Missä varaustilaisuuden nuoret tulevaisuuden ruotsalaiset ?
Ei 30 joukossa ollut yhtään Ruotsissa pelaamaan oppinutta, joten onko Suomi mennyt jo jalkapallomaa Ruotsin ohi jääkiekossa ?
missä NHL draftin ruotsalaiset... ?
11
481
Vastaukset
- AIK
Ruotsin nuoret satsaavat mielummin jalkapalloon ?
Nuoret ovat nykyään liian mukavuuden haluisia, ja siksi eivät jaksa nousta harjoituksiin niin aikaisin.
Suurissa kaupungeissa jalkapallo on ykkönen. - Just MoDo
Melkein kaikki ruotsalaiset pelaajat tulevat MoDon akatemista Ruotsissa.
Näslund / Forsberg ovat kasvaneet siellä, ja siten nyt vievät akatemian sanaa eteenpäin.
Kaupungissa ei ole mitään muuta tekemistä, kuin olla ykkönen juuri jääkiekossa.- sistersSedin
Nii...mitä merkitystä sillä on jos neiti-Näslund, ja "aijai ku polvee koskee"-Fobba on Modosta? Siis merkitystä siihen, ettei ainuttakaan ruottalaista varattu ekakiekalla.. Alamäki on alkanut, se on väistämätön tosiasia ruotsalaisessa kiekkoilussa...tämän osoittaa jo menestys(menestymättömyys) nuorisomaajoukkueiden MM-kisoissa.
- kaukopartiomies
Ruotsin jääkiekkoliitto on myös asiasta huolissaan.
Enään ei synny hyviä pelaajia, vaan heidät täytyy kouluttaa. - Nääslund
Ruotsalaisilla oli vain huono vuosikerta. Jopa Pietilä oli ihmeissään, ettei Ruotsista mennyt ketään 30 joukossa.
- 4s Ruutu
Onko Pietilä vielä Chicagon scoutti ?
Tämä jengi tarvitsee kovanluokan pelimiehiä, ei mitään marjanpoimijoita.
- Global
Ruotsilla tulee olemaan selviä vaikeuksia pysyä muiden suurien maiden mukana. Ei ole tarpeeksi lahjakkaita pelaajia, ja siten NHL ei varaa enään ruotsalaisia.
- World Cup
Ruotsilla tulee olemaan kovat ajat, jääkiekon tulevaisuudessa.
Nuoret eivät ole tottuneet harjoittelemaan tarpeeksi, ja siten kaikki ikäluokat ovat Suomea perässä.- veinkretski
Miten väärässä olitkaan. Siellä muutettiin systeemejä ja johan alkoi tulla isoja ja pahoja ruotsalaisia. Hedman, Backstrom, Ekman-Larsson, Karllsson....
- saipa-fani
Mitä? Oli 30 joukossa minun muistaakseni yksi ruottalainen Alex Nylander
- veinkretski
Et huomannut, että kyseinen kirjoitus kirjoitettiin vuonna 2004. Silloin ei tosiaan ruotsalaisia varattu ensimmäisellä kierroksella. Oli laiha varausvuosi ruotsalaisittain.
Tosin ensimmäisellä kierroksella varatut suomalaiset, eli Tukonen, Nokelainen ja Korpikoski eivät ole olleet ihan odotuksen vastaisia. Kertoo vain, että lopulta harvat aikaisinkin varatut nousevat ihan terävimpään kärkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83533599Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2263011Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy622501Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1781552Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har231440Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään601397Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast31308Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141025- 611002
- 92945