Näin aamulla ohjelmaa kidutuksen ja vainon uhreista. Joiden takana oli useasti uskonnolliset tai uskonnollisuudesta johtuneet syyt. Herätti ajatuksia uskonnon harjoittamasta "oikeudesta" ja siitä kenellä on viimekädessä oikeus toimia toisen tuomarina ja millä oikeutuksilla.
Tosi tarina: Loputon painajainen
http://areena.yle.fi/video/1328021230558
Loputon painajainen
5
75
Vastaukset
- sopusijaa
Sinäkin taistelet vain uskontojen ääri-älämolöjä vastaan. Et näe metsää puilta
vaan teet stereotypioita 'ääriainesten liikehtimisistä ja sotimisista, jotka ovat yhtä tyhjää lopputulokseltaan kuin ateismi. Koeta kytkeä virta päälle, ihmiset eivät ole alunperin syntyneet sotimaan keskenään, koska se on aivotonta toimintaa.- herttainenhertta
Sinä sen sijaan et viitsi edes yhdellä lauseella tuomita kanssauskistesi tekemiä hirveyksiä ennen kuin riennät puolustamaan uskoa yleensä. Se teissä uskiksissa on pahiten vikana. Tärkeintä on aina ja kaikessa uskon, uskonnon ja uskonnollisten instituutioiden puolustaminen eikä koskaan vääryyksiä vastaan taisteleminen.
No nyt on taas todella omituista logiikkaa.
Eikö kaiken järjen mukaan juuri niitä ääriaineksia vastaan pidä taistella. Mitä harmia on keskenään rukoilevista maan hilajsista?
Ja kun ihmiskunnan historiaa katsoo niin melkein voisi vakuuttua siitä että sota on ihmiseläimen luonnollinen tila.
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1369813
No tuossa onkin tutkimus 2009. Siitä miten mm Chilessä uskonto on sotkenut näppinsä väkivallan mukaan.
"Sinäkin taistelet vain uskontojen ääri-älämolöjä vastaan. Et näe metsää puilta
vaan teet stereotypioita 'ääriainesten liikehtimisistä ja sotimisista, jotka ovat yhtä tyhjää lopputulokseltaan kuin ateismi."
Ateismi ei ole mitään muuta kuin mielipide jumalten olemassaolosta. Siitä on vaikea muodostaa mitään yhtenäistä aatetta kaikille.
"Koeta kytkeä virta päälle, ihmiset eivät ole alunperin syntyneet sotimaan keskenään, koska se on aivotonta toimintaa."
Mehän emme ole muuta kuin viides apinaöaji. Jolle saalistus eli tappaminen, tappelu ja väkivalta on täysin luonnollisia ja mahdollisia ilmiöitä toteuttaa.
Jos uskonto ja uskomukset sen käyttäytymisen olisivat ihmisessä voineet muutta. Niin miksi sitten niin ei ole käynyt?
- Aivan niin. Todellisuus on riippumaton meidän mielipiteistämme siitä. Uskoit sitten taivaisiin tai haltioihin. Todellisuus on silti todellisuus. Joka täytyy vain kestää. Toki voimme pyrkiä muuttamaan joitain asioita. Mutta aina löytyy jotain missä voisimme olla parempia.
The Fifth Ape (1/5) - Richard Dawkins
http://www.youtube.com/watch?v=X8kTMxfpLng- todellinen syy esiin
Ilman uskontoja olisi ainakin yksi syy vähemmän tapella.
Tai ainakin jos kiista olisi oikeasti vaikka luonnonvaroista, niin sitä ei voisi puolustella uskonnolla, tai "veljellisenä apuna" sorretuille uskonveljille/aatetovereille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1237638
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t404406törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373902Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4082047Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi731637- 321487
- 351478
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1861207Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121148Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121063