Miksi Suomessa ei tuomita työpaikkakiusaamisesta?

tuli tää päätös että ay-pomoa ei erotettu vaikka oli selvä häirintätapaus.

Ja pressaehdokas saa Suomessa itkettää naisministereitä,eikä ole muka kiusaamista...!
763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Työsuojelu on meillä lapsenkengissä. Kun siitä yritetään päättää demokraattisesti, alkaa politiikka tulla peliin kuin myös "karskit miehet", tyyliin: "vain ämmät itkee!"

Työnjohto yleensä vähättelee ongelmia joko kyvyttömyyttään tai pelkuruudessaan. Molempi pahempi!? Työpaikan henkisiä ongelmia ei oteta tosissaan: "... sillä on nyt vaikeaa - ehken ongelmia kotona, menkat tai muuta yhtä sellaista..."

Äänestä

aina, kun eivät saa tahtoaan läpi. Parempi jäädä vaan kotihommiin.

Äänestä
  • sinun mummosi teki varmaan noin ollessaan kotiäitinä.

    Nykyajan naiset itkee duunissa vain pakotettuina ja kiusattuina.

    Äänestä

Kuten tänään luimme ajattelevan kirjoittajan kynästä: kiusaaminen on väärä sana, kun puhutaan selvästä pahoinpitelystä ja väkivallasta - henkisestäkin. Viimemainitut ovat aina poliisiasia - niin koulussa kuin työpaikoillakin.

Niin usein olemme kuulleet jo koulun pihalla oppilasringin reunoilta rytmikkään huudon: tappelu, tappelu... Luokkatoverit ne siinä vieressä usuttavat toisia iskemään kunnolla, eikä kukaan puutu asiaan. Pelkkää hauskaa kiusailua vain?

Ylläoleva ilmeisesti provoksi tarkoitettu kommentti keskusteluketjuun "... naiset itkevät aina kun eivät saa tahotaan läpi..." kuuluu myös poliisin tutkittavaksi. Jos kyseessä on työpaikan johtoon kuuluva henkilö - niinkuin kirjoittaja antaa ymmärtää - hänet on tuomittava törkeästä kiusanteosta ja herjauksesta tai ainakin kiihoittamisesta kansanosaa vastaan. Tehdään rikosilmoitus. Kyllä asia siitä selviää!

Äänestä
  • Olen kuullut nuo samat sanat ennenkin, ilmeisesti juuri omalla työpaikallani. Kuulen niissä elävästi oman johtajani härskisti naureskelevan äänen ja halveksivan intonaation!

    Äänestä

  • Déjà vu... kirjoitti:

    Olen kuullut nuo samat sanat ennenkin, ilmeisesti juuri omalla työpaikallani. Kuulen niissä elävästi oman johtajani härskisti naureskelevan äänen ja halveksivan intonaation!

    Sinäkin siis olet Turun kaupungin palveluksessa!

    Äänestä

  • "... naiset itkevät aina kun eivät saa tahotaan läpi..."...Jos kyseessä on työpaikan johtoon kuuluva henkilö - niinkuin kirjoittaja antaa ymmärtää..."

    Missäs siinä niin "annetaan ymmärtää"?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saulikin on kiusaaja kirjoitti:

tuli tää päätös että ay-pomoa ei erotettu vaikka oli selvä häirintätapaus.

Ja pressaehdokas saa Suomessa itkettää naisministereitä,eikä ole muka kiusaamista...!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu