Mikäli rikkaat eivät olisi suorittaneet vastuullisesti yksilöille kuuluvia tehtäviä, kuten koulua, opiskelua ja työhönopettelua, sekä sen jälkeistä työntekoa, niin he olisivat samalla tasolla kuin vastuuttomat henkilöt. Rikas eli menestynyt henkilö on nostanut itsensä omin avuin muiden yläpuolelle. Näin häviäjistä on syntynyt köyhien luokka. Mikäli rikkaita ei olisi, niin ei olisi köyhyyttäkään.
Näin ollen voimme todetä, että toista parempi tai ahkerampi menestyy kaikissa oloissa ja jättää ympärilleen köyhyyden oman menestyksensä vuoksi.
Näin ollen voimme todetä, että toista parempi tai ahkerampi menestyy kaikissa oloissa ja jättää ympärilleen köyhyyden oman menestyksensä vuoksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onpa ollut niinkin vatuullisia ihmisiä .Ovat ryöstäneet kokonaisia
kansakuntia hyödyntäneet maan rikkaudet omaan käyttöönsä.
Onpa ollut niinkin VASTUULLISIA ihmisiä
Työssäkäyvä ei ole yleensä rikas. "Rikas eli menestynyt henkilö on nostanut itsensä omin avuin muiden yläpuolelle" Rikas tarvitsee AINA muiden apua rikastuakseen. Kyllä sä sen tiedät.
""Työssäkäyvä ei ole yleensä rikas.""
Aivan totta. Ei ole rikas tai riippuu miltä kantilta asian katsoo. Työssä käyvä pärjäilee, on toimeentuleva,hyvin toimeentuleva tai erittäin hyvin toimeentuleva. Nämä maksavat asumisensa (ostavat asuntonsa), elättävät perheensä ja maksavat kaiken itse. Vaihtelevasti veroja millä kustannetaan yhteiskunnan kuluja sekä köyhien toimeentuloa. Nämä eivät tosiaan ole rikkaita mutta raatavat ja maksavat veroja jotta köyhilläkin olisi jotain ruokaa pöydällä. Kaikki mitä köyhät pyytävät lisää on nältä pois.
Vaikka harvoilta rikkailta vietäisiin kaikki niin se on köyhille vain suolasilakka muutamaksi kuukaudeksi.
Oletko ajatellut näillä työtätekevillä olevan työttömien joukossa omaisia.
Eräässä tapauksessaisä lääkäri ja äiti menestyvä liikenainen.
Äiti työllistänyt parikymmentä ihmistä yksityisyrittäjänä.
Vanhemmat ovat välillisesti kustantamassa työllään oman tyttärensä
kuluja.
Hän elää kunnan huollon varassa.
Pitäisikö vanhempien kustantaa täysi-ikäisen tyttärensä syrjääntymisen.
heillä olisi siihen runsaasti varaa ?
MIelestäni he ovat välillisesti kustantaneet oman oasuutensa.
Monilla onkin veljiä ja sisaria työelämässä vanhempiensa lisäksi
kantamassa verotaakkaa sukulaisistaan ,jotka ovat syrjäytyneet tavalla
tai toisella.
Joo pääset edunvalvontaan 10e/vko, jos edes sitäkään. Saa tehdä jotain nuudeleita ja tarjous sikanauta jauhelihaa. Siitä sitten pitää vielä kuntoutua ja syödä lääkkeitä.
Vanhempikien vastuullla on rajansa!
Vaikka mitä teet tai olet tehnyt, joskus maaailman tuulet ovat lapsei vieneet.
Kohtalon sanelemaa, en tiedä.
Turhalla syyllistämisellä ei mitään voiteta.
Jos köyhälle antaisi 10 000e/kk, niin muut tienaisivat 100 000e/kk. Köyhä ostaisi rahoillaan jotain ja ne päätyisivät muille.
Ja köyhälle on turha antaa rahaa, koska sitä täytyy kohta antaa uudestaan. Jos rahaa ei osaa itse tehdä - saa muut olla aina antamassa lisää rahaa.
Vähän sama juttu puhjenneen polkupyörän kumin kanssa, jos siinä on reikä...niin se ilma ei varmaan pysy siinä kumissa.
Sitä on turha pumpata lisää, vaan perehtyä siihen vuodon syyhyn ja sitten tukkia se reikä.
Hieman tulee mieleen se köyhät eläkeläiset-keskustelu. Jos aikanaan ei ole ostettu/maksettu sitä omaa asuntoa, niin muut joutuvat aivan jatkuvasti tukemaan toisten tekemiä virheitä.
Valmista ei tule koskaan, ikinä se rahantarve ei lopu, tai edes rajoitu.
Oot aika yksinkertanen kaveri. Ikää on noin vähän mutta kulutat aikaas täällä ja yrität paikkalla itsetuntoas. Ei hyvältä näytä. Ihan oikeasti.
Aivan kuin tyhjää kattilaa kolistelisi meitzi83 kohdalla.
Hukkaan menee sekin aika.Ikävä seurata miten ihmisen mieli takoo
samaa kaavaa lakkaamatta .Mitään kehitystä ei tapahdu (