Lehdessä sanottiin, että superpakkanen on tulossa. Onneksi kämppä on koeponnistettu -35 asteeseen, sen se taatusti kestää. Tällä hetkellä -22.9...***
Onko SUPERpakkasia näkynyt?***
11
85
Vastaukset
- Hampaat kalisee
kun katselin ulos, ja sitte pakkasmittaria. -26 näytti. MIssähän mun pitkälahkeiset villahousut mahtaa olla? Jos joku löytää, löytäjä ei saa pitää niitä, mää tartten niitä, mullon vilu.
- i-v atte
-32c oli yöllä ollut, mutta nyt laskenut jo -29c
- hyi kauhistus
missäpäin i-v asustaa, kun tuo lukema on tuommonen? tässä kuusamosta mitattu, mikä on ennätys tälle talvelle.
Talven pakkasennätys on nyt -39,1 astetta. Se mitattiin Kuusamon Kiutakönkäällä, jossa oli eilenkin kylmin mittauspiste. - titityy^^
-30 astetta
Hienosti pitää hirsimökki lämmön sisällä. Pappa rakensi sen ennen toista maailmansotaa. Ennen kunnallistekniikka hajoaa, kun tämä kämppä pettää. Nyt ulkona -21 ja sisällä 22,4.
:=)
- tuolla itärajalla
näkyy netin mittarissa olevan Kajaanissa vieläkin -30, että eiköhän i-v sieltä jostain ole:-).
- i-v atte
paikalliset erot ovat nyt isoja johtuen inversio ilmiöstä ja asuinpaikkakunnan virallinen lukema 5astetta pienempi:)
arvaus meni pieleen! asun etelämmässä ja myös lännen puolella:)
-26.4 just nyt, yöllä -27.3. Auringon säteet just rupee valtaamaan maisemaa. Huikean talvinen ja kaunis maisema ikkunasta.
- ;)
Voi olla että iltapäivällä otan aurinkoa partsilla jos nuo usvaiset harsot haihtuu.
Parveke pitäisi kyllä aurata, en ole käynyt siellä itsenäisyyspäivän jälkeen. Taidan pirauttaa huoltomiehelle josko se kävisi lapion kanssa. Sanon syyksi että tupakille pitää päästä ja ottamaan aurinkoa.
Lupasivat kyllä luntakin, tänään, onneksi ei tupaan asti kun ovet ovat kiinni. Joo ja ikkunat.
-22.8 ulkona ja 21.4 sisällä oli aamulla. Meinaa tulla hiki. Taidan riisua pitkälahkeisen paidan pois.
Huomenta.:)
En pääse kehumaan lukemilla...tuossa kolmenkympin tienoilla oli auton mittari tänä aamuna...-29 ja -30 välillä...tasaisen tappavaa kylmää on...veetuttaa jo hieman.:/antaa tulla vaan, mää olen Pohjan Poika ,. veri ei vapise eikä leuka tutise ,.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.554712Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2433537Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2563240Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1113219Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie321865- 1011538
- 1661150
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA651026Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril122957Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."34821