siis millä ajokorteilla somalit täällä ajavat.
Mikään somalialainen ajokortti ei täällä kelpaa(onko siellä autokoulujakaan) ja jos on suomalainen kortti - niin kuka sen on maksanut,somalit ovat pääosin työttömiä ja elävät sossulla.
Itä-Suomessako se oli missä niitä somali ongelmia on,sieltä on kuulunut vahvoja epäilyjä siitä että jotkut somalit olisivat saaneet käyttöönsä auton jonka sosiaalitoimi olisi maksanut - mutta millä ajokorteilla he ajavat ja mikä taho on kortit maksanut.
Jos sossu maksaa somalien ajokortit,niin se on hirvittävä vääryys suomalaisia kohtaan - ja tällainen juuri herättää rasismia.
SOMALIEN AJOKORTIT!
11
715
Vastaukset 11
- make46_hki
Somali on viisas ja kulttuuriin kuuluu paljon lapsia. Sosiaalituki riippuu lasten lukumäärästä.
Somali isä siis osaa järkeillä että mitä hanakammin painan vaimoa paksuksi sitä enemmän rahaa ja mahdollisuus myös omaan autoon ja ajokorttiin. - 4e5rgg
Kyllä se on totta.
Viime vuonna paljastui että pakolaiskeskuksissa järjestetään autokoulu-opetusta maahan muuttajille. Siis vastaanottokeskus maksaa.
Eikä siinä kaikki vaan opetusta annetaan tulkin kera eli sossu maksaa myös tulkit.
Se on aika mielenkiintoista kun tietää missä kunnossa kunnat on tänään.
ja ihmiset- Anonyymi
Hyvä, ettei veronmaksajille tullut kuluja.
- Velvollisuutemme on
auttaa. Parhaiten valmennus tuottavaksi kansalaiseksi tapahtuu, jos tulijoille taataan mahdollisuus liikkua ja tutustua suomalaiseen elämään laajasti. Hallituksen tulee valmistella viivytyksettä lainmuutos, joka takaa heti kotouttamisen alussa annettavan uuden, turvallisen auton jokaiselle tulijakotitaloudelle. Tämä ei tulisi edes kalliiksi, koska auton hinnasta lähes puolet on valtion keräämää veroa, joka tietenkin voidaan jättää kotoutusautoista perimättä. Jos kotoutusautomerkit ja -mallit standardoidaan kotitalouden henkilöluvun mukaan niin valtio säästäisi edelleen kilpailuttamalla ja neuvottelemalla edulliset suurhankintasopimukset. Kustannukset olisivat epäilemättä enää korkeintaan muutama kymmenen tuhatta per kotiutuva kotitalous. Ajokorttihan taas on pelkkä viranomaisen myöntämä lupa. Kansainväliset kotoutujat ovat kyllä jo liikenteeseen tutustuneet paljon tiheämminkin asutuissa, liikenteeltään haastavammissa maissa, joten ajoluvan voi aivan hyvin myöntää jo osana oleskelulupapäätöstä. Tavoitteenamme olkoon, että pian jokainen myönteisen oleskeluluvan hakemassa käynyt poistuu virastosta omalla, upouudella autollaan!
- ~
minustakin negrujen pitäisi tutustua enemmän suomalaisiin rasisteihin.
- Anonyymi
Jos kaikki täällä kirjoitettu pitää paikkansa, niin ei tarvitse ihmetellä Suomen velkaantumista. Suomalaisia nuoria kuritetaan tukien leikkauksilla, mutta sompuille riittää rahaa kaikkeen mitä pyytävät. Somalit ovat kovia ja johtaja-ainesta, omasta mielestää ja osaavat siis vaatia. Kouluttautuvat kyllä esim. lähihoitajiksi, mutta tuskin se työ niille kelpaa.
- Anonyymi
Lieksasta qai ainakin takavuosina ajokortteja.
- Anonyymi
Tässä vähän tehdään U-käännöstä... Vai onko tämä jokin Y-käännös ?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/haitaribussi-jai-erikoiseen-ahdinkoon-vantaalla-kuski-poistui-sanomatta-sanaakaan/9206332 - Anonyymi
Maahanmuuttaja voi saada Suomessa ajokortin, vaikka ei osaa ajaa autoa – Liikenneopettaja: "Järkyttävää"
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/7c32ae7f-2111-46f1-a2f9-c84177dd8630
Tulkkausvilppi on entistä yleisempää autokouluissa
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000011458671.html
Noista jutuista löytyy aihetta koskettavaa tietoa. - Anonyymi
Ukrainassa ajokortin saa 150,- €.lla. Ei tarvitse käydä autokoulua. Ja sitten tuolla kortilla saa ajaa suomessa vuoden ja sen jälkeen vaihtaa sen muutamalla kympillä Trafissa uuteen samantasoiseen. Maksaa alle 100,-€ .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981304
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1041052- 61887
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi54872Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k38870- 3828
Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.128807- 65675
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant50604Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa34560