamulla mutta tehokkaammaksi lääkärin kanssa huomasimme illalla ottamisen. Aamulla sokeriarvot noin 5.1-5.5
Muina lääkityksinä myös kolesteroolilääkitys illalla. Sekä verenpaine ja kilpirauhaslääke aamuisin
Aamunkoittoilmiön takia aamuarvolle on annettu liikaa merkitystä. Lisäksi stressihormonit nostavat sokeriarvoja. Huonosti nukutun yön jälkeen arvot ovat surkeat. Korkea sokeriarvo valmistaa taisteluun tai aamun metsästysjahtiin. Emme pääse täällä pohjoisessa eroon geeneistämme.
Yleensä juuri ja juuri alle 10 mutta vaihdevuodet päällä ja nukun noin 2-3 tunnin pätkiä, joten tänäänkin sokerit aamulla 9,7... pitkää insuliinia menee illalla 70 ja lyhyttä 3x 20. Ois varmaan syytä lisätä insuliinin määrää?
"ois varmaan syytä lisätä insuliinin määrää?"
Niin varmaan, tai sitten tiputtaa tuota painoa...
13 ja 17,5 välillä. Pillereinä metforem, amaryl ja xelevia. Päivän mittaan ne hiukan laskee..
Huh! Tuossa ollaan jo siinä vaiheessa että lääkitystä on tärkeää korjata jos vielä pitkäsokeri on korkealla.
Minulla kokeiltiin välillä pelkästään Metforemia ja Januviaa, mutta aamusokerit nousi heti. Lantus otettiin takaisin ja tuolla pillerien ja insuliinin yhdistelmällä on saatu pidettyä aamusokerit viidessä plusmiinut puolikas.