Perisynnistä

Magda Lena

Me kaikki elämme siis perisynnissä joka juontaa alkunsa puutarhan hyvän ja pahan tiedon puusta syötyihin hedelmiin ja joka johti kadotukseen iankaikkisesta elämästä.

Onko pyhimykseksi julistettu ihminen (maallisen tahon toimesta) näin ollen silti aina syntinen?

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antihihhuli

      Perisynti on ihmisen keksitöä. Sen keksi setä nimeltä Augustinus. Mies, joka mm. hylkäsi rakkaansa ulkoisten paineiden takia ja meni naimisiin lapsen kanssa. Sama mies myös kuuli ääniä. Nykyisin hänen kaltaisensa olisi jossain laitoksessa.

      Ei ei siis huolta. Iloitse rauhassa ainutkertaisesta elämästäsi ja ole hyvä ihmisille lähelläsi.

    • harhaan johtaminen

      Perisynti on siis harhaoppi? Tätäpä ei wikipedia mainitse. Olisiko syytä?

    • Kokemus-K

      "Perisynti on siis harhaoppi? Tätäpä ei wikipedia mainitse. Olisiko syytä?"

      Harhaoppia tai "oikeaa" oppia ovat juuri ne joita suuret kirkkoisät ovat suuressa viisaudessaan milläkin vuosisadalla sellaiseksi nähneet hyväksi julkistaa. Ne eivät siis ole mikään absoluuttinen totuus vaan erehtyväisten ihmisten tulkinta.

      Pitkälle pääsee kun ymmärtää että uskonnoissa ei tärkeintä ole joidenkin ikivanhojen ohjeiden tarkka noudattaminen tai tulkinta vaan elämän eläminen niin että se on itselle ja lähimmäisille mahdollisimman hyvää ja onnellista.

      • ++++

        Kiitos Sinulle isä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe