Uusi asuntoalue ja hotellihanke

Mitähän tästä rakenteluhommasta oikein tulee? Koko Harkimoprojekti ei näköjään mene ollenkaan siten kuin kuvittelimme. Harkimo jätti homman ja nyt rakennusliike jatkaa. Hommanhan piti mennä siten, että Bulevardin pään asuntojen valmistutua hotellia tuli ryhtyä rakentamaan. Vaan ei. Ei ajatustakaan siitä. Ensin pitää saada kuulemma Kuningattarenvuoren kämpät "myytyä", siis ennenkuin koko hotellia ollenkaan aloitetaan. Koko juttu on niin sekava ja hys-hys, että tavallinen kaupunkilainen saa vain ihmetellä.
Ja sinisiä kontteja on kuulemma "ollut pakko" siirtää Bulevardin työmaalta entisen pikkuMekanon paikalle. Minkä takia, jos ei ole vielä ajateltukaan rakentaa. Sillä tavalla on blokeerattu tavallisten kaupunkilaisten kävelytie. Hulluinta on, että kävelytie on näiden sinisten pömpelien takia jouduttu auraamaan puiston kautta.
Nyt olisi kyllä kaupungin uudella informaattorilla vähän töitä siinä, että selostaisi tavalliselle kansalle mitä oikein on tekeillä
33596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Kuningattarenvuoren rakentamista ei saa aloittaa ennen kuin hotellin rakentaminen on aloitettu, se on sopimus ja siitä on syytä pitää kiinni. Tuleeko hotellista mitään? Ragatta avaa kyllä ovensa ennen kesää. Mutta Harkimon hotelli?Löytyykö hotellin pitäjä? Onko liiketoiminta-ajatus kohdallaan?
Kannattava yhdistelmä olisi pienimuotoinen SPA-hotelli. Sitä nykyinen ajatus ja piirustukset eivät sisällä, joten vaikea on löytää pyörittäjää. Se on 50/60!
Miksi Harkimo poistui kuvioista?

Äänestä

Niin kyllä informatööri voisi informoida, aika hissukseen on ollut. Aina nämä Hangon systeemit menee näin; sovitaan ja luvataan ja sitten kaikki taas menee pers...leen. En usko enää hotelliin ja hotelli Regatastakin meni nyt se toinen puoli asunnoiksi.

Äänestä

On vähän sellaista huhua kuulunut, että hotellille ei olisi löydetty isäntää. Ja eihän siitä mitään tule, ellei ole kunnon yrittäjää. Taitaa olla konsepti hukassa. Koska spa hotellia siitä ei näköjään aiota rakentaa.
Kauneudenhoito se on kuulkaas arvossa mittaamattomassa nykyään. Miksiköhän eivät vielä tätä ole hoksanneet. Kaupunki on täynnä erilaisia kauneuden- ja hyvinvointialan ammattilaisia. Miksi ei näitä resursseja käytettäisi hyväksi. Sopivan (tarkoitan ihan oikeasti tavallisen akankin taskulle sopivan) hintaisia kauneudenhoidon paketteja myyntiin. Alan ammattilaisille hoitohuoneet tai vaihtoehtona kävely hoitohuoneelle. Perjantai-sunnuntai paketti 200 eurolla johon kuuluu 2 hoitoa. Uskon että meidänkin talosta olisi lähtijöitä. Kunnon yrittämistä kehiin. Yrittäjän tulee yrittää silloin kun asiakkaita on tarjolla.
Hangosta kauneuden ja hyvinvoinnin Etelä-Suomen keskus

Äänestä
  • No tuohan oli juuri se hotellin alkuperäinen idea. Hyvin vointi hotelli, jossa kauneudenhoito isona osana palveluista ...

    Äänestä

No tietysti seitä että ovat vihdoin huomanneet koko hankkeen kannattamattomuuden. Harkimo huomasi asian jo varhaisessa vaiheessa ja poistui hankkesta heti kun siihen avautui sopiva tilaisuus. Nähtäväksi tulee miten Kuningatarvuoren kämpät käy kaupaksi. Veikkaan että niitä on vielä myymättä vuosia sen jälkeen kun viimeinen valmistunut.

Äänestä

Hesarissa oli artikkeli, että kansa menee hiihtolomalla etelään tai pohjoiseen ja muualla vain SPA-hotellit vetävät. Että SPA-konsepti Hankoonkin, niin alkaa pelittää!

Äänestä

Kuningattarenvuoren kämpät on tarkoitettu vain varakkaille. Kenelläkään tavallisella talliaisella ei ole varaa maksaa kuuttatonnia neliöltä.
Tästä kaupungista tulee ajan myöta varakkaiden vapaa-ajan viettäjien Mekka. Vaan mikäpäs siinä, kunhan vain kilauttelevat rahoja kaupungin yrittäjien kassaan. Niin - ja muutenkin osallistuvat yhteisiin rientoihin.
Kurjaahan se olisi jos kaupunkiin tulisi "kahden kerroksen väkeä".

Äänestä

Hei, nyt ollaan valamassa "hotellin anturia", noin 1x10 metriä entisen Mekanon Itäpuolelle.

Tämä EI SAA OLLA riittävä näyttö hotellin rakentamisesta, mikä antaisi luvan aloittaa Kuningattarenvuoren rakentamisen ja vapauttaisi Bulevardin pään sakkomaksulta. EI IKINÄ!

Äänestä

Meneekö kaupungin päättäjät vipuun?

Äänestä

Valu ei riitä siihen, että kuningatavuorelle saataisiin lupa rakentaa. Siihen vaaditaan huomattavasti enemmän.

Äänestä

Mikäli RKP saa tahtonsa läpi, niin mitään hotellia tai kuningatarvuoren asuinaluetta ei ole tulossa. Vastustavat näitä uusia suunnitelmia ja jos saavat tahtonsa läpi niin Hangon maisema on pitkään pelkkää räjäytettyä kalliota. Tämä on valitettavan totta. :(

Äänestä

RKP :(
Valtuustoon pitäisi saada henkilöitä, jotka uskaltavat ajatella itse ja äänestää oman mielipiteensä mukaan. Ryhmäpäätökset ovat selvintä vallan väärinkäyttöä!

Ei se valu minkään rakennuksen anturi voi olla, korkeintaan katoksen takaseinän alunen tai postilaatikkorivin perusta!

Miten hotellin rakentamisen voi aloittaa, kun ei ole vielä annettu edes rakennuslupaa uusille suunnitelmille?

Uusi suunnitelma on kyllä paljon paljon parempi kuin edellinen!!!

Äänestä

Ei RKP:n mielestä.

Äänestä

Hangö Skvaller arveli, että uuden suunnitelman 20 metrin uima-allas on ulkoallas.
Jos näin on, niin uima-allas on vain silmänlumetta, helppo mullalla ja muuttaa kukkapenkiksi. Samanlainen silmänlume kuin jo valettu hotellin "peruskivi".

Osakkeita ollaan rakentamassa ykköspaikalle, ei hotellia! Ei olekaan parempi suunnitelma kuin edellinen, kusetusta!!!

Äänestä

Katsokaa ympäristölautakunnan esityslistn liitepiirustusta, niin siinä on esitetty kylpylälle seuraavia mukavuuksia sisätiloissa 2 erilaista uimaallasta, tämän lisäksi näyttää sielä vielä olevan kylmäallas ja poreallas. Tämän lisäksi siinä on 2 erilaisesta sauna mahdollisesti tavallinen sauna ja höyrysauna. Ulkotiloissa on 2 erilaista allasta. Kyllä tämä kylpylä hankoon sopii paremmin kuin hotelli joka olisi tyhjillään 300 päivää vuodessa.

Äänestä

Joo ja siellä kerrotaan myös korkeasta kiviaidasta koko alueen ympäri

Äänestä

Niinpä niin. Onhan huoneistohotelli ihan eri juttu kuin se mitä alunperin on suunniteltu. Ja miksi kuusi taloa? Onko ne jo valmiiksi suunniteltu uusiksi kerrostalo-osakkeiksi jos huoneistohotellimalli ei toimi? Tällöinhän alueen kaavoitus menee uusiksi.

Varsinaisen kylpylän kokoustilat ovat kyllä tarpeelliset. Regatta ja kylpylä voivat tehdä yhteistyötä erilaisten konferenssien tiloina.

Enää muutaman kuukauden istuvat luottamushenkilömme ovat nyt päättämässä asiasta, jonka jälkimainingit tulevat puhuttamaan TODELLA PITKÄÄN. Toivottavasti he osaavat asiansa.

Äänestä

Kylpylähotellilla saa ainakin itä-naapurit takaisin Hankoon :)

Äänestä

Kylpylähotelli pelittää!
Mutta osaketaloja ei Tehtaanniemelle!

Äänestä

Ihmeellistä tuo suunnitelma kuudesta talosta. Tuleehan nyt rakennuttaminenkin paljon kalliimmaksi tällä tavalla kuin yhden isomman rakennuksen.

Äänestä

Olkaa hankolaiset tarkkana, että kaikki mahdolliset valitusprosessit on varmasti loppu ennen rakentamisen aloittamista. Kuopiossa uskottiin, että valitus menee helposti nurin ja aloitettiin torimontun kaivaminen ennen aikojaan. Lopputuloksena kiistelty kalahalli jouduttiin tukemaan pilarien varaan ja koko prosessin hinnaksi tuli miljoonia enemmän kuin oli alun perin budjetoitu.

Äänestä

Olis saanut valittjat maksaa senkin laskun. Koska vain hidastavat prosessia, eivät voi muuttaa laillisia päätöksiä.

Hangon valittajien laskut on myös useita satoja tuhansia euroja!

Äänestä

No hjuulla taitaa olla diktaattoriset käsitykset elämänmenosta. Tietääksemme Suomessa pitäisi olla demokratia ja yksilönvapaus. Ja luojan kiitos, että näin on. Maailmalla on aivan liian monta esimerkkiä siitä, mitä tapahtuu kun muutamat haluavat hallita.
Näytät sinäkin valittavan näistä valittajista. Eli sinulla näköjään on valittamisoikeus.

Äänestä

Aijaa onko nää meidänkin päättäjät tullunna kuopiosta...osaavat myös kalahallihommat

Äänestä

Valittajat kuuluvat Halla-ahon porukkaan, joita lain pykälät ja säännökset eivät koske, vaan pykälät koetaan vain harvojen mielipiteinä. "Valittamisoikeus" ei tainnut lukea tekstiäni tarkkaan, kun kirjoitin laillisista päätöksistä valittamisesta ja siitä aiheutuvasta vahingosta veronmaksajille.

Valittaminen voi kohdistua usein vain päätösprosessiin, ei siihen rakennetaanko hotelliin 20 metrinen uima-allas tai 25 metrinen uima-allas tai onko kulku rakennuksesta toiseen katettu tai ei. Jos rakennuslupa on kaavan mukainen, niin valituksella ei ole mahdollisuuksia menestyä, vaan se kasvattaa projektin viivästymisen vuoksi pelkästään veronmaksajien kustannuksia!

Tyhmät päätökset on asia erikseen. Jos niihin aikoo vaikuttaa, niin parasta hakeutua päättäksi. Kunnallisvaalit on tulossa!

Äänestä
  • Anteeksi no hjuu mutta oletteko te mattiesko hytönen.

    Äänestä

Kaupungin hallituksen puheenjohtaja oli alueuutisissa selittämässä, miten uusien suunnitelmien mukaista hotellihanketta viedään eteenpäin...

Äänestä

Jep, osakkeitahan sinne tulee ja rikkaille tietenkin.

Tavallinen hankolainen ei tuosta hankkeesta paljon kostu, varsinkaan silloin jos nämä osakkeet hankitaan vain loma-ajan asunnoiksi. Eli verotuloja ei kaupunkimme asuntojen asukkailta siinä tapauksessa tule saamaan.

Omat kauniit rannat menetetään rikkaiden loma-asuntokäyttöön ja itse ei saada oikeastaan mitään.

Äänestä

Sinne on suunnitteilla asuntohotelli, jossa huoneistot ovat vapaasti vuokrattavissa aina kun haltija itse ei ole paikalla. Vastaavia on viimeaikoina noussut Suomeen paljon. Esimerkiksi laskettelukeskuksissa vastaavaa systeemiä on käytetty ja se on toiminut hyvin. Hangon kannalta on periaaatteessa ihan sama asuuko hotellissa haltija vai vuokralainen kunhan hotelli ei ole tyhjillään. Jos olisi tullut se tavallinen hotelli niin ei sinne hankolaisia olisi majoittunut. Nyt on tulossa myös Spa joka saattaa houkutella jopa hankolaisia asiakkaiksi. Hanko hyötyy tälläisistä hankkeista sillä, että saadaan enemmän ihmisiä ympäri vuoden Hankoon kuluttamaan ja sitä kautta tukemaan pienyrittäjiä, joiden menestyksen kautta myös kaupungin verotulot nousevat. Pahin vaihtoehto on, että koko hanke kaatuu ja mitään ei tule. Alue jää keskeneräiseksi kivikasaksi eikä kuningatarvuorellekaan saada mitään. Hangon pitää houkutella rikkaita turisteja / kakkosasujia Hankoon ja viedä niiden rahat.

Äänestä

Kuningattarenvuoren osalta rakentaisin sinne tavallisille ihmisille, hankolaisille tai tuleville hankolaisille tarkoitettuja asuntoja, joiden neliöhinnat ovat siinä 3000 euron tasoa. Nykyinen suunnitelma varaa alueen "ökyasumiseen", rikkaat pääkaupunkiseutulaiset tai jopa venäläiset omistavat osakkeet ja niiden ikkunat ovat auttamattomasti talvella pimeät = ei verotuloja. Asunnot rakennetaan ja myydään suuri voitto mielessä ja ne hankitaan sijoitusmielessä, siellä asutaan pahoimmillaan vain muutama viikko vuodessa!

Alueelle voisi rakentaa vaikka pari 15 kerroksista taloa "tavallisille" hankolaisille veronmaksajille!

Äänestä

Hohhoijaa! Ennenkuin puhuu huoneistohotellin puolesta kannattaa kysyä muista paikoista miten homma on onnistunut. Eikä ollenkaan luulla, että kaikki on toiminut hyvin. Totuus on aikalailla toisen näköinen.

Äänestä

Nyt kun bulevardin pään uusissa taloissa on "pitsiverhoilu" niin voitaisiin tuoda suunnittelukilpailun voittanut jäätelökioski takaisin. On samaa sarjaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hotelli vai ei? kirjoitti:

Mitähän tästä rakenteluhommasta oikein tulee? Koko Harkimoprojekti ei näköjään mene ollenkaan siten kuin kuvittelimme. Harkimo jätti homman ja nyt rakennusliike jatkaa. Hommanhan piti mennä siten, että Bulevardin pään asuntojen valmistutua hotellia tuli ryhtyä rakentamaan. Vaan ei. Ei ajatustakaan siitä. Ensin pitää saada kuulemma Kuningattarenvuoren kämpät "myytyä", siis ennenkuin koko hotellia ollenkaan aloitetaan. Koko juttu on niin sekava ja hys-hys, että tavallinen kaupunkilainen saa vain ihmetellä.
Ja sinisiä kontteja on kuulemma "ollut pakko" siirtää Bulevardin työmaalta entisen pikkuMekanon paikalle. Minkä takia, jos ei ole vielä ajateltukaan rakentaa. Sillä tavalla on blokeerattu tavallisten kaupunkilaisten kävelytie. Hulluinta on, että kävelytie on näiden sinisten pömpelien takia jouduttu auraamaan puiston kautta.
Nyt olisi kyllä kaupungin uudella informaattorilla vähän töitä siinä, että selostaisi tavalliselle kansalle mitä oikein on tekeillä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu