Olen kuullut kristittyjen usein halveksivan ateisteja siitä, että meillä on kuulemma niin huonot perustelut sille ettemme usko, ettei meitä voi ottaa tosissaan. No löysin just hyvän nettisivun jossa on perusteluja olla uskomatta kristinuskon oppeihin. Oli mukavaa löytää sivu, jossa samanlaisia ajatuksia kuin itselläni. Olen yrittänyt etsiä ateistisia "vertaistukisivuja", koska olen kristillisestä suvusta ja perheestä ja välillä aika yksin ajatusteni kanssa... No joka tapauksessa tässä se sivu, jos joku haluaa vilkaista.
www.vapaaksivalheesta.com
Varsinkin osioon Raamattu oli koottu aika järkkyjä raamatuntkohtia jotka aikanaan vaikuttivat minunkin uskon loppumiseen.
www.vapaaksivalheesta.com
Varsinkin osioon Raamattu oli koottu aika järkkyjä raamatuntkohtia jotka aikanaan vaikuttivat minunkin uskon loppumiseen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Raamattu on suurta komediaa varsinkin VT:n puolella.
Saatanan paskaa suomenkieltä. Sääli, koska asia on kannatettava :o(
Tässä toinen nettisivu, jossa käsitellään samoja teemoja:
http://apeiron.blogit.fi/
jaa-a onpa hyvät sivut. eivät silti kerro maailman synnystä, kuinka kaikki luonnossa on niin täydellistä, eikä sitä kuinka sikiö saa alkunsa kohdussa ja kuinka siitä syntyy ihminen. alkuräjähdyksen ansiostako mies yhtyy naiseen ja näin poks syntyykin uusi ihminen. tarkkaan osas räjähtää. Ei ole muuta selitystä kuin täytyy olla joku todella TODELLA suuri joka on tehnyt tämän kaiken. Katso vaikka tietokonettasi, se on siinä edessäsi, monimutkainen ehkä, joku taitava on sen keksinyt ja tehnyt. Katso luontoa, kuinka kaunista, täydellistä ihmeellistä! Taikka itseäsi kuinka tarkkaan tehty liikkumaan, tekemään kaikkea sitä mitä tarvitaan elääksemme. mitäs siihen sanot.. se on vaan tullut siihen. me vaan ollaan täällä. .aina ollaan oltu, ei meitä kukaan oo luonu. Ajattelepa sitten samaa tietokoneestasi, aina se on ollut siinä. Se on hieno ja monimutkainen vempele mutta ei sitä kukaan oo tehny.. Kaikki on tullut jostakin, jokaiselle täytyy olla selitys. Uskon että joku on tehnyt tietokoneeni, vaikken ole nähnyt tekijää. Uskon myös että joku on tehnyt maailman, enkä Häntäkään ole nähnyt. Uskon siitäkin huolimatta vaikka tämä tekijä on Suuri, Tuntematon ja jopa pelottava. En jätä uskomatta sitä siksi etten ymmärrä. Ei sitä ihmisjärki voi ymmärtää, meidän aivoja ei ole luotu niin ymmärtäviksi, meidän tarvitsee vaan uskoa. Usko ei tule näkemisestä vaan kuulemisesta.
''En jätä uskomatta sitä siksi etten ymmärrä. ''
Viestistäsi päätellen uskot siksi että et ymmärrä, vetoat tietämättömyyteen.
yksiyhtäihmettelevä
"Ei sitä ihmisjärki voi ymmärtää, meidän aivoja ei ole luotu niin ymmärtäviksi, meidän tarvitsee vaan uskoa"
Tuollainen logiikka mahdollistaa sokean, kritiikittömän ja kyseenalaistamattoman uskomisen mihin tahansa uskontoon, ideologiaan ja kulttiin, kuten aikoinaan vaikka kansantemppeli-kulttiin, joka johti joukkoitsemurhaan.