rautalapion yksi alias ruostettako? täällä kehuskeli Pohjanmaan suomenruotsalaisten ? suomenkielitaidolla.
Itse olen siellä käynyt ja koppavampia hurreja tuskin on ja hyvä että ymmärtävät suomenkielitä
Muistutukseksi, pohjanmaalta oleva Klaymdian biisi.
http://www.youtube.com/watch?v=a7eoo7iCBAg
Itse olen siellä käynyt ja koppavampia hurreja tuskin on ja hyvä että ymmärtävät suomenkielitä
Muistutukseksi, pohjanmaalta oleva Klaymdian biisi.
http://www.youtube.com/watch?v=a7eoo7iCBAg
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vaasan ympäristössä kun tuli ajeltua rannikon läheisyydessä ja satuin käymään suomenruotsalaisessa pikku kaupassa jossa palvelu oli tylyä. Tilanne meni näin että olin kassajonossa ja edellä oleva asian puhui sillä niiden kielellä kassanaisen kanssa, mutta sitten kun minä pääsin kassalle ja sanoin vaan suomeksi hei! niin kassanainen ei sanonut mitään ja oli pottuuntuneen näköinen.
Kyllä ymmärrän että kassanaisilla voi olla huonoja päiviä, mutta kun tämä juurikin oli puhunut asiakkaan kanssa ja näytti olleen hauskaa.
Olen aika varma että se oli rasisti. Minulla on jonkin verran perunamainen nenä sekä myöskään ei ole siniset silmät.
Mielestäni pakkoruotsi olisi hyvä poistaa että tälläinen rasismi poistuu ja kyllä suomenruotsalaisenkin pitää palvella suomenkielistä yhtä hyvin.
asian=asiakas
Jag har råkat ut för exakt samma sak,kassan pratade glatt på finska med kunden före mig.När det var min tur så blev betjäningen helt annorlunda när hon hörde att jag talade svenska.Ändå tänkte jag nog inte att det var rasism utan dålig kunskap i svenska.Inte kan man ens begära att en privat affär MÅSTE använda kundens språk.
"suomeksi hei! niin kassanainen ei sanonut mitään ja oli pottuuntuneen näköinen."
Kaksiiekisenä voin kertoa sinulle että suomeksi ja ruotsiksi hei/hej kuullostaa täsmälleen samalta. Se että kesäapulainen jutteli iloisesti edellisen kanssa saattaa jouhtua siitä että nämä tunsivat toisensa. Sinä olit ventovieras jolloin naama pannan peruslukemille.
"Olen aika varma että se oli rasisti. Minulla on jonkin verran perunamainen nenä sekä myöskään ei ole siniset silmät."
No eiköhän toddenäköisempi vaihtoehto ole se että kesäapulainen pani naamat peruslukemalle odottaen että mitäköhän sinulle saisi olla. Se että sinä olet varma jostakin muusta saatta johtua siitä että nenäsi ja silmäsi jostain oudon syystä on heikentänyt omaa itsetuntoasi. Vai luuletko että neiti luki Halla-ahon blogeja vapaa-aikanaan?
"Mielestäni pakkoruotsi olisi hyvä poistaa että tälläinen rasismi poistuu ja kyllä suomenruotsalaisenkin pitää palvella suomenkielistä yhtä hyvin. "
Minusta on tärkeää että suomenruotslaiset palvelevat suomenkieleisä PALJON PAREMMIN kuin suomenkieliset ruotsinkielisiä.
Olettettavsti sait palvelua vaikka puhuit suomea? Minä näet en saa kaupoissa palvelua jos puhun ruotsia, ellei kyseessä ole ruotsinkielinen, kaksikielinen lukiolainen tai opiskelija. Heiltä saa omakielistä palvelua suomeksi, ruotsiksi, englaniksi ja saksaksi tai ranskaksi. Sinulta kaiketi en saisi.
"Inte kan man ens begära att en privat affär MÅSTE använda kundens språk. "
Det är något som mineoriteten förstår. Men det förstår nog inte majoritetns mest insnöade kast. Detta forums fisnkspråkiga hör nog till det lägsta skrået av de lägsta i den bemärkelsen.
En av de roliagste egenskaperna med detta forums insnöade är att de ALLTID går i samma fälla: om man vänder deras argument till att gälla det andra språket så står de alltid där som fån.
Den här diskussionstråden är ett typaxampel på det.
Sen takia juurikin sanoin Hei, koska se on niin lähellä sitä Hej sanaa ettei sitä voi paljoa väärin ymmärtää.
Kyllä se oli tyly. Kehonkieli kertoi kaiken.
Tukholmassa olen saanut parempaa palvelua. Kerrankin kassamies kysyi että onko ongelmia toki kylläkin ruotsiksi tietty. Tietysti oli kun vitutti, mutta eihän se ollut sen kassamiehen vika. :D
Sitten Skansenilla monesti ruotsinsuomalainen vaihtaa kielen suomeksi ja tullut myöskin erikoispalvelua siellä kun esittää juntti suomalaista.
"rautalapion yksi alias ruostettako? täällä kehuskeli Pohjanmaan suomenruotsalaisten ? suomenkielitaidolla."
Milloinkohan niin olen tehnyt. Onhan se toki parantunut, ja on se paremopi keksimäärin kuin suomenkielisten ruotsinkielentaito, mutta on siellä edelllen suuri jokku ruotsinkielisiä joiden suomenkielentaito on heikkoa.
"Itse olen siellä käynyt ja koppavampia hurreja tuskin on"
Eli oletko ehkä tavannut jonkun joka ei suostu puhumaan suomea kanssasi, tais suostuu mutta pitkin hampain. No silloinhan olet tavannut jonkun joka on mekeiln yhtä koppava kuin melkein kaikki palveluammatissa olevat suomenkieliset pääkaupunkiseudulla.
"Nykyajan nuori on kaamea penska,
sille kun kelpaa ranska ja svenska."
J. Leksinen
Suomenkieliset eivät huomaa että ruotsinkieliset saavat jossain paikoissa huonoa pavlelua, ja Ruotsinkieliset eivät huomaa että suomenkieliset saavat huonoa palvelua jossain paikossa (ehkä joku maalaispaikka missä kaikki puhuu ruotsia) Kaupunkeissa suomenkieliset saavat AINA palvelua omalla kielellä. Vaikka itse olen ruotsinkielinen niin jos kassatäti puhuu mulle suomea niin puhun minäkin hänelle suomea. Mutta se on aina kiva juttu jos suomenkielinen palvelee mua mun omalla äidinkielellä :)
Maaseudulla ei svekoilta saa muuta kuin katkonaista ruotsia. Wehrbauereiksihan näistä ei ole kuten viime sodissa nähtiin. Oliko edes sisällissodassa ketään nimekäs Närpiö-Krösnäs-Larsmo akselilta. Mitä Vaasaan tulee enemmistö svekkuleista siellä on joko kassaneitejä, pizan paistajia tai valtion elättejä eli kunnalla töissä. Suomenkieliset hoitaa ne "monimutakaiset jutut".