Nokian taru loppu, hallitus levittelee

Matkapuhelimia valmistava Nokia karsii Salossa sijaitsevalta tehtaaltaan 1 100–1 200 työpaikkaa, arvioivat useat toisistaan riippumattomat lähteet Helsingin Sanomille.
Toisin sanoen kaksi kolmesta tehtaan työntekijästä menettää työpaikkansa.
Työpaikkojen runsaista vähennyksistä huolimatta Nokia ei suunnittele Salon tehtaan lakkauttamista – ainakaan vielä.
8453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitä hallitus voisi muka asiassa tehdä. Mennä sanomaan Elopille, että lähdepäs äijä itse kävelemään. Ei yksityisiä yrityksiä johdeta niin kuin jotain konnakoplaa kuten Kepua.

Äänestä
  • syvällistä viisautta kehiin ;)))

    Äänestä

  • Vanhasen aikana teollisuustyöpaikkansa menettäneitä paikkakuntia autettiin uuteen alkuun.
    Miten lie nykyään, riittääkö apua muulle kuin miljardeja kahmivalle Kreikalle.

    Äänestä


Ehkäpä promille maailmassa myytävistä puhelimista myydään Suomessa.

Ei ole pienintäkään realistista syytä pitää massatuotantoa Suomessa. Tehtaat ovat siellä missä asiakkaatkin.

Nyt vain entistä innokkaammin pesemään toistemme paitoja. Jospa se hyvinvointi lisääntyisi siitä???

Äänestä
  • valuu vauhdilla ulkomaille ja ei se ketään tunnu isommin huolettavan, onhan meillä erinomainen sosiaalihuolto jos huonosti käy.

    Äänestä

Nokia on pop.
Nousi tänään 5,56%.
Uskon kuin vuoreen.
Tavoitehintani 10e menee rikki kesäkuussa 2012!

Äänestä
  • Nokia oikeasti tulee nousemaan,mutta kymppi jo kesäkuussa on kyl vähän liian optimistinen arvio.. :) Itsekin omistan ja ja tulevaisuus näyttää hyvältä. Ma tullaan ulos seuraavan huppulaitteen kanssa ja mistä sen tietää jos vaikka oisitkin oikeassa..itse kuitenkin odotan lähinna noin 6e tasoa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


käsiään.. kirjoitti:

Matkapuhelimia valmistava Nokia karsii Salossa sijaitsevalta tehtaaltaan 1 100–1 200 työpaikkaa, arvioivat useat toisistaan riippumattomat lähteet Helsingin Sanomille.
Toisin sanoen kaksi kolmesta tehtaan työntekijästä menettää työpaikkansa.
Työpaikkojen runsaista vähennyksistä huolimatta Nokia ei suunnittele Salon tehtaan lakkauttamista – ainakaan vielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu