Uusi Falklandin sota edessä?

YK:n pääsihteeri on varoittanut Iso-Britanniaa ja Argentiinaa siitä, että maiden väliset jännitteet voivat eskaloitua.

Britannia on viime aikoina esiintynyt uhmakkaasti Falklandin alueella, lähettäen sinne mm. ydinsukellusveneen ja lisännyt sotavoimiaan saarilla. Tämä ärsyttää Argentiinaa, joka edelleen vaatii Britanniaa luopumaan "viimeisestä imperialisminsa pesäkkeestä'".

Maiden välisestä edellisestä sodasta tulee keväällä kuluneeksi 30 vuotta.


http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-16988614
15108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Toivottavasti alkaa.

Ja iso-horo-britannia saa turpaansa,

Äänestä
  • pää kiinni leprasiirtola.

    Äänestä

  • markku622 kirjoitti:

    pää kiinni leprasiirtola.

    onko saarella leprasiirtola.?

    Äänestä

  • venezuela (27 miljoonaa asukasta) on argentiinana puolella.

    Äänestä

  • paska lentoon. kirjoitti:

    venezuela (27 miljoonaa asukasta) on argentiinana puolella.

    ja ne kaikki on juuri argentiinan puolella.?

    Äänestä

  • MIkäs h-apina sieltä mesoaa? Onko an-s rasvattu jo argentiinalaisia sotiilaita varten?

    Äänestä

Jospa vaikkapa nyt olisi kääntäen verrannollista naapurimaan kanssa:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/4622565.stm
Ehkäpä Etelä-Amerikan maidenkin kannattaisi lopultakin alkaa puhaltelemaan yhteen hiileen.
Eikä todellakaan ole mikään EU vertaus...

Äänestä

Britanniahan voisi lähettää kaikki muslimikansalaisensa taistelemaan saarista.
Kaksi kärpästä yhdellä iskulla

Äänestä
  • Luulee hyysättäviksi tänne tulleiden muslimien osaavan taistella vai luuletko että britteihin on tullut länsimielisiä sotilaita turvapaikanhakijoina esittäen islamisteja?

    Äänestä

  • millainen urpo?? kirjoitti:

    Luulee hyysättäviksi tänne tulleiden muslimien osaavan taistella vai luuletko että britteihin on tullut länsimielisiä sotilaita turvapaikanhakijoina esittäen islamisteja?

    Tarkoitin lähinnä että heisdät voitaisiin uhrata demokratian nimissä, saisivat tarkoituksen elämilleen,)

    Äänestä

Mistä löydän militaristisen liikkeen joka on valmis sotaan Elizabethin liskoja vastaan?

Äänestä
  • Höpsis, Natosta ei ole mihinkään, Englantikin on tsipissä Naton sotahäviöiden vuoksi. Argentiina ei työnnä engelsmanneja mereen kun niillä on naispresidentti.

    Äänestä

Miksi Oolannissa on niin erilaiset säännöt kuin mannersuomessa? Miksi siellä ei puhuta Suomea? Miten britit tähän liittyvät?

Äänestä

Voisiko tavallinen suomalainen päästä brittien seuraksi lahtaamaan noita argentiinalaisia valloittaja apinoita jos vaikka haluaisi vapaaehtoisena sivistystä puolustaa?

Äänestä

Mikäköhän vaan mahtaa olla Venäjän, Kiinan ja muiden SCO-mielisten maiden kanta? Jos kerran Chavez puolustaa Argentiinaa ja ajattelee näin, niin mitä luulette kenen puolella olette. Yhtä selvä kysymys kuin "Palestiina" vs. "Israel".

http://www.youtube.com/watch?v=RshV61OxfdY

Suomi voisi nuoleskella tapansa mukaan brittejä ja saattaa näin meidät Venäjän vastaiseen liittoumaan... Fiksu temppu ja presidenttikin valittiin sen mukaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


X kirjoitti:

YK:n pääsihteeri on varoittanut Iso-Britanniaa ja Argentiinaa siitä, että maiden väliset jännitteet voivat eskaloitua.

Britannia on viime aikoina esiintynyt uhmakkaasti Falklandin alueella, lähettäen sinne mm. ydinsukellusveneen ja lisännyt sotavoimiaan saarilla. Tämä ärsyttää Argentiinaa, joka edelleen vaatii Britanniaa luopumaan "viimeisestä imperialisminsa pesäkkeestä'".

Maiden välisestä edellisestä sodasta tulee keväällä kuluneeksi 30 vuotta.


http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-16988614

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu