Me kaikki elämme siis perisynnissä joka juontaa alkunsa puutarhan hyvän ja pahan tiedon puusta syötyihin hedelmiin ja joka johti kadotukseen iankaikkisesta elämästä.
Onko pyhimykseksi julistettu ihminen (maallisen tahon toimesta) näin ollen silti aina syntinen?
Perisynnistä
4
80
Vastaukset
- antihihhuli
Perisynti on ihmisen keksitöä. Sen keksi setä nimeltä Augustinus. Mies, joka mm. hylkäsi rakkaansa ulkoisten paineiden takia ja meni naimisiin lapsen kanssa. Sama mies myös kuuli ääniä. Nykyisin hänen kaltaisensa olisi jossain laitoksessa.
Ei ei siis huolta. Iloitse rauhassa ainutkertaisesta elämästäsi ja ole hyvä ihmisille lähelläsi. - harhaan johtaminen
Perisynti on siis harhaoppi? Tätäpä ei wikipedia mainitse. Olisiko syytä?
- Kokemus-K
"Perisynti on siis harhaoppi? Tätäpä ei wikipedia mainitse. Olisiko syytä?"
Harhaoppia tai "oikeaa" oppia ovat juuri ne joita suuret kirkkoisät ovat suuressa viisaudessaan milläkin vuosisadalla sellaiseksi nähneet hyväksi julkistaa. Ne eivät siis ole mikään absoluuttinen totuus vaan erehtyväisten ihmisten tulkinta.
Pitkälle pääsee kun ymmärtää että uskonnoissa ei tärkeintä ole joidenkin ikivanhojen ohjeiden tarkka noudattaminen tai tulkinta vaan elämän eläminen niin että se on itselle ja lähimmäisille mahdollisimman hyvää ja onnellista.- ++++
Kiitos Sinulle isä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712973
- 462574
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322235- 792138
- 951956
- 321712
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil201222