Huomautusmaksu, paljonko saa olla?

Onko jotain lain määräämää maksimihintaa myöhässä olevan maksun muistutukselle? Onko eroa sillä tehdäänkö muistutus yrityksille tai yksityisille?
21791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuluttajalle se on se maksimissaan 5 euroa (sis. ALV). Ja vasta 14 vrk laskun eräpäivästä tai aina edellisestä muistutuksesta.
Yrityksien välillä ne hyppivät miten sattuu jopa 10 euroon. Joten lue sopimukset ja ehdot tarkasti. Tietenkin kannattaa maksaa ajoissa.

Äänestä

Lisämaksuilla pääset eroon asiakkaista tehokkaasti.

Muistutusmaksut sopivat sellaisille toimijoille, jotka voivat kiristää "asiakasta" ja tämän on vaikea päästä eroon asiakkuussuhteesta, esim verohallinto, vakuutusyhtiöt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muistuttaja kirjoitti:

Onko jotain lain määräämää maksimihintaa myöhässä olevan maksun muistutukselle? Onko eroa sillä tehdäänkö muistutus yrityksille tai yksityisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu