Revon martti on rykässy niin persukaisesti

p-seutuun haoskan tarinan.
Sattuko se ees jussin silimään, että oliko siinä perrää ?
Tuntu olevan persukaisten porukassa kosolti ongelmaa ja vaivaa niinku entisellä seuraväjellä.
25166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

nahkasuutta tai jottae kepulikuumetta ?

Äänestä

Persut pelkää tappiota?

Äänestä

Taitaapi kyllä tällä hetkellä PS-pojilla olla pallo ihan hukassa, kun tuollaisia kirjoittelevat. Ellen ole väärin ymmärtänyt niin PS-leiriin on tullut paljolti äärikonservatiisia ihmisiä jotka ovat kyllästyneet liialliseen "liberaalisuuten" eli juuri niitä oikeiston ja vasemmiston ääripäitä joita Martti kritisoi kirjoituksessaan .

Äänestä
  • vaikuttaa.
    Tuskin ees jussi tätä kiistää ?

    Äänestä

  • Juuri tuolta tää kirjoitti:

    vaikuttaa.
    Tuskin ees jussi tätä kiistää ?

    Yhtenä päivänä Jussi kiistää kaiken ja toisena päivänä ei kiistä mitään.

    Äänestä

  • Riippuu säästä kirjoitti:

    Yhtenä päivänä Jussi kiistää kaiken ja toisena päivänä ei kiistä mitään.

    osata tuo takinkääntö ja miksei alushoujenkin.

    Äänestä

  • poliitikkona pitää kirjoitti:

    osata tuo takinkääntö ja miksei alushoujenkin.

    Näin pakkasilla pysyy lämpinä kun vaihtelee vaatteita ja ottaa kylmiä kylpyjä riittävän usein.

    Uusi Suomi / Ulkomaat Perjantai 3.2.12

    Ministerin outo neuvo värjötteleville kansalaisille: ”Kylmä kylpy auttaa” Ukrainassa kerrotaan löydetyn yli 100 ihmistä kuolleena kaduilta ja kodeista. Ukrainan hätätilaministeri Viktor Baloga otti BBC:n mukaan varsin optimistisen otteen pakkashädän torjumiseksi. BBC kertoo Balogan antaneen Ukrainan Pravda-lehdelle haastattelun, jossa hän neuvoo ihmisiä lämmittelemään urheilemalla.

    - Ihmisen tulee herätä aikaisin aamulla, urheilla ja olla toimelias työpaikalla, Balogan raportoidaan sanoneen toimittajille.

    Balogan neuvo kansalaisille oli juosta joka aamu 8-10 kilometrin lenkki ja "kylpeä kylmällä vedellä läpi vuoden."

    - Se ei ole koskaan tappanut ketään, vain vahvistanut, Balogaa siteerataan Pravdassa.

    Äänestä

  • poliitikkona pitää kirjoitti:

    osata tuo takinkääntö ja miksei alushoujenkin.

    nuo vaihtohommat vaikka unissaan.
    On sillee luonnonlahjakkuus.

    Äänestä

  • jussi osaa kirjoitti:

    nuo vaihtohommat vaikka unissaan.
    On sillee luonnonlahjakkuus.

    Olen kuullut että jussi myös pyöräilee ahkerasti, eli korvaa sillä tavoin ilmeisesti nuo päivittäiset 8-10 kilometrin aamulenkit. Tosin siitä en ole varma onko riittävän toimelias työpaikalla ja muistaako kylpeä kylmällä vedellä läpi vuoden ?

    Äänestä

oliko joku silakka kerto justiisa televisiossa ,että persujen toiminta on pahasti pyllyllään.
Kuin löysämaha olis jatkuvasti kurallla eikä töihin kykene.

Äänestä
  • Äikkiäpä kupla hajos, olisi pitäny mennä hallitukseen, eikä jäähä toimettomana mätänemään!

    Äänestä

Lainaus Martin kirjoituksesta: "Perussuomalaiset eivät jättäneet vankileireillä venäläisvankeja hoitamatta niin että toistakymmentätuhatta miestä kuoli huonoon hoitoon ja nälkään vaan sen tekivät rinta rottingilla itsenäisyyden alun valkokaartilaisten jälkikasvut, kokoomuus ja maalaisliitto........eivät solmineet tiukkaa sidettä 30- ja 40-lukujen fasistiseen natsi-saksaan, vaan sen tekivät Maalaisliitto, kokoomus ja sos.dem......eivät karkoittaneet homoja Iraniin........ eivät hajoittaneet Helsingistä Romanian ihmisten leirejä...noudatten kepun kekkosen esimerkiä.....luetteloa voi jatkaa lähes loputtomiin."

No huh. huh. Kirjoituksen perusteella kyllä voi sanoa että jos tälläista propagandaa suoltavat "perussuomalaiset "olisivat olleet johdossa itsenäisyyden alkuaikoina ja ns. vaaran vuosina meitä suomalaisia ei enää olisi ollenkaan olemassa vaan olisimme osa läntistä Venäjää. No onneksi silloin löytyi kuitenkin vielä Isänmaallisia miehiä joista osa jopa antoi henkensä tämän Isänmaamme puolesta (ja vieläkin niitä löytyy tosin huolestuttavasti määrä näyttää vähenevän). Jos Soini allekirjoittaa Martin puheen niin perussuomalaisten kannatus laskee seuraavissa vaaleissa n. 4-5% tasolle. No kaikesta huolimatta soini on kuitenkin soini ja kumartaa joka suuntaan niin nopesti ettei kukaan ehdi huomata että hän pyllisti samalla jollekkin toiselle.

Äänestä
  • Ompa tosiaan sekavaa tuo lainauksen teksti, persu oli kupla!

    Äänestä

Onko tuossa Martin kirjoituksessa (suvaitsevaisuus) jotain epäselvää? Se on ikävä kyllä totta. Probakandaa siinä ei ole tavuakaan, sinun kirjoituksessa sitä riittää.

Jatkosodan aikana kuoli venäläisiä sotavankeja tuhansia nälkään joillakin fasistisilla leireillä, ei kaikilla. Sekä valloitetujen alueiden venäläiset siviilit internoitiin keskitysleireihin. Naiset, lapset, vanhukset elivät todella epäinhimillisissä oloissa, jossa kuoltiin myös nälkään. Tätä on turha kiistää tekemättömäksi. Lukuisat historian tutkiat ovat tämän todenneet.

Tämäkö on mielestäsi suvaitsevaisuuta ja isänmaalisuutta? Minä olen kyllä ymmärtänyt nuo käsitteet toisin. Ne mainitsemasi " isänmaaliset" miehet ja naiset taistelivat etulinjassa, ei nämä sadistit jotka leirejä johtivat olleet siellä käyneetkään.

Sota on sotaa, siellä aina tapahtuu ylilyöntejä, ei niitä silti tarvitse tyhjäksi probakandaksi kirjoitella.

Äänestä
  • Persut on menneisyyden muistelopuolue, pitäsi palata tähän päivään!

    Äänestä

Oletko ( muinaisjäänne) Kuullut / lukenut mistään tällaista aforismia:" Kansa joka ei tunne menneisyytä, ei heillä ole tulevaisuuta" Mieti sitä!

Äänestä
  • Se olisikin tärkeää että osaisi kiihkottomasti ja puolueettomasti arvoida menneitä, niistä asioista saatta oppia jotain. Mutta mielestäni kuitenkin se tärkein asia unohtui kirjoituksesta eli mitä Persut ovat tehneet tämän maan hyväksi ja mitä he ihan oikesti aikovat tulevaisuudessa tehdä vaikkapa nyt sitten sen paljon puhutun suvaitsevaisuuden suhteen, eikä vain jatkuvasti arvostella ja moittia omasta näkövinkkelistään menneitä polvia ja tapahtumia.

    Äänestä

  • Sitä tikulla silmään kirjoitti:

    Se olisikin tärkeää että osaisi kiihkottomasti ja puolueettomasti arvoida menneitä, niistä asioista saatta oppia jotain. Mutta mielestäni kuitenkin se tärkein asia unohtui kirjoituksesta eli mitä Persut ovat tehneet tämän maan hyväksi ja mitä he ihan oikesti aikovat tulevaisuudessa tehdä vaikkapa nyt sitten sen paljon puhutun suvaitsevaisuuden suhteen, eikä vain jatkuvasti arvostella ja moittia omasta näkövinkkelistään menneitä polvia ja tapahtumia.

    Mun mielestä myös menneisyyteen tuijottaminen on aivan turhaa, eikös ne kommunistitkin sieltä kumpujenyöstä kaiva niitä katkeruuven heelmäsä, jos persut on samanlaisia niin turhakupla saa mennä!

    Äänestä

  • möläytyskupla kirjoitti:

    Mun mielestä myös menneisyyteen tuijottaminen on aivan turhaa, eikös ne kommunistitkin sieltä kumpujenyöstä kaiva niitä katkeruuven heelmäsä, jos persut on samanlaisia niin turhakupla saa mennä!

    Mustaki näyttää silt, että persuille käy niiku koko vasemmistolle kannatus on kohta nollaluokkaa!

    Äänestä

  • yks tuhunautus vain kirjoitti:

    Mustaki näyttää silt, että persuille käy niiku koko vasemmistolle kannatus on kohta nollaluokkaa!

    Vasemmisto on nyt hukassa ja persut on sillä samalla tiellä elleivät tajua sitä yksinkertaista tosiasiaa että pelkillä katteettomilla lupauksilla ja unelmahöttöpuheilla ei pärjää tässä kovassa maailmassa pitkässä juoksussa.

    Äänestä

  • Hukka perii......... kirjoitti:

    Vasemmisto on nyt hukassa ja persut on sillä samalla tiellä elleivät tajua sitä yksinkertaista tosiasiaa että pelkillä katteettomilla lupauksilla ja unelmahöttöpuheilla ei pärjää tässä kovassa maailmassa pitkässä juoksussa.

    kepuna koivaa ,sen huomenna häviää.
    tais tuo kitinen asiaa näin simolle supattaa.

    Äänestä

niin jussiki kalpenee.
Näin se vaan on aina ollut.

Äänestä

härnää meitä tunnottomia kepuleja.

Äänestä

tohon palijo panemista ?

Äänestä

Iltalehessä uutinen, että persut pettyny soiniin, jokohan ne erottaa sen puolueesta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eiliseen kirjoitti:

p-seutuun haoskan tarinan.
Sattuko se ees jussin silimään, että oliko siinä perrää ?
Tuntu olevan persukaisten porukassa kosolti ongelmaa ja vaivaa niinku entisellä seuraväjellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu