Itsetuhoisat ajatukset intissä

Erittäin huolestunut

Nyt ollaan tultu siihen pisteeseen, että alan huolestua läheiseni mielenterveydestä. Poika sanoo, että jos ei kohta pääse pois, niin tekee jotain itselleen. Missä on tämä nykyään niin paljon puhuttu huoli varusmiesten mielenterveydestä? Lääkäri vaan vinoilee eikä ota tosissaan. Herrajumala jos poika tekee jotain itselleen.... Osaisko joku auttaa mitä minä voin tehdä asialle?

13

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä on ongelma

      Siellä on kouluttajat sitä varten, että heille puhutaan ongelmista.

    • alokkaan äiti.......

      Eikös siellä ole kuraattorit sun muut, jotka kuuntelevat. Kannattaa mennä sinne puhumaan. Voimia pojalle !!

    • Täysi lipas..

      Rynnäkkökivääri on paras kaveri tiukassa tilanteessa.

    • Olisin huoleatunut

      Hyvä äiti olet huolestunut, ota itse yhteyttä joukko-osastoon ja paian. Nuo kouluttajat ovat yhtä tyhjkän kanssa, kukaan ei heidän kanssaan mene keskustelemaan, joku terveydenhuollon naispuolinen ihminen saattaisi kuunnella, joten olisko otetttava yhteyttä varuskunnan lääkäriin ja pyytää poikaa menemään lääkin käynnille.

      • mikä on ongelma

        Kyllä vaan menee. Älä turhaa lietso epäluuloa ja vihaa kouluttajia kohtaan, sillä hekin ovat olleet alokkaita.


      • Private Charlene
        mikä on ongelma kirjoitti:

        Kyllä vaan menee. Älä turhaa lietso epäluuloa ja vihaa kouluttajia kohtaan, sillä hekin ovat olleet alokkaita.

        Ladattu ase tarjoaa henkilölle ulospääsyn tilanteesta johon on hänet pakotettu. Kannattaa näyttää pojalle elokuva "Full Metal Jacket".


      • orjan vaihtoehdot
        Private Charlene kirjoitti:

        Ladattu ase tarjoaa henkilölle ulospääsyn tilanteesta johon on hänet pakotettu. Kannattaa näyttää pojalle elokuva "Full Metal Jacket".

        Vapaus tai kuolema.


    • Provo

      Tämän jutun aloittajan alustus on ilmiselvä provokaatio. Tässä moni vastaus osoittaa, ettei alustajan huolta ole pidetty totena. Tietenkin, oli tilanne millainen hyvänsä, niin jatkoa ajatellen, armon rouvat, miettikää miten jatkossa kasvatatte poikanne. Isän vihaajia, niinkö ? Ja kaiken lisäksi sieltä laitetaan, joka ikäluokasta "kasvamaan" 30 %. Minä olisin enemminkin huolissani tästä. Paljonko raakataan pois jo kutsunnoissa ?

    • ulkoistetaan itään

      Ihan tyhmää koko intti, ulkoistettais vaikka Venäläisille se armeijaleikkiminen...

    • riuttala76

      Joo. Itse menin armeijaan kun siviilipalvelus kestää pidempään eikä vankilaan joutuminenkaan houkutellut. Full Metal Jacketin olin kyl nähnyt ja kyl armeijassa ampumaradalla kovasti teki siitä oppia ottaa, mut elokuvassa se kaveri istui vessanpöntöllä pyssynsä kanssa, aattelin et siinä saattaisi vielä kouluttaja sekaantua asiaan ennen kuin saisi rynnäkkökiväärin aseteltua sopivalla tavalla päätänsä kohden ja ehtisi varmuudella sitä liipaisinta vetäisemään. No siinä mielessä hyvä ettei harjoiteltu pistooleilla, sillä sit ois elämässä jäänyt monta kaunista naista kokematta. Jälkeenpäin en ihan niin pahalla armeijaa ole muistellut sillä sen käymisen aiheuttamasta suuresta muutoksesta luonteeseeni on kyllä ollut sen jälkeen paljonkin apua. Mut oli se outoa nähdä miten selvinpäin olevat miehet siel oli paljon vittumaisempia kuin ravintolassa ikinä kukaan riidanhaastaja oli sit vaik kuin kännissä. Monesti ravintolassa kyselleet enkö mä suutu mistään? Ehkä sentään jostain mut en 16-vuoteen oo viel niin suuria kusipäitä uudelleen nähnyt kuin armeijan kapiaiset aivan alikersantista alkaen.

    • dndndtntrnj

      Toivottavasti hän vie mahdollisimman monta varusmiestä mukanaan.

      Olisikohan suomalaiset psykopaattipoliitikot yhtään "huolissaan"? Muuttuisiko mikään?

      Ei. Sen sijaan armeijasta tulisi entistä alistavampi ja vittumaisempi paikka nuorelle miehelle. Kalöjupäiset hormonipoliisit hakisivat kuntsuntaikäiset kodeistaan suopraan armeijan palvelukseen.

      Suomi on yksi haiseva, kommunistinen , yliverotettu laboratoriokoe. Suomalaiset mokaavat ihan kaiken hyvän ja toimivan. Armeija tosin ei ole koskaan toiminut hyvin.

    • ergegretrh

      ME ALEXANDER I. Jumalan Armosta, Kejsari ja Itzewaldias yli koko Ryssänmaan Määrä nut cuinca te toimitte:

      Lopetaca armeija heti.

      • käskystä HERRA A.1

        No mä ainakin lopetin osaltani jo aikaa sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      544
      1782
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe