Tyäeläke kertymälle tulisi asettaa katto myös Suomessa. Ruotsissa se on 3800 euroa.
Näin loppuisivat johtajien öky eläkkeet, ja eläkkeetkin olisivat oikeudenmukaisemia
kuin mitä ne nyt ovat Suomessa.
Ruotsissa on työeläke kertymälle 3800 euron katto
7
292
Vastaukset
Tollanen pitää saada Suomeen tasan tarkalleen. Varsinkin, jos sen sitten maksaa kaikki muut muussa tapauksessa.
- realismia realismia
Ja höpö höpö.
Uskotko tosiaan, että Ruotsissa ei makseta kenellekään eläkettä enempää kuin 3800 euroa?
Vai onko parempi, että suurituloiset vapautetaan eläkevakuutusmaksuista siltä osin joista ansaitsisi yli katon, esim 3800 euroa eläkettä. Eli suurituloiset maksaisivat suunilleen saman eläkevakuutusmaksun kuin pienituloiset?
Minusta on erittäin oikeudenmukaista, että ökypalkkaiset maksavat ökyvakuutusmaksun. Ökyvakuutusmaksusta toki seuraa ökyeläkekin. Tämähän on normaalia kaikissa vakuutuksissa eli suuremmalla vakuutusmaksulla saa paremman vakuutuksen eli korvauksen sen tullessa ajankohtaiseksi.
Näin siis länsimaissa. Pohjois-Korea tms maat on sitten toinen juttu- kateellinen?
Sama jos olis tasapalkkaisuus (sosialismi) kukaan ei saisi tienata yli 3800eur/kk
Mistäs ne verotulot revittäis?
Öky tulot öky eläkkeet öky maksut näin se menee. - öko
"Näin siis länsimaissa. Pohjois-Korea tms maat on sitten toinen juttu"
Miksi länsimaissa sitten yleensä on eläkekatto? - realismia realismia
öko kirjoitti:
"Näin siis länsimaissa. Pohjois-Korea tms maat on sitten toinen juttu"
Miksi länsimaissa sitten yleensä on eläkekatto?Missä maassa on eläkekatto? Ei missään tietääkseni.
Jossain voi toki olla jonkinlaisia maksimieläkkeitä, mitä joku yksittäinen eläkejärjestelmä voi maksaa. Näitä on Suomessakin vaikka kuinka monta.
Yleistä eläkekattoa ei ole.
Vai mitä ihmettä tarkoitat eläkekatolla?
Vai tarkoitatko eläkekatolla, että eläkettä voi saada vain sen mitä on maksanut tulevaa eläkettä varten. Jos tätä tarkoitat, niin sitten niitä löytyy vaikka kuinka monta myös Suomessa. Niissäkään ei kyse ole yleisestä 'eläkekatosta', vaan siitä ettei ko vakuutuksesta voi saada enempää eläkettä. Sitten voi tietty olla useita vakuutuksia, jolla ko 'katon' voi kiertää.
Suomen lakisääteinen työeläkevakuutus on tietty poikkeus tästä: siitä eläkettä maksetaan niin kauan kuin elät. Ei siis ole mitään 'kattoa'. Haluasitko siis, että eläkettä maksettaisiin vain määräaika, esim 10 vuotta. Entäs sen jälkeen? Sosiaalihuoltoon?
Varakkaat kuitenkin kiertäisivät tämän sitten ottamalla useampia vakuutuksia ja veisivät rahan sitten näihin vakuutuksiin lakisääteisen työeläkevakuutuksen sijasta. Olisiko se sitten parempi? Miten?
- totuus
Ei ole muuten totta, mitään kattoja ei eläkkeille ole olemassa kuin tavallisen kansaneläkkeen vuosimääräinen työtulon katto josta ei saa eläkkeeseen oikeuttavaa tuloa taitaa olla noin 390000t kr.
Täällä näkyy mustaa valkoisella tulot ja eläke kerran vuodessa osa 2,5% vapaa oma sijoitus. - Peruspena69
Vain kommarit ovat kateellisia suurista eläkkeistä. Kommareiden mielestä rikkailta pitää ottaa kaikki rahat pois ja antaa heille vähemmän rahaa kuin he ansaitsevat. Tunnetteko muuten rikkaita kommareita? En minäkään sillä kommari on aina köyhä ja jos hän rikastuu hänestä tulee heti kokoomuksen jäsen. Kommarit ovat vain kateellisia ja pahoja ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11810293
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422211Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24993Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977