Ihmiskaupan uhrit jäävät lastensuojelun ulkopuolelle
Unicefin mukaan Suomessa ei juuri tunnisteta uhreja.
Suvi Vihavainen
HELSINGIN SANOMAT
Ihmiskaupan uhriksi joutunut lapsi ei saa välttämättä Pohjoismaissa tarvitsemaansa apua, kertoo Unicefin tuore tutkimus.
Suomessa uhriksi joutunut uhkaa jäädä lastensuojelun ulkopuolelle. Alaikäisten ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmä on liian erillään kansallisesta lastensuojelusta.
"Pohjoismaat ovat hoitaneet äärettömän hyvin lasten asioita, mutta asia on eri maahanmuuttajien kohdalla. Heitä kohdellaan ensisijaisesti ulkomaalaisina eikä lapsina", sanoo lasten oikeuksien asiantuntija Inka Hetemäki Suomen Unicefiltä.
Lapsiuhrien auttamista ei pitäisi Hetemäen mukaan rajata ihmiskaupan auttamisjärjestelmään. Heille kuuluvat samat terveyspalvelut, joita suomalaislapset saavat.
Unicefin selvityksen mukaan viranomaiset tunnistavat huonosti ihmiskaupan lapsiuhreja. Suomessa ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmässä on tällä hetkellä vain "kourallinen" lapsia ja nuoria, kertoo Oulun vastaanottokeskuksen johtaja Sirpa Kansanaho.
Auttamisjärjestelmään on päässyt vuosittain vain kolmesta neljään lasta. Heidän epäillään joutuneen prostituution tai työperäisen ihmiskaupan uhriksi yleensä ulkomailla.
Esimerkiksi Norjassa löydettiin kolmen vuoden aikana 217 mahdollista ihmiskaupan lapsiuhria.
"Suomessa on päihde-, väkivalta-, ja mielenterveysongelmia, mutta täällä ei tapahdu lapsiin kohdistuvaa ihmiskauppaa. Joko sitä ei tosiaan ole tai sitten sitä ei tunnisteta", Kansanaho sanoo.
Hän muistuttaa, että myös suomalaislapsi tai -nuori voi olla ihmiskaupan uhri. Näin voi käydä esimerkiksi, jos tyttö hankkii seksillä huumeita itselleen ja poikaystävälleen.
Lasten kohdalla uhriutta voi olla vaikeaa saada selville.
"Lapsi voi mennä sekaisin, kun asiasta puhutaan. Pienellä lapsella on suojamekanismeja, eikä sanoja siihen, mitä pahaa hänelle on tehty."
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
"Myös suomalaislapsi tai -nuori voi olla ihmiskaupan uhri. Näin voi käydä esimerkiksi, jos tyttö hankkii seksillä huumeita itselleen ja poikaystävälleen."
Niinpä tietenkin, tyttö. Jos poika sen sijaan hankkii varastamalla rahat omiin ja tyttöystävänsä huumeisiin, ei hän ole ihmiskaupan uhri. Hän on rikollinen.
Näinpä poika saa Suomessa linnaa, tyttö taas empatiaa, rahaa ja sossun feministeiltä pyhän uhrin statuksen. Se on sitä tasa-arvoa.
Ihmiskauppaa ei vain löydy
...tehdään väkisin
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad641216- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99613
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574