Kun valtio yrittää säästää leikkaamalla turhaa työtä ja päällekkäisyyksiä niin kansa on barrikadeilla valittamassa.
Se on kumma mörkö ihmisten päässä ettei mitään koskaan muuttaa saa. Moniko olisi onnellinen kun palattaisiin vanhaan Kekkosaikaan? -ei kukaan halua tuota sääntelyelämää ja elintason alennusta, eteenpäin on mentävä eikä paapoa vanhaa ja nykyistä kun se keran on tehotonta ja vanhaksi jäänyttä.
Leikkaamalla ja vähentämällä kuluja tarkoitus on vähentää verorasitusta jotta ihmisillä olisi varaa maksaa eläkkeet ja kuluttaa siihen mihin itse haluaa.
Yhteiskunnan pitäisi tuottaa vain peruspalvelut kuten yhdyskuntatekniikka, koulutus, sosiaalitoimi, työllisyyden tukeminen ja terveydenhuolto.
Kaikenlainen tuon ulkopuolisen pitäisi kustantaa ne jotka mitäkin haluavat tehdä ja harrastaa, kuten urheilu, teatteri ym. millä ei ole mitään tekemistä välttämättömän elämän kanssa.
Nykyinen järjestelmä verotukiaisin estää muiden uusien harrastusten syntymistä koska valtio on sen ylimääräisen kulutukseen käytettävän rahan jo veroina haalinut.
Mikä Suomalaisa vaivaa?
olavi111
0
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201091- 136979
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten305782Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48589- 75514