Jos koko kansan pitää opiskella lapsuutensa ruotsikieltä ympäri Suomenmaata niin miksei ruotsinkieliset voi opiskella suomenkieltä armeija aikanaan. Kommunikointi tositilanteessa olisi paljon helpompaa, kun ei tarvisisi kahdella kielellä kaikkea. Maksaa, maksaa ja maksaa paljon tämä nykyinen ja tulossa oleva systeemi!
Dragsvik
Ihmettelen vaan
7309
0Äänestä
Vastaukset 7
Vanhimmat
Dragsvik ei ole mikään sotilastukikohta, vaan ruotsinkielisten sotilaskoti. Ahvenanmaalaiset eivät käy inttiä ollenkaan ja Wallinin suojelemat ruotsinkieliset käyvät helpotetun intin Dragsvikissä. Kyllä suomenkielistä varusmiestä oikeutetusti ottaa kypärään. Tammisaari ei tulisi toimeen ilman varuskuntaa, siitä on kysymys ruotsinkielisten vedätys.
Joo..kyllä vituttaa tälläiset toimet......
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10447051
Draksvikin säilyttäminen oli täysin poliittinen juttu, jonka RKP:läiset järjestivät. Ruotsalais mafian aika on ohi. Draksvik lakkautuslistalle numero ykkösenä!
Vihollinen ei tule lännestä, Draksvik joutaa lopetuslistalle.
Vaikka räg qwiiinistä en tykkää, niin kyllä ne poijaat JOUTUU OPPIMAAN kaikki komennot suomeksi, sillä sodaddssa puhutaa joko suomee tai NATOA. Tää urbo ministeri vaan SUOSI omaa heimoaan ja veti nimen pois listalta. Räg qwiiiniin joutuu suomalaisia oppimaan heittin tapoja ja sehän on toki "vapaaehtoista".
Jos aatellaan, et ainoa potentiaalinen taho hyökkää suomeen (ei tee moista mokaa), niin vaikka sumi sais TUPLA joukot uusilla aseilla, niin turpiin tulis 6-0. Hörnetit on vitsi tositilanteessa, kun yhtä vastaan voidaan lähettä yseita kymmeniä tappajia. Jalkaväki pärjäis hetken, mut tankkeja on varaa tänne lähettää runsaasti, ehkä sata per yks oma vois olla realista. Mut eihän ne tänne tule, kun siitä syntyis kansainvälinen selkkaus ja aameriikka ja monet muut haluis mukaan.
Ps. rajaa loukataan jatkuvasti, mut silti henkilöstöä vähennetään?? Mukamas kallista. Tulli on myös vitsi, sillä hienoja laitteita ON varastossa, mut ei henkilökuntaa niitä käyttämään. Kannattaa siis säästää lisään. Hyvä kohde säästölle olis lomarahojen poisto eduskunna lomakoneilta.
Koska me oltiin pitkään fyysisesti ja henkisesti Ruotsin alusmaa. Nykyään on tärkeää pitää meidät yhä henkisesti samana alusmaana. Ruotsalaiset ovat parempaa väkeä, joita ei saa morkata ellei halua olla JUNTTI. Näinhän se on meille opetettu. Pysytään nöyrinä ruotsinkielisten edessä.
Eiköhän olisi aika lakkauttaa kaikki vähemmistöjen saamat erityisedut valtaväestöön nähden.On hurrit, mannet,saamelaiset, maahanmuuttajat ym.ym. Kaikki samalle viivalle. Syrjintähän on rikos, vai mitä?