http://i40.tinypic.com/ea63jc.jpg
Pystyykös kukaan arvioimaan mikä lintu on syöksynyt lumeen tässä?
Lisätietoja:
-jälkien siipiväli noin 50cm, oikeasti varmaan jonkin verran enemmän
-Etelä-Pohjanmaalla
-Sekametsien rajoittamalla pellolla, osittain suometsää
Pystyykös kukaan arvioimaan mikä lintu on syöksynyt lumeen tässä?
Lisätietoja:
-jälkien siipiväli noin 50cm, oikeasti varmaan jonkin verran enemmän
-Etelä-Pohjanmaalla
-Sekametsien rajoittamalla pellolla, osittain suometsää
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hiiripöllö,
Kiitos vastauksesta!
Onko näitä syöksyjälkiä muuten miten helppoa tunnistaa eri lajien aiheuttamiksi? Pöllöjäkin on aika paljon, sitten on jotain haukkoja, entä varislinnut? Onko jotain erityispiirteitä mistä voi erottaa tietynlajin jäljen?
Kummasta suunnasta muuten lintu on iskenyt tuossa? Siipien suunnasta, vaiko jalkojen suunnasta?
Tuskinpa kukaan ainakaan kuvasta voi täysin varmaksi sanoa. Vastauksiahan voi näillä palstoilla toki kirjoitella kuka tahansa meistä.
Kynnet edellä se pöllö tai haukka taitaa syöksyä saaliinsa kimppuun. Olen nähnyt kun närhi nappaa päästäisen hangelta ja ottaa sen nokkaansa lähes lennosta.
Niin, vaikeaahan se varmasti on tunnistaa tuosta, kunhan mielenkiinnosta kokeilin, josko jollain lintuharrastajalla on silmä kehittynyt niin tarkaksi, että osaisi heittää jotain lajia :)
Joku pienehkö haukka tuolla vaikutti viikko sitten lentävän sen pellon yli. Pöllön pöntön olen laittanut syksyllä suolle, mutta en tiedä asustaako siellä ketään. Närhiä tuolla oleskelee ainakin, mutta asustelevat yleensä lintulaudan tienoilla syömässä.
Aikaisemmin en ole havainnut tuollaisia jälkiä lumessa tuolla.