Ranskan ja Saksan pankit imuroivat kriisimaista joka ikinen viikko kaksin verroin enemmän korkotuloja kuin Suomen pankeille on kertynyt kolmessa vuodessa.
Suomalaispankkien minimaalisten saatavien ja mikroskooppisten korkotulojen vastapainoksi Suomen valtion piikissä on maailman suhteellisesti suurin määrä kriisitoimiin liittyviä sitoumuksia.
Suomalaispankkien minimaalisten saatavien ja mikroskooppisten korkotulojen vastapainoksi Suomen valtion piikissä on maailman suhteellisesti suurin määrä kriisitoimiin liittyviä sitoumuksia.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Näitä tämänpäivän kasinopelitalouden valitettavia tosiasioita:
http://www.taloussanomat.fi/ajatukset/2012/02/01/markkinat-kuutamolla/201222161/145
-Finanssimarkkinoilla tunnetaan hyvin 1930-luvulla kehittynyt peliteoria. Kyseessä on ajattelutapa, joka auttaa arvioimaan systemaattisesti eri valintojen seurauksia.
-Peliteorian mukaisesti toimiva pankkiiri saattaa pohtia esimerkiksi, että "jos sijoitan matalariskiseen saksalaisbondiin, ovat sijoittajien rahat turvassa, mutta minä ja sijoittaja saamme alhaisen tuoton. Jos sijoitan Kreikan bondeihin, sijoittajan riski kasvaa, mutta oma tuottoni nousee."
-Tällaisella logiikalla pankkiirin on ollut kannattavaa suositella sijoittajille suurempaa riskiä kuin nämä olisivat itse halunneet ottaa.
-Peliteoria auttaa pankkiireita myös kädenväännössä poliitikkoja vastaan.
-Jos pankki ajautuu ongelmiin, poliitikot voivat päästää sen kaatumaan. Tuollainen päätös kaataa todennäköisesti kuitenkin myös poliitikon. Siksi pankkiiri voi luottaa, että pankki pelastetaan veronmaksajien rahoilla. Pankkiiri voi jopa vaatia tätä. Siksi itse ongelmia aiheuttanut finanssinero voi julkisuudessa moittia poliitikkoja saamattomuudesta, jos nämä vitkastelevat veronmaksajien rahojen lahjoittamisessa.
Sortuuko finassikapitalismi lopulta omaan mahdottomuutensa?
Noh, only time will tell...
Ps. Suunta ei kyllä hyvätä näytä, sillä tätä menoa Suomen piikissä on pian yli kymmenen kertaa sotakorvausten verran kriisivastuita.
http://ra.fi/lajz
Moneenko palstaan olet postannut samaa aloitusta? Poistoon.