Missä Raamattukoulussa opetetaan tällainen hokema joka on monella saarnaajalla, puolet saarna-ajasta menee tähän hokemiseen,onko se olevinaan jotain tunnelman nostatusta, ei siitä ainakaan mitään opi.
Halleeeluja, ärsyttävä piirre
17
82
Vastaukset
- Vai onko
Kysymys varmaan samasta asiasta kuin tsemppiä, tsemppiä,,,,,
- Buddha_Arska
Kyse on psykologisesta joukkojen hallinnasta. Kun saadaan väkijoukko toistamaan samaa sanaa (USEITA TUHANSIA!!!) sillä saadaan psykologinen valta ja yliote tilaisuudessa mukana olevilta henkilöiltä. Saarnaajat ovat hyvin taitavia manipuloijia, he osaavat vedota heikkoon kohtaasi ja saada sinut näin helposti tunnustamaan heidän aatteensa...
On paljon helpompi olla mukana ja sanoa heidän antama sanansa kuin vaikka että voikamalaakunontylsää!!!
Uskonnolllisissa joukkotilasuuksissa on tärkeää saada koko väestö mukaan samanhenkiseen toistamiseen -> joukkosuggerointi... historiaa tutkineena varmaan olet perehtynyt Adolf Hitlerin käyttämään tekniikkaan...hän pysäytti puheensa ja pyysi yleisöä toistamaan tiettyjä sanoja puheessaan - - - > sillä saatin voimaa kansallissosialistisen puolueen heräämniseen ja valtavan nousuun Euroopassa 1930 -luvulla...
Buddha_Arska - Bäää, Jumalan lammas
Saarnaajat ovat 2000-luvun pellejä.
Siinä vaiheessa kun uskonnot (taikausko) kuolevat pois ja järki voittaa, voimme lähettää saarnaajat suoraan sirkuksiin.
Hallellujja, hoosianna, vitttu, saatana !!!!! - Kirjoita muualla
Hallelujaa tarkoittaa, kiittäkää Herraa ja ainakin Jumala pitää tuosta "hokemasta" OIKEIN paljon.
Jos et itse pidä, miksi edes aloit kirjoittaa siitä. Eikö sinulla ole jumalattomana muuta tekemistä, kun pilkata uskoamme?- *
Miksi uskoa ei saisi pilkata?Onko uskolla joku erityisasema?
- Ei kysymys pilkasta
Aloittaja vastaa, en tunne olevani Jumalaton, kirjoita sinäkin se nimi isolla.En vain ymmärrä tätä hokemaa, olisi tämäkin aika hyvä saarnata Kristusta, Raamattu myös kieltää turhan hokemisen.Ymmärrän tämän mieluummin psygologisesti,kiihottamisesta on kysymys, tunteisiin vetoamista, Kristinopin opettaminen on muuta.
- HALLELUJAAAAA
Ei kysymys pilkasta kirjoitti:
Aloittaja vastaa, en tunne olevani Jumalaton, kirjoita sinäkin se nimi isolla.En vain ymmärrä tätä hokemaa, olisi tämäkin aika hyvä saarnata Kristusta, Raamattu myös kieltää turhan hokemisen.Ymmärrän tämän mieluummin psygologisesti,kiihottamisesta on kysymys, tunteisiin vetoamista, Kristinopin opettaminen on muuta.
Hah, miksi minun pitäisi kirjoittaa ISOLLA kirjaimella sana jumalaton = helvettiin menijä = ken elää ilman Jeesusta elämänsä loppuun asti - hänessä ei ole todellakaan mitään kunnioittamista. Raamattu sanoo itseasiassa, että hän on silloin jätettä jota tulessa poltetaan ikuisesti.
Turhaa hokemista ei ole Hallelujan sanominen, eikä sitä yleensä "hoeta", vaan sanotaan silloin tällöin. Se on kristikansalla aina ollut sanontana tämä Hallelujaa = Kiittäkää Herraa ja tulee aina olemaan.
Kyllä sinäkin turhasta taas jutun väänsit, ihmetyttää vallan.
Ei taida kovin moniin enää vedota tuo arabi-kieliin kuuluva huudahdus.
- Liu Bem
Muistaakseni on niin, että Halle lu Jah ei ole alunperin hebreankieltä, vaan sitä ympäröivien kansojen jumalanpalvelusmenoista hebrealaisille siirtynyt sanonta.
Tällainen asia lienee ollut esillä, ainakin kerran eräässä radio-ohjelmassa. Jossa sen mainittiin perustuvan erään suomalaisen teologin ja tutkijan havaintoihin.
Vaikkakin sanan nykykäyttö, sanoma sellaisesta ylenpalttisuudenkin mahdollistavasta ilakoimisesta lienee selvä. Ilo Herrassa on väkevyytemme. Jokainen kuitenkin katsokoon itseään ensin. Mutta hyvä, että huomasit asian. Sillä jokaisella on jotain tuotavaa. Ja toisten on se tuotava sitten arvioitava. Ja kaikki on tutkittava onko se totta.- Hallelu JAH
Ai muistaaksesi.... Joo, tuo ei mene läpi. Dementikko taas kirjoittelemassa.
Kyllä HalleluJah on aina ollut hepreaa ja tarkoittanut AINA kiittäkää Herraa.
- Hoosi Anna
Halleluuja, perkele!
- turhanlausujat
Ainakin sen hokeminen on vastoin kolmatta käskyä: "älä turhaan lausu Herran sinun Jumalasi Nimeä".
(Se on todellakin 3. käsky, toisin kuin yleensä opetetaan.)- Ei kaikki Kristityt
Kuka on tämän hokeman alullepanija, vai onko aluksi sen joku sanonut ja silloin levinnyt kulovalkean tavoin, En kyllä oikeastaan muualla kuullut kuin hellarien keskuudessa.
- tode*
vastannee sinun hokemaasi sanaa "jumalauta"?
- tode*
no nyt siitä on poistettu se sana. Aika jännää, kun en kironnut, vaan käytin sanaa esimerkkinä. Yhdistä nämä kaksi sanaa: jumala auta. Sehän on hokema, jota käytetään paljon, miksi?
tode* kirjoitti:
no nyt siitä on poistettu se sana. Aika jännää, kun en kironnut, vaan käytin sanaa esimerkkinä. Yhdistä nämä kaksi sanaa: jumala auta. Sehän on hokema, jota käytetään paljon, miksi?
Kirosanafiltterin voi ylempää poistaa käytöstä.
Eikö Jumalan avun pyytäminen ole kirosana:)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591174Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501