Kotietsintä LAPSIperheen asuntoon pienen kiistan takia

Kiusanteko helppoa!

"Hiihtoladulla sattunut välikohtaus johti poliisin tekemään rynnäkköön lapsiperheen kotiin!

Tapaus liittyi hiihtäjän ja koiranulkoiluttajan väliseen kiistaan hiihtoladulla!!??

Asunnossa oli tapahtumahetkellä paikalla perheen äiti ja kaksi alle kouluikäistä lasta. Perheen isä ei ollut kotona."


Tässä näkee kuinka helppoa on kiusata ja terrorisoida naapureita VÄITTÄMÄLLÄ jotain p-askaa jostain naapurista. "joo se oli agressiivinen, se uhkaili, se herjas.. sillä oli varmaan joku puukko.. se voi hakata jonkun..."

Yhtään mitään todisteita mistään EI tarvita. Pelkkä VÄITE tapahtuneesta riittää!

Jos ihmettee mitä todisteita poliisilla on rikoksesta, ne sanoo "no miksi se muuten tuollaista väittäisi jollei sellaista olisi tapahtunut?" öö no vaikka siksi että se saa poliisit rynnäköimään naapurin kotiin ja pelotteleen pikkulapset kuoliaaks pelosta.

Moni on joutunut muuttamaan pois kotoaan, koska pelko siitä että koska poliisit TAAS hyökkäävät kotipesään, tekee mahdottomaksi asua kotona.

Poliisien perusteeton hyökkäys kotiin, tuntuu uhreista ihan yhtä pahalta kuin rikollisten murtautuminen kotiin!

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/aamuposti-raju-valikohtaus-ladulla---poliisi-rynnakoi-lapsiperheen-kotiin/art-1288446110955.html

11

231

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poliisin KARHU ryhmä

      "Kahden pienen lapsensa kanssa kotona ollut perheenäiti sai odottamattomia vieraita Hyvinkäällä, kun suojakilvin varustautuneet poliisit tulivat asuntoon.

      Aamupostin mukaan poliisi alkoi selvittää hiihtoladulla sattunutta välikohtausta.

      Osapuolina oli koiranulkoiluttaja ja hiihtäjä, jotka riitautuivat siitä, mihin koira saa tehdä tarpeensa."

      Varokaa siis naapureita! Jos suututat ne, poliisi hyökkää MELLAKKA varustuksessa KOTIISI!!

      • Pelkäsiköhän kakrut

        Kyllä asia on niin että poliisin on lähdettavä tehtävään jos on ilmoitettu mahdollisesta aseesta ja kyseessä on ollut jotain kähinää..siihen en ota kantaa millaisilla perusteilla kyseinen asunto on ollut rynnäkön kohteena.

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012020115151682_uu.shtml
        ------------------------------------------------------------

        Katsoin eilen elokuvan kuinka poliisi rynnäköi väärään osoitteeseen ja ampui talon isäntää jolla oli hiuskuivain kädessään..no sehän oli tietysti elokuva mutta putkahti vaan mieleen..suomessa ei ole elokuvan kaltaisia rikollisia poliiseja.


    • Poliisi on vaan

      niin tyhmä että uskoo kaiken mitä joku hysteerinen kansalainen heille huhkii räkä lentäen, osoitteet tiedustellaan milloin taksikuskeilta milloin joltain spurguilta.

      Mutta jos haluat olla vitt.umainen naapureillesi käytä poliisia aseena:)

      Väitä kiven kovaa nähneesi aseen tai "jonkin" hänen kädessä tai joitain muuta ase höpinää...

      • 10

        *****Mutta jos haluat olla vitt.umainen naapureillesi käytä poliisia aseena:)****

        Joskus tuo vitt.maisuus saattaa käydä kalliiksi. Kyse on mimittäin väärästä ilmiannosta, mistä tuomitaan näin..

        Rikoslaki

        6 § (24.7.1998/563)
        Väärä ilmianto
        .
        .
        virheellisin perustein, on tuomittava väärästä ilmiannosta sakkoon tai vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi.


    • Kusettajat kiusaa

      No eihän kukaan muukaan saa perättömistä ilmiannoista tuomioo?!!

      Saat ihan rauhassa puhua vaikka mitä paskaa toisista, eikä siitä tule tuomiota oikeudessa.

      Tokin hiihtäjähärö voi aina väittää että "joo kyllä mää luulin näkeväni sillä aseen" vaikkei tietenkään ole nähnyt mitään!

      Ei siitä syyttäjä syytä eikä oikeus tuomitse.

      Kiusaa siis rauhassa naapureita, työkavereita, exiä tai muuten vaan niitä joita vihaat?!

      Sairas systeemi, joka mahdollistaa syyttömien terrorisoinnin!

      • 10

        ******No eihän kukaan muukaan saa perättömistä ilmiannoista tuomioo?!!*****

        Perättömästä ja perättömästä. Tuleeko tuomio vai ei riippuu aina tapauksesta ja siitä mitä poliisi on sen johdosta tehnyt. Jos ilmianto on ns. pistetty ´paperille´ ja allekirjoituksella vahvistettu, niin kyse on silloin perättömästä lausumasta ja tuomio tulee siitä
        Jos suullisesti on tahallaan tehnyt väärän ilmiannon ja poliisi on sen perusteella ryhtynyt pakkokeinolain mukaiseen toimenpiteeseen, on rikos tietysti täyttynyt.
        Väärä ilmianto vaatii kuitenkin aina tahallisuutta, jos siihen ei saada näyttöä, niin tuottamuksellisesti teko ei ole rangaistava.
        Perättömistä/vääristä ilmiannoista on Suomessa kyllä tullut tuomioita. Ne harvoin kuitenkin ylittävät ns. uutiskynnystä.


      • näihköhän?
        10 kirjoitti:

        ******No eihän kukaan muukaan saa perättömistä ilmiannoista tuomioo?!!*****

        Perättömästä ja perättömästä. Tuleeko tuomio vai ei riippuu aina tapauksesta ja siitä mitä poliisi on sen johdosta tehnyt. Jos ilmianto on ns. pistetty ´paperille´ ja allekirjoituksella vahvistettu, niin kyse on silloin perättömästä lausumasta ja tuomio tulee siitä
        Jos suullisesti on tahallaan tehnyt väärän ilmiannon ja poliisi on sen perusteella ryhtynyt pakkokeinolain mukaiseen toimenpiteeseen, on rikos tietysti täyttynyt.
        Väärä ilmianto vaatii kuitenkin aina tahallisuutta, jos siihen ei saada näyttöä, niin tuottamuksellisesti teko ei ole rangaistava.
        Perättömistä/vääristä ilmiannoista on Suomessa kyllä tullut tuomioita. Ne harvoin kuitenkin ylittävät ns. uutiskynnystä.

        "Perättömistä/vääristä ilmiannoista on Suomessa kyllä tullut tuomioita. Ne harvoin kuitenkin ylittävät ns. uutiskynnystä."

        Niinköhän, taidat valehdella mutta laita pari, laita 5-10 diaarinumeroa ja oikeus missä asia on käsitelty, niin tarkistetaan väitteesi.

        Sehän on helppo juttu kun jo tiedät tuomioita tulleen.


    • 5y4redf

      Noh, lähteenä näkyy olevan keltainen lehdistö, joten muistetaas käyttää vahvoja mediasuodattimia.

      • 4

        Täh !

        Kaikkihan kuitenkin muistaa, tässä kyseessä Suomen suurin laillistettu rikollisten ja terroristien ryhmä eli Suomen poliisi !

        Rehellinen poliisihan on satuolento, kuten jo muistatte !


    • rik rik patja

      juuri näin suurin rikollisjärjestö joka toimii ilman todellista laillisuusvalvontaa, tutkii itse itseään jos jotakuta epäillään rikoksestta ja mikä pahinta toimii verorahoilla ka saa tukea kansalta

    • Mites sitten?

      Kertoisitko miten niitä todisteita sitten saadaan? Lähettämällä tekstari epäillylle että onkos sitä heiluttu aseen kanssa?

      Ei sille vaan voi mitään, poliisin tehtävä on ottaa vakavasti nämä ase-epäilyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      809
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      769
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      677
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      498
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      482
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      445
    12. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    13. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      68
      411
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    15. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    16. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      46
      406
    17. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    18. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      403
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    20. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      27
      395
    Aihe