Niinistö, Väyrynen ja Lipponen edustavat mennyttä aikaa, johon "maan tapaan" kuuluu lahjusten otto, hyväveli-politiikka, kabinettikähmintä jne. Joku on jäänyt kiinni, mutta useimmat ei. Niinistönkään tukijoukot eivät ajoissa ilmoittaneet tukijoitaan. He ovat kansan moraalisen selkärangan rappeuttajia.
Haavisto on näistä puhdas, vaikka ei mikään poikanen iältään olekaan. Uutta kehiin!
Haavisto on näistä puhdas, vaikka ei mikään poikanen iältään olekaan. Uutta kehiin!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen samaa mielät. Kyllä Niinistö on tuon menneen maailman poliittisen kluttuurin tuote. Sen kuule ehänen linjauksistaankin. Samaten hänen tukijansa ovat kaikkein rikkaimpia yksityisiä osakemijonäärejä ja sijoittajia.
Eivät tavallisia suomalaisia, kuten Pekka Haaviston tukijat.
Tästä näet pekka haaviston vaalirahoituksen kokonaisuudessaan:
http://haavisto2012.fi/lahjoita/#avoimuus
Samaa mieltä.. Vanhat ketkujäärät ulos ja tilalle nuorempaa ryvettymätöntä sukupolvea
On tosiaan aika tehdä arvomuutosta. Ei siihen presidentti paljoa pysty, joidenkin mielestä ei saisi edes itse valita puolisoaan! Eihän ne arvot helposti muutu, mutta suvaitsevaisuus voisi Haaviston aikana edes vähän lisääntyä.
Ulkopolitiikan asinantuntemuksessa - presidentin päätehtävässä - Haavisto on lisäksi selvästi Niinistöä edellä.