Tämäkö on nyt se kokoomuslaisten "Tolkun Yhteiskunta", jota Katainen vielä sunnuntaina julisti? Työpaikat pois Suomesta matkapuhelinyhtiön omistajien ahneuden takia, varuskunnat kiinni maakunnista ja puolustuskyky sekä kuntien palvelut alas kokoomuslaisen politiikan takia. Missä se tolkku on, Jyrki?
Tolkun yhteiskunta
Perttti
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tämähän se!!
Niinpä niin. Siellähän ne suomalaistenkin eläkerahat on eläkeyhtiöistä sijoitettuna mm. Nokian osakkeisiin. Ja niille tietenkin valvotaan tiukasti saatavan kovaa tuottoa, että ne sinun ja minun eläkkeet pystytään leikkaamattomina joskus tulevaisuudessa sitten maksamaan. Ettei kävisi kuten Kreikassa missä eläkkeitä leikataan kun ei ole rahaa.
Kannattaisiko mennä taistelemaan pienempien Nokian osinkojen puolesta, että saataisiin työpaikat mahdollisesti säilymään muutaman vuoden kauemmin Suomessa mutta eläkerahasijoitukset pienentyisivät eikä eläkkeitä kyettäisi tulevaisuudessa luvatun suuruisena enää maksamaan?
Onhan ilmiselvää että kokoomus ajaa hyväosaisten rikkaiden asiaa. Tästä huolimatta suomalaiset äänestävät tätä rikkaiden puoluetta, ja tämän äänisadon hedelmiä tässä nyt korjataan. Oma asiansa on se, että jos näistä kaikista leikkauksista olisi puhuttu ennen pressanvaaleja, eikä olisi pimitetty, niin olisi saattanut toiselle kierrokselle päästä ihan muut ehdokkaat kuin nyt pääsi.
Kokoomuslainen tolkku on siinä, että varuskuntien lakkauttaminen ja muukin puolustuskyvyn alasajo petaa maaperää NATO:lle. Venäjänpelko sulattaa sitten melko nopeasti suomalaisten enemmistön NATO-vastaisuuden ja "puolustusliittoon" liittyminen käy lopulta helposti.