Synnin palkka.. Ikuinen tuho vai ikuinen kidutus?

867

Seuraako synnistä kuolema vai kidutus? Jumalahan varoitti Adamia kielletyn hedelmän syömisen johtavan kuolemalla kuolemaan. Kumosiko Jeesus jotenkin tämän alkuperäisen rangaistuksen synnistä varoittelemalla helvetistä?

Koska raamatussa helvetistä puhui kaikkein eniten Jeesus itse.

Siksi kysyisinkin kumpaa raamattu tukee enemmän. Ikuista tuhoa eli häviämistä olemattomiin vai ikuista kidutus piinaa helvetissä?

7

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mestarin opetus

      "Suostu pian sopimaan riitapuolesi kanssa, niin kauan kuin vielä olet hänen kanssaan tiellä, ettei riitapuolesi vetäisi sinua tuomarin eteen ja tuomari antaisi sinua
      oikeudenpalvelijalle, ja ettei sinua pantaisi vankeuteen. Totisesti minä sanon sinulle: sieltä et pääse, ennenkuin maksat viimeisenkin rovon." (Matteus 5:25-26)

    • OttoPetteri

      Elämästä seuraa kuolema. Tietääkseni kukaan ei ole siltä lopulta välttynyt.
      Uskovaiset pelottelevat toisiaan ja muita, että elämällä väärin, joutuu kidutettavaksi helvetin kiirastuleen, tms. vaikerrusta aiheuttavaa.
      Tuo väärin eläminen tarkoittaa, että elää ja toimii toisin, kuin uskovaisten määräykset eri lahkoissa käskevät. Näitä määräyksiä on sitten joka lahkossa ja kirkkokunnassa erilaisia. Ihan varma on, että ne ovat erilaisia, ristiriitaisia jne. Toisissa porukoissa sallitaan lähimmäisen murhaaminen sääntörikkomuksesta, toisissa määrätään mitä ei saa syödä. Yhdessä kielletään ehkäisy ja samassa porukassa sallitaan lapsenraiskaus.

      Näin se synti sitten johtaa kidutukseen?

      Parempi on olla ja elää synnittömänä - kuten minä.

      Hallelujaa eli hihhulihei!

    • 12+11

      Täällä on toinen synnitön. On niin vapautunut olo:))))

    • keveakuorma

      Jos ajatellaan, että ihminen on luotu Jumalan kuvaksi, niin se tarkoittaa myös sitä että ihminen on iankaikkinen olento.
      Tällön olisi loogisempaa ajatella, että ihmisen elämä ei "katoa" tai "haihdu" kuoleman jälkeen.
      Se mitä ihminen "niittää" kuoleman jälkeen, on suoraan verrannollinen siihen mitä ihminen on elämässään "kylvänyt".

    • keveakuorma

      "Kuolemalla kuoleminen" ei tarkoita vain fyysistä kuolemaa vaan hengellistä, henkistä ja sosiaalista kuolemaa myös.

      Ihmisen ruumis vanhenee ja kuolee. Tämä on fyysinen kuolema.

      Ihminen on kuollut suhteessaan Jumalaan. Ihminen ei kykene löytämään Jumalaa ellei Jumala tätä vedä puoleensa. Tämä on hengellinen kuolema.

      Ihminen on kuollut henkisesti. Ilman Jumalaa ihmisen kyvyt elää moraalisesti ovat rappeutuneet: ei eroteta oikeaa väärästä. Tämä on henkinen kuolema.

      Ihminen on kuollut sosiaalisesti. Ilman Jumala ihminen ei kykene luomaan kestäviä sosiaalisia suhteita, joissa vallitsee armahtava rakastaminen. Tämä on sosiaalinen kuolema.

      Kuolemalla kuoleminen vaikuttaa kaikkiin näihin osa-alueisiin meidän elämässä ja eniten siihen että ihminen on erossa Jumalasta. Se on mielestäni kuoleman viimeinen päätepiste, jossa ihminen viettää iankaikkisuutensa erossa Jumalasta..

    • Yhden ihmisen rikkomus aiheutti sen, että kuolema pääsi hallitsemaan tämän yhden vuoksi. Paljon ennemmin tulevat ne, jotka saavat omakseen vanhurskauden ylenpalttisen armon ja lahjan, elämään ja hallitsemaan yhden ainoan ansiosta, Jeesuksen Kristuksen.

    • OttoPetteri

      >> Ilman Jumalaa ihmisen kyvyt elää moraalisesti ovat rappeutuneet: ei eroteta oikeaa väärästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4398
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3221
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2512
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2465
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      102
      2154
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1642
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      35
      1261
    Aihe