Suomi on näköjään kaikessa hiljaisuudessa muutettu diktatuuriksi kun pusketaan kuntien pakkoliitoksia (n.350>>65)mistään välittämättä ja nyt pamahti esille kunnallisvaalien siirto hallituksen ilmoituksella KAHDELLA VUODELLA. Eipä voisi pahemmin pissiä perustuslain päälle kuin mitä nykyinen hallitus tekee.
Hulluksiko ovat tulleet?
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/ministerio-suunnitteli-vaalien-siirtamista-poikkeuslailla-kuntauudistuksen-vuoksi
Hulluksiko ovat tulleet?
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/ministerio-suunnitteli-vaalien-siirtamista-poikkeuslailla-kuntauudistuksen-vuoksi
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mari Kiviniemen tiedote:
- Jos Suomen Kuvalehden tiedot pitävät paikkansa, kyseessä on äärimmäisen vakava asia. Odotan pääministeriltä välitöntä selvitystä, Kiviniemi toteaa tiedotteeessaan.
- Suomalaiseen demokratiaan ei millään muotoa kuulu, että vaaleja siirrellään vallanpitäjien päätöksillä itselle edullisiin ajankohtiin. Esimerkkejä vaalien ajankohdalla pelaamisesta löytyy diktatuureista. Siihen joukkoonko Kataisen hallitus on suunnitellut Suomen vievänsä?
Hallituksen lähestymiskulma asiaan on väärä. Olisi pitänyt aloittaa siitä, että koko valtionosuusjärjestelmä puretaan. Sen jälkeen Kepu ja kumppanit olisivat kilvan huutaneet, etteikö sentään riittäisi, jos Suomen perustetaan sata kuntaa entisen 350 sijaan.
Järkeä saadaan taottua kovimpiin kalloihin vain sitä kautta, että rupukuntien veroäyrit nousevat yli 30 prosentin. Se tuo kummasti järkeä keskusteluun.
Eipä tarvinnut kauaa odottaa presidentinvaalien jälkeen kokoomuksen tätä julkistusta!
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119981-mari-kiviniemi-pillastui-–-”kuin-diktatuurissa”
Olisipa julkistettu ennen viime sunnuntaita, kun äänestimme Niinistön presidentiksi!
Nyt yritetään väittää höpöjutuksi kun jäätiin rysän päältä kiinni. Tosi on, monta henkeä pystyy todistamaan suunnitelmien vakavuuden. Kataisen poliittinen ura taitaa olla ohi. Mieshän on ihan hullu kun kukaan ei valvomassa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/suomen-kuvalehdelta-kova-vaite-kataisen-salaisesta-suunnitelmasta/art-1288447547713.html