Kokoomusnuorten puheenjohtaja sanoo tämänpäiväisessa Helsingin Sanomissa seuraavaa: "Mielestäni yritysten tehtävä ei ole työllistää vaan tuottaa voittoa omistajilleen. Työllistäminen on sivutuote."
Luin tuon aamulla hyväntuulisena ja loppupäivä onkin sitten vituttanut!
Luin tuon aamulla hyväntuulisena ja loppupäivä onkin sitten vituttanut!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi? Hän on täysin oikeassa. Duunari on koneen osa.
Tänä päivänä koneet käyvät ilman duunareita näin ainakin kokoomuksen
nuorten puheenjohtaja toivoisi asian olevan.
Tosin tämä maan pärjäilee hyvin ilman kokoomusnuorten puheejohtajaakin
Ilman muuta firman pitää tuottaa voittoa jotta duunarikin saisi palkkaosuutensa
ja jos ei tuota riittävää voittoa firma menee pikkuhiljaa konkurssiin ja duunari
lentää kuin leppäkeihäs pellolle.
Enpä arvaa mitä uutta sanomaa kokoomusnuori yritti puheellaan valaista.
Vai perustetaanko firmat nykyään tuottamaan tappiota ?
Tiedoite on lähes täydellisen oiken annettu! Yritykset eivät ole sosiaalisia laitoksia vaan liikelaitoksia. Joskus silloin ennen HYVÄÄN AIKAAN oli valtiolla paljon toimitoja. Nämä laitokset työllistivät jonkinverran suojasillatyöpaikoillaan ihmisiä. Nyt valtio on myös liikelaitos ja voittoa pitää tulla ja paljon. Museotkin pannaan KIINNI, kun ei tule voittoa. Kiinteistöjä ei korjata, kun se ei tuota mitään. Työläisille uskotelllaan erinäisillä virike kokous/tapahtuma (yhden drinkin tilaisuus tai sämpylä), et kovemmalla puurtamisella sais lisää liksaa... toki joskus saa muutan centin tunnille ja yritys saa tuhansea euroja puhdasta samassaajassa.
Niin pitkään vedätys jatkuu, kunnes tavis saa simmut auki ja näkee totuuden. Työnantaja on toki varaustautunet tähän ja antaa joillekkin yksilöille enemmän porkkanaa, jotta ne höpisee isosmmasta korotuksesta. Näin, ei uskalleta tehdä mitään, kun toivossa eletään.
”Vaikka Niinistön voi sanoa saaneen vahvan valtakirjan, hänen sopii muistaa sekin, että lähes kaksi kolmasosaa 2/3 äänestäneistä ei alun perin tahtonut juuri hänen valintaansa.
Niinistöhän sai ensimmäisellä kierroksella 37 prosenttia =1/3 äänistä.
Hänen valintansa sinetöikin vasta vaalijärjestys, jonka mukaan vain kahta ensi kierroksella eniten ääniä saanutta saattoi äänestää, toisen kierroksen vaalissa.
Uuden presidentin toimia helpottaisi, jos kokoomuspuolue malttaisi pysyä nahoissaan tai jopa tukea presidenttiä hänen rakentaessaan uusia siltoja ja puuttuvaa yhteisymmärrystä.
Vaikka kokoomuksen hallussa onkin nyt sekä presidentin että pääministerin tehtävät,
se kärsi vajaa vuosi sitten >> suuren tappion eduskuntavaaleissa,
eikä sen kannatus ole nytkään kuin reilu viidesosa ~ 1/5.
Sellainen ei vielä oikeuta Suomen Omistajaksi.”
.
Haavisto sanoi; Presidentti maksakoon myös veroja palkastaan.
>>>JA Niinistö oli samaa mieltä?
No sehän nähdään. Ahne mikä ahne.
Kyllähän nokiakin teki huimasti voittoa 2000-luvun alkupuolella, mutta SILTI henkilökuntaa ei otettu joillekkin osastoille lisää tai jopa vähennettiin. Tavalliset työntekijät ihmettelivät kovasti miksi pitää vain tehdä voittoa.
Kyllä ihmiset ovat loppupeleissä ahneita. Raha kun helpottaa elämää ja tuo sitä kautta "onnellisuutta".
Jos kirjoitus harmittaa, niin eikös kannattaisi polkaista oma pieni firma pystyyn. Teet ekat vuodet vähintään 10 tuntisia päiviä ja välillä myös lauantaisin eli kuutena päivänä viikossa. Kesälomia et pysty pitämään myöskään parina ekana vuotena kun ei ole varaa palkata lisää työvoimaa. Mut sitten ehkä viiden vuoden kohdalla alkaa olla nollatuloksen sijaan jo kohtuullisesti voittoa, niin voit sitten hyvillä mielin kääntää takkia ja siirtyä riistämis osastolle perustella työntekijöille:"Aloitin tämän tyhjästä, tein pitkiä päiviä, uhrasin osan perhe-elämästäni ja te nyt haluatte lisää palkkaa????" :D
No jaa .Kaikille oma firma systeemikin mätänee työneijöiden tai ammatti
taitoisen väen puutteeseen.
Kova kilpailu söisi nopeaan huonommin menestyvät firmat konkurssiin
ja näin syntyykin monopoliasema, joissa osa firmoista katuua pystyyn
Firmasta syntyvät kustannukset kaatuvat muiden harteille sillä
välin firman ketkut siirtyvät lomarannoille loikoilemaan päivänpaisteeseen.
Ja mitähän siitäkin tulisi jos kaikki kilpaisivat keskenään maximaalisesta
voitoista uhraten perheensä ja kaiken epävarman suhdanneherkän
kilpailun alttarille.
Samalla systeemillä tuotetaan työttömyyttä .