Miksi media ei puhu ehdokkaiden ulkomaankokemuksesta?

Ei tee analyysiä, kysyy Nykypäivä. Ihan samaa olen ihmetellyt.

Ensimmäisen kierroksen gallup-pelistä NP on myös löytänyt ihmeteltävää.

Tammikuussa Haavisto sai Ylen gallupissa YHDEN äänen enemmän, kuin Väyrynen. Yle: "Haavisto kiri prseidenttikyselyn kakkoseksi". Seuraavassa Ylen kyselyssä oli selkeästi enemmän Vihreän Liiton kannattajia. Haavisto nousi yhä, mutta em. seikka ei ollut tarpeeksi tärkeä uutisoitavaksi asti.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jospa se vahvistaisi Niinistön asemaa ja heikentäisi Haaviston asemaa. Eihän sellanen olisi kivaa. Niinistö saattaisi voittaa toisen kierroksen 80-20, eikä siitä irtoaisi niin paljon lööppejä kuin vaikkapa 55-45 -tuloksesta.

Äänestä
  • On yksi lehti joka on kartoittanut sitä, ketkä Suomessa ovat parhaita ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijoita.

    Ulkopolitiikka-lehdessä julkaistussa selvityksessä (kyselyssä) Pekka Haavisto nimettiin viidenneksi parhaaksi ulkopolitiikan tuntijaksi Suomessa. Hän meni edelle jopa istuvasta presidentistäkin.

    Sauli Niinistöä ei yksikään lehden haastattelema asiantuntija ehdottanut listalle, jossa on mainittu kaikkiaan 28 nimeä, ainakin kerran.

    Tämä puhuu karua kieltä siitä mihin Niinistö on poliitikkona keskittynyt.

    EI AINAKAAN ULKOPOLITIIKKAAN EIKÄ KANSAINVÄLISIIN KYSYMYKSIIN.

    Presidentin tehtävä on turvata rauhalliset ja vakaat puitteet laadukkaalla ulko- ja turvallisuuspolitiikalla. Hoitamalla sen alueen hyin hän varmistaa että tällä pystyymme työtä tekemään ja yrittämään.

    Pekka Haavistolla on kiistatta parhaat mahdolisuudet ja taidot tähän, sillä hän on kansainvälisesti kokeneimpia poliitikkojamme
    Siksi Pekka!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuplaati, kuplaati kirjoitti:

Ei tee analyysiä, kysyy Nykypäivä. Ihan samaa olen ihmetellyt.

Ensimmäisen kierroksen gallup-pelistä NP on myös löytänyt ihmeteltävää.

Tammikuussa Haavisto sai Ylen gallupissa YHDEN äänen enemmän, kuin Väyrynen. Yle: "Haavisto kiri prseidenttikyselyn kakkoseksi". Seuraavassa Ylen kyselyssä oli selkeästi enemmän Vihreän Liiton kannattajia. Haavisto nousi yhä, mutta em. seikka ei ollut tarpeeksi tärkeä uutisoitavaksi asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu