Synnin palkka.. Ikuinen tuho vai ikuinen kidutus?

867

Seuraako synnistä kuolema vai kidutus? Jumalahan varoitti Adamia kielletyn hedelmän syömisen johtavan kuolemalla kuolemaan. Kumosiko Jeesus jotenkin tämän alkuperäisen rangaistuksen synnistä varoittelemalla helvetistä?

Koska raamatussa helvetistä puhui kaikkein eniten Jeesus itse.

Siksi kysyisinkin kumpaa raamattu tukee enemmän. Ikuista tuhoa eli häviämistä olemattomiin vai ikuista kidutus piinaa helvetissä?

7

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mestarin opetus

      "Suostu pian sopimaan riitapuolesi kanssa, niin kauan kuin vielä olet hänen kanssaan tiellä, ettei riitapuolesi vetäisi sinua tuomarin eteen ja tuomari antaisi sinua
      oikeudenpalvelijalle, ja ettei sinua pantaisi vankeuteen. Totisesti minä sanon sinulle: sieltä et pääse, ennenkuin maksat viimeisenkin rovon." (Matteus 5:25-26)

    • OttoPetteri

      Elämästä seuraa kuolema. Tietääkseni kukaan ei ole siltä lopulta välttynyt.
      Uskovaiset pelottelevat toisiaan ja muita, että elämällä väärin, joutuu kidutettavaksi helvetin kiirastuleen, tms. vaikerrusta aiheuttavaa.
      Tuo väärin eläminen tarkoittaa, että elää ja toimii toisin, kuin uskovaisten määräykset eri lahkoissa käskevät. Näitä määräyksiä on sitten joka lahkossa ja kirkkokunnassa erilaisia. Ihan varma on, että ne ovat erilaisia, ristiriitaisia jne. Toisissa porukoissa sallitaan lähimmäisen murhaaminen sääntörikkomuksesta, toisissa määrätään mitä ei saa syödä. Yhdessä kielletään ehkäisy ja samassa porukassa sallitaan lapsenraiskaus.

      Näin se synti sitten johtaa kidutukseen?

      Parempi on olla ja elää synnittömänä - kuten minä.

      Hallelujaa eli hihhulihei!

    • 12+11

      Täällä on toinen synnitön. On niin vapautunut olo:))))

    • keveakuorma

      Jos ajatellaan, että ihminen on luotu Jumalan kuvaksi, niin se tarkoittaa myös sitä että ihminen on iankaikkinen olento.
      Tällön olisi loogisempaa ajatella, että ihmisen elämä ei "katoa" tai "haihdu" kuoleman jälkeen.
      Se mitä ihminen "niittää" kuoleman jälkeen, on suoraan verrannollinen siihen mitä ihminen on elämässään "kylvänyt".

    • keveakuorma

      "Kuolemalla kuoleminen" ei tarkoita vain fyysistä kuolemaa vaan hengellistä, henkistä ja sosiaalista kuolemaa myös.

      Ihmisen ruumis vanhenee ja kuolee. Tämä on fyysinen kuolema.

      Ihminen on kuollut suhteessaan Jumalaan. Ihminen ei kykene löytämään Jumalaa ellei Jumala tätä vedä puoleensa. Tämä on hengellinen kuolema.

      Ihminen on kuollut henkisesti. Ilman Jumalaa ihmisen kyvyt elää moraalisesti ovat rappeutuneet: ei eroteta oikeaa väärästä. Tämä on henkinen kuolema.

      Ihminen on kuollut sosiaalisesti. Ilman Jumala ihminen ei kykene luomaan kestäviä sosiaalisia suhteita, joissa vallitsee armahtava rakastaminen. Tämä on sosiaalinen kuolema.

      Kuolemalla kuoleminen vaikuttaa kaikkiin näihin osa-alueisiin meidän elämässä ja eniten siihen että ihminen on erossa Jumalasta. Se on mielestäni kuoleman viimeinen päätepiste, jossa ihminen viettää iankaikkisuutensa erossa Jumalasta..

    • Yhden ihmisen rikkomus aiheutti sen, että kuolema pääsi hallitsemaan tämän yhden vuoksi. Paljon ennemmin tulevat ne, jotka saavat omakseen vanhurskauden ylenpalttisen armon ja lahjan, elämään ja hallitsemaan yhden ainoan ansiosta, Jeesuksen Kristuksen.

    • OttoPetteri

      >> Ilman Jumalaa ihmisen kyvyt elää moraalisesti ovat rappeutuneet: ei eroteta oikeaa väärästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe