EPÄRÖITKÖ VIELÄ ketä äänestäisit?

Hyvä testi

Teepäs pieni kuvitteluleikki:

kumman ehdokkaan haluaisit

1) lastesi koulun rehtoriksi
2) terapeutiksesi
3) työnantajaksesi
4) taloyhtiösi hallituksen puheenjohtajaksi

Suomen presidenttinä oleminen tarvitsee tätä kaikkia.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti 33v

      onpa hyvä testi, näitä lisää!

      • Veli-Pekka

        JAA, vai että äänestämmään pitäis lähteä...


      • ilman muuta!
        Veli-Pekka kirjoitti:

        JAA, vai että äänestämmään pitäis lähteä...

        joo!


      • TVÅ
        ilman muuta! kirjoitti:

        joo!

        EN EPÄRÖI


    • Oletko vähän yksinke

      Luettelit 4 ammattia. Jatketaanpa listaa, siivooja, kirjastonhoitaja ompelija kalastaja autonkuljettaja pappi lukkari kätilö sairaanhoitaja opettaja keittäjä insinööri kirvesmies sekatyömies muurari maalari malli näyttelijä. Lista on loputon.
      Kummallakaan ehdokkaalla ei ole näihin ammatteihin koulutusta mitkä listasit eivätkä he siis olisi sopivia kyseisiin ammatteihin. Tarkoituksesi on siis sanoa että kumpaakaan ei kannata äänestää.

      • eikös vaan?

        Jatketaan vielä.
        Kampaaja-apulainen. Ehdottomasti Haavisto sopisi parhaiten.


    • Tavallaan kyllä

      tosin kampaaja-apulaisen pitää ymmärtää millä saa asiakkaat viihtymään ja tulemaan vielä uudestaankin. Jos höpisee permanentteja vääntäessään noita jonninjoutavuuksia, mitä on kuultu tenteissä, pitkästyy ihmiset. Sinänsä onnistuisi tuolla koulutuksella eikä haittaisi vaikka rauhansovitteluista ei mitään mainittavia ansioita olekaan.

      • Ei häävi valta

        Perustuslakiremontin jälkeen Suomea edustaa Euroopan unionissa pääministeri, vain poikkeustapauksissa presidentti.Pääministeri johtaa Suomea EU.n huippukokouksissa ja muussa valtion ylintä johtoa edellyttävässä EU,n toiminnassa.Presidentti johtaa edelleen ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa.Riitatilanteessa hallituksen kanta voittaa jos sillä on eduskunnan tuki.Siinä on pressan tämänhetken valta ja tämä on suoraa Suomen laista.Eli on aivan sama kuka herroista siellä on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    Aihe