Viipuri, kenelle se kuuluu?

16+12

Viipurin kaupunki kuului Suomen tasavallan yhteyteen 1918-1940, 1941-1944. Aika lyhyen aikaa kuitenkin, kun ajatellaan kaupungin ikää.

Kulttuurillisesti se kuitenkin on erittäin suomalainen kaupunki. Mutta, elävä onnellinen Viipuri ei olisi mitään ilman elävää suomalaista Karjalan kannasta.
Tänäpäivänäkin jäljet Suomen ajasta näkyvät ja venäläiset asukkaat arvostavat.

Paras juomavesi saadaan suomalaisista kaivoista.

Olisiko meillä enää oikeutta vaatia sitä takaisin Suomen yhteyteen ja miten se toteutettaisiin?.

20

336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomelle kuuluu

      Viipuri kuului Suomen autonomiseen ruhtinaskuntaan sitä ennen 110 vuotta. Sitä ennen Viipuri oli karjalainen kaupunki vuosisatojen ajan. Ruotsi ja Venäjä hallitsivat vuorotellen.

      Meillä evakoilla on ainakin moraalinen oikeus vaatia meiltä ryöstettyä aluetta itsellemme takaisin.

      Mistä venäläiset ovat saaneet oikeuden ottaa toisten alueita väkivalloin?

      • kklklk

        sellasia juttuja sanotaan sodaksi. jospa suomi olisi pelannut korttinsa viisaammin.


      • historian.päivitystä

        Vanhaan viestiin päivitystä:

        Viipuri on kuulunut suomalaiseen asutukseen ainakin jo 1200 -luvulta saakka ja luultavasti jo aiemminkin.

        Suomen suurruhtinaskunta oli olemassa jo 1581 lähtien, ei vasta 1809 lähtien.


    • Sota hyvä asia?

      Mitäs te t-kadun mutantit sitten valitatte jos Nato tunkeutuu rajoillenne. Te koette sodan uhan, vai?
      Eiko se ole Naton laillinen oikeus hyökätä halutessaan Venäjän kimpuun?

      • Suomi suureksi!

        Nimim. Sota hyvä asia? on oivaltanut asian oikein. Jospa me kaikki jotka olemme sitä mieltä, että Karjala kuuluu karjalaisille perustaisimme iskujoukon ja tehtäisi asia heikolle Venäjälle laakista selväksi. Nyt on puhuttu asiasta tapeeksi, on suurten tekojen aika.


    • Viipur viipurlaisil

      Älähän mutantti provosoi. Me oikeat evakot emme vaadi kostoa tai sotaa, vain te venäläiset sillä uhoatte, lietsotte vihaa kaikkia naapureita kohtaan jotta tilaisuuden tarjoutuessa voitte hyökätä, ihan kuten viimeeksi itsenäiseen naapurivaltioon Georgiaan. Me vaadimme vain oikeutta!
      Meidän iskujoukkomme on RollaattoriPataljoona RP 1.
      Vappuna me vyörymme Viipuriin!

    • Ei huolta Karjalasta

      -kohta se palautuu Suomen yhteyteen, kun Venäjä ottaa omansa takaisin. Siellä esim. armeijaan panostaminen on täysin erisuuntaista, kuin täällä, missä maanpetturit saavat rampauttaa senkin.

      • Jep jep

        ja samalla päästään eroon EUsta sekä eurosta -joihin ei ikinä olis pitäny liittyykkään- sekä valtion veloista monen muun jutun ohella, kun rajalinja siirtyy Torniojokeen tai jonnekin sweduihin...


    • kansalainen

      16 12:lle
      Ei viipuria tarvitse vaatia. Kun Venäjä on valmis maa palauttaa Tarton rajat ja siirtää Rajajoukkonsa oikealle rajalle. Samalla Venäjä kotiuttaa kansalaisensa omien rajojensa taakse sekä korvaa heille aiheutuneet kulut.

      Koiviston satama jäänee Venäläisomisteiseksi yritykseksi Suomen puolelle. mutta siitäkin saatetaan maksaa jokin korvaus Valtiolle/Suvuille joiden perikunta omistaa maat tai vuokraa perikunnille.

      Venäjä saattaa jopa maksaa Suomelle ja Evakkojen Suvuille korvauksia, pieni mahdollisuus on että Korvauksia voi saada maanakin jolloin Suomi saattaisi kasvaa tarton Rajojen pohjoispuolella. Kaikista Suomelle palutettavista maista saattaisi tulla oma Suomalainen autonomia alue kuten ahvenanmaa kuitenkin ilman oikeutta liittyä natoon.

      Suomen ja Ruotsin kannattaisi pysyä sotilaallisesti liittoutumattomia puskurivaltioina natomaiden ja Venäjän välissä. tämä parantaisi koko maailman rauhaa. ja olisi kaikille osapuolille hedelmällisintä.

      • Varastettu Viipuri

        Tottakai pitää saada takaisin. Viipuri on ollut aina osa Suomea ja suomalaisia, vain koko Suomen ja ko alueen hallinta on vaihdellut. Kansainvälisen oikeuden päätösten mukaan maa kuuluu aina sen alkuperäisille asukkaille ja omistajille. Kun Suomi itsenäistyi, nämä ikiaiaikaiset oikeudet siirtyivät mukana, joten aiemmalla hallinnolla ei ollut enää mitään oikeuksia ko. alueeseen, aiemmasta historiasta ja hallinnosta riippumatta.
        Karjala muut ryöstetyt alueet on laillisesti tunnustettu suomalaiseksi alueeksi tarton rauhassa, mutta laittomasti väkivallalla riistetty pois.


      • kansalainen
        Varastettu Viipuri kirjoitti:

        Tottakai pitää saada takaisin. Viipuri on ollut aina osa Suomea ja suomalaisia, vain koko Suomen ja ko alueen hallinta on vaihdellut. Kansainvälisen oikeuden päätösten mukaan maa kuuluu aina sen alkuperäisille asukkaille ja omistajille. Kun Suomi itsenäistyi, nämä ikiaiaikaiset oikeudet siirtyivät mukana, joten aiemmalla hallinnolla ei ollut enää mitään oikeuksia ko. alueeseen, aiemmasta historiasta ja hallinnosta riippumatta.
        Karjala muut ryöstetyt alueet on laillisesti tunnustettu suomalaiseksi alueeksi tarton rauhassa, mutta laittomasti väkivallalla riistetty pois.

        Voihan sitä vaatimisen sijaan Pyytääkkin.


    • ewriu5762

      ?????

      wep642u65å2u

      Tämä on Autommattiapina automattine vastus. Tähä ei pitä vastata kosk se ei lähte mihkään.

      eåwirtu297652tuqweru67

      • Vihtori Viipurista

        Suomalaisilla on Viipurissa viimeiset lainvoimaiset lainhuudot.
        Neuvostobolshevikkikommunisti rosvoilla ei niitä ole.

        Sillä ei ole merkitystä kuinka vähän aikaa on omistanut omaisuuden, jos lainhuudatus on ehtinyt voimaan niin omistusoikeus on silloin 100% selvää.

        Omistusoikeus on siten suomalaisilla, ei r y s s ä rosvoilla.


    • Ggu

      Suomi on oikea omistaja. NL vei sen meiltä talvisodan päättyneellä Moskovan rauhalla vaikka ei saanut sitä vallattua sotilaallisesti. Kansainliittokin tuomitsi NLn hyökkääjäksi ja erotti sen.

    • Bror-Erik1974odin-1Ac

      Vyborg kuuluu sille joka sen toisessa maailmansodassa taistelemalla otti omakseen, käpälämäkeen lähteneitten kaupungin puolustajain perillisten ei kannattaisi juur paukutella
      henkseleitään urhohengessä. -Todetaan tilanne ja eletään sen mukaan, eiks je? Ja käydään Vy-
      borgissa ja muuallakin venäjänkarjalan kauniilla laulumailla. :) Vot!

      • tujrt5ed

        Olet tyhmä. Kyse on Suomelle tehdystä vääryydestä jonka Venäjäkin on myöntänyt .

        Neuvostoliitto ei vallannut Viipuria talvisodassa. Eikä sitä olisi Suomelle palautettu vaikka jatkosotaa ei olisi käytykään.


      • 67tiur6t
        tujrt5ed kirjoitti:

        Olet tyhmä. Kyse on Suomelle tehdystä vääryydestä jonka Venäjäkin on myöntänyt .

        Neuvostoliitto ei vallannut Viipuria talvisodassa. Eikä sitä olisi Suomelle palautettu vaikka jatkosotaa ei olisi käytykään.

        "Bror-Erik" eli paatunut Suomen vihaaja J Bäckman.


    • sakkeuss

      Vai arvostavat. Eikös entinen Hotelli Belvedere ole pelkkä sikolätti nykyään.

    • Lillepo

      Vyborgissa on mainiot palvelut suomalais- ja muukielisille turisteille joten suunta kohti kaunista Vyborgia!

      • y8ikr

        Muuta sinne pysyvästi asumaan kivojen ryssien kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2145
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      336
      1358
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1305
    4. 157
      1198
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      958
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe