Volvo V70 -00 mk1 ovenlukot jäässä.

Volovonmies

Elikkäs mikä avuksi kun kaukosäädöllä aukeaa kuskin ovi ja takakontti, vänkärin oven saa auki sisältä mutta takaovia ei saa auki ollenkaan. Lämpimään halliin kun ajaa niin jonkin ajan kuluttua ovet aukeaa mutta heti -20 pakkasessa lukot ei aukea. Joten onko siellä ovensisällä joku sylinteri vai millä ne lukot aukeaa. Joku sanoi että niissä on niin jäykät vaseliinit että pakkasella sähkömoottori ei jaksa aukaista lukkoa mutta tiedä sitten. Onko joku paikka johon voi laittaa esim. lukkosulaa tai aseöljyä? Ja toinen juttu, missä sijaitsee tuossa termostaatti ja millanen vaihtaa? Kiitos jo nyt etukäteen.

8

3365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Volovonmies

      Kone on muuten 2.5D.

      • Esra

        Joka ovessa on lukkomoottori lukkomekaniikkaan yhdistettynä. Jos on jäykkää vaseliinia tai vettä mekanismissa, jumittaahan se. Eipä ole minun autossani tosin koskaan jumitellut edes -30 asteessa, tosin autoni on pari vuotta vanhempi, josko silloin vielä laitettiin oikeanlaista vaseliinia. Lukkomekanismiin pääsee käsiksi purkamalla oven sisäverhoilun ja irrottamalla sitten lukkokoneisto ovikotelopeltien välistä.

        VAG-dieselissä termostaatti on alavesiletkun tyvessä, hieman ikävähkö paikka, mutta yläkautta se on vaihdettavissa, kun ottaa ylävesiletkun pois tieltä. Tietysti myös ilmarööri, joka menee etukotelosta tietokonelaatikkoon. Termostaattikotelon toinen ruuvi ei näy kuin peilillä. Akun maajohto kannattaa ottaa irti, ettei tunaroi oikosulkua laturin navasta maahan.


      • Anonyymi

        miten salpalukituksen saa pois päältä


    • 18+8

      Volvoissahan on ns. salpalukitus mikä tarkoittaa sitä, että kun lukitset auton kaukosäätimellä, niin kaikkien ovien lukot menevät hetken kuluttua salpalukitukseen jolloin niitä ei saa sisäpuolen kahvoista auki mitenkään ! - eli pakkaskeleillä kannattaa lukita ovet avaimella !

    • VolovonMies

      Kyllähän tuo termostaatti löytyi ja tuli vaihdettua, melko V:mäisessä paikassa oli se alempi pultti tuossa kotelossa :) Kädet verillä mutta auto lämmin.

    • cattityttö

      Mulla -06 V70 dieseli. Ongelmia piisaa. Kuskin takana oleva ovi lakkas aukeamasta kolme viikkoa sitten. Ei aukea mistään päin ja tänä aamuna. Yllätys, yllätys kuskin ovi ei enää auennu. Ulkona -34. En tiedä jäätyikö vai iskikö sama vika kuin takaovessa, joka lakkas toimimasta jo pienemmällä pakkasella. Olen 8 kk raskaana ja pirun hankala mahan kanssa hivuttautua varakuskin kautta ohjaajan paikalle ja penkin ees taas säätö vaikeaa, kun vipu hankalasti Volvossa siellä alla ja maha ottaa rattiin kiinni :( Normaalistikin penkin saa säädettyä vain ovi auki tai ulkoa käsin.

      Viime talvena lakkas antamasta lämpöä auton sisälle. Käytettiin Volvon huollossa. Ei mitään vikaa löydetty. Kaikki arvot ok. Mutta vaihdettiin sitten termostaatti. Alkoi olla kevät, niin ei tiedetty oliko merkitystä vai ei. No eipä ollut, kun nyt olen pakkasilla palellu autossa. Ei yli 5 asteen nouse sisälämpötila. Pääsääntösesti puhaltaa kylmää. Paksu talivtakki, pipo ja paksut hanskat ja penkin lämmitin täysillä, niin pystyy ajamaan. Muuten palellun.

      Mies mittasi, että moottorin lämpötila nousee normaaliksi ja kohta josta sisälle pitäisi lämmön tulla oli 80 astetta. Mutta kun joutui autosta jotain purkamaan, että pääsi mittaamaan, niin nyt sitten palaa jatkuvaan Turvatyynyn varoitusvalo ja huolla heti. Eli, kun johonkin kosket niin toinen kohta alkaa piiputtaa.

      Nyt taas aika Volvon huoltoon lämmityksen takia, mut tiedä sitten osaavatko taaskaan mitään tehdä ja löytyykö vika. Ja kun ne auton ajaa lämpimään halliin, niin lämmintähän se autoon puhaltaa. ulkona pitäis testata.

      Alkaa jo turhauttaa... Ja taas saa maksaa hirveän laskun huollosta. Seuraava auto on joku uudenkarhea sisäänajettu Toyota. Jolla ajankin sitten seuraavat 15 vuotta. Aikasemmat autot ollu kaikki Toyotia ja ei mitään vastaavia ongelmia ole ollu. Volvo kyllä ajo-ominaisuuksilta hyvä, mutta siihen se sitten jääkin. Kaikki osat ja huollot sika kalliita ja sitten näitä ihme vikoja alvariinsa.

      • Anonyymi

        Volvot on kyllä niin yliarvostetuja surkeita autoja ettei toista. Mahtaa tulla monelle vähän yllätyksenä, kannattaisi lukea foorumeja.


    • Anonyymi

      Samaa mieltä kyll kiinalainen ruumisauto on v90

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      166
      2747
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1746
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      45
      1514
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1471
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      79
      1151
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe