Pakko todeta näin, kun meidän talossa ulkoseinien sisäpistorasiat vuotavat kylmää ilmaa sisälle vaikk on käyty tiivistämässä.
Pistorasian lämpötila 7 astetta, kun ulkona on -5 ja sisällä 20. Mittaaja sanoi, että ilma vuotaa sisälle. Putkia ei ole.
Ilmeisesti tuollainen 70-luvun designiin perustuva asennusrasia on kaikkea muuta kuin tarkoitettu tiiviiseen asennukseen?
Sähköinsinööri ei paljoa tiiveydestä ymmärrä?
11
402
Vastaukset
- Katto päällä
Ehkä oikeammin, että timpuri ei ole ymmrätänyt sähkötöistä... Tai grynderiä ei ole napannut.... Tai rakentaja ei ole tajunnut....
Samanlaisia asennusrasioita on edelleen. Ja edelleen niistä vetää sisään. ostaja katsoo edelleen vain kaakeleiden väriä vessassa ja sopiiko verjhot tapettien väriin.
Ja homman voi tehdä myös kunnolla.
Toisaalta noin ilmanvaihto on tyypillisesti hoidettu 70- luvun taloissa :) - vanhempi suunnitteli
Minulla ainakin tulivat aivan tiiviit rasiat. Nimittäin asensin itse sähköt JA höyrynsulun. Leikkasin tapettiveitsellä rasian sisäpuolen reunaa pitkin kiekot pois muovista. Näin muovin reikä jäi pienemmäksi kuin on rasia ja rasia siten sai eräänlaisen immenkalvon ympärilleen.
Myös rasiaryhmissä tein noin ja jätin sentin kannaksen muoviin rasian aukkojen väliin. Sulloin kannaksen rasioitten väliin. Ja taas tuli tupla ja triplakalvoja. Vieläkin nostattaa kymmenen vuoden jälkeen kun muistaa sopivan piukeat aukot kalvoissa rasioitten ympärille painettuna.
Mestarit kirvesmiehet siinä pällistelivät kalvosulkeisia ja toitottivat kovaan ääneen että ei niitä koskaan noin ole tehty. Olivat tottuneet puukottamaan rasioitten kohdalla ristiin rastiin kalvot riekaleiksi.
Tein muuten kaikki muutkin korjaamattomat paikat itse. Noilla ammattilaisilla oli hullun kiilto silmissä aina, kun jotain oli mahdollista saada isosti aikaan. Siis ns. näkyvää piti aina toheloida. En päästänyt styroksihommiin, en tasoitushommiin enkä vesieristyshommiin. Kaikki nuo vaativat kärsivällisyyttä eikä siinä tule nopeasti näkyvää. Saivat kyllä aivan tarpeeksi tuhoa aikaan muutenkin, mutta eivät korjaamattomiin paikkoihin. Tylsää on, että vieläkin riittää korjattavaa noitten ammattilaisten jäljiltä. - vai mitä luulet
Tuskin sitä rasiaa on insinööri laittanu?
Timuri on laittanu rasian ja puhkonu höyrysulut... - Karjalasta kajahtaa
Normivika nykyään. Vai pitäisikö jo valitettavasti sanoa "normiominaisuus"? Syynä tietämättömyys, (timpurin) ammattitaidon puute, välinpitämättömyys ja kiire. Sähköinssillä ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa. Joskus tuntuu, että heillä ei ole mitään tekemistä myöskään sähkösuunnittelun kanssa, kun mm. pistorasioita on kovin ihmeellisissä paikoissa ja valokatkaisijoiden sijoittelussa toivomisen varaa.
- kiinnostunu.
Millaisissa ihmeellisissä paikoissa on ollut pistorasioita?
- Karjalasta kajahtaa
kiinnostunu. kirjoitti:
Millaisissa ihmeellisissä paikoissa on ollut pistorasioita?
Tässä muutama:
-Pistorasia keittiön yläkaapissa, jonka alle ei tullut kylmälaitetta (ei osannut lukea kalustepiirustuksia).
-Pistorasia WC:ssä allaspöydän siinä päädyssä, missä allas on (ei osannut lukea kalustepiirustuksia)
-Valaisinrasia näkyviin jäävän kantavan palkin kohdalla (ei osannut lukea rakennesuunnitelmia).
-IV-kojeen ohjaimelle ei tullut riittävästi suojaputkia CO-antureita varten.
P**ka suunnittelija. Oma moka, myönnän. En tajunnut ajoissa sitä, että jos en ymmärrä LVIS-suunnitelmia, niin se ei johdu siitä, että olen tyhmä tai että en omaa ko. alan koulutusta, vaan siitä että suunnitelma on huono/epäselvä. Ilmoitin jo suunnittelun alussa, että olen ihan oikeasti valmis maksamaan siitä, että käyttävät aikaansa ja pohtivat asioita. Tekivät kuitenkin halvan (siis huonon) perussuunnitelman.
- Haluan Nobelin
Asennusrasiaan pitäisi saada
- kiristettävät läpivientiholkit
- iso tasainen laippa, johon höyrynsulkumuovin saa HELPOSTI liimalla tai teipillä kiinni
- laippatiiviste jota vasten varsinainen pistorasia tiivistyy.
Asennusrasian sisällä on siis sama paine kuin asunnossa sisällä.
Asia on vain niin, että ne mitkä on helppo tehdä, tehdään usein hyvin.
Ainoa mutta on vain se, että osille alkaisi tulemaan hintaa ja paljon, mutta kokonaisuudelle ei kohtuuttomasti kuitenkaan, koska vain ulkoseiniin tarvittaisiin tällaiset.- vanhempi suunnitteli
Oikeasti tarvittaisiin valmiiksi aukotettuja höyrynsulun palasia, jollaiset olisivat helppo painaa rasian ympärille ja teipata. Tai miksi ei niissä olisi tarraa mukana. Rasiaryhmille jonkinlainen useampiaukkoinen esitys.
Kojerasioissa pitäisi olla pieni rako etupinnasta lukien, johon voisi asiallisesti sulloa itse tehdyn aukotuksen kannasosa kuten tuolla aiemmin kuvasin. Kyllä se ohut sitkeä muoviliuska menee nykyisinkin siihen, mutta olisiko iso juttu, ettäsiinä olisi asiaa ajateltu. Pitänee tutkia voiko siihen minisahalla tehdä tuo väljennys. Sentti etupinnasta riittää.
- kivestä
Onneksi edes jossain asiassa pääsee kvitalossa pääsee helpolla! Rasiaporalla koloseinään, kauhalla laastia pohjalle ja rasia siihen. Seuraavana päivänä liipataan kipsilaastilla yli.
Ei taatusti vuoda kun rasian pohjan jälkeen on vielä 45 cm umpiseinää ennen ulkoilmaa... - zxcczx
Kun pystyrungon lisäksi laittaa 2" vaakakoolauksen. väliin höyrynsulku ja sisäpuoliseen 2" eristeisiin mahtuu hyvin rasiat ja johdot ilman reikiä höyrynsulkuun.
- Kädetöntä?
Näinhän sitä nykyään tehdää. Ja tuo vain ja ainoastaan sen vuoksi, että noita rasioita ei kukaan viitsi asentaa kunnolla höyrysulkuun. Tulee muuten rasioille hintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624312Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551813Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141523Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381287Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168833Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791