säästöpankki

säästöt

Voisiko joku kertoa omakohtaisia kokemuksia säästöpankista?

16

3831

Äänestä

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhusten pankki

      Ei saa vakuudettomia luottoja. Kyttäysmeiniki koko ajan päällä.Tutkivat tilit tarkkaan jos lainaa haet. Minullekkin ilmoitettiin lainan hylkäyksen syyksi paypal siirrot kun ne on muka pikavippejä.
      En suosittele!!!

    • Hyvä valinta

      Säästöpankit on hyvin hoidettuja ja mikä tärkeintä tosi ammattitaitoisia johtajia nyt
      näinä epävarmoina aikoina.Olen ollut itse 20 vuotta asiakaana sp:a ja aina kaikki pankkipalvelut ovat hoituneet todella hyvin vaikka elämässähän sattuu ja tapahtuu
      kaiken laista.Suosittelen todella lämpimästi säästöpankkeja

      • Anonyymi

        ?? Ikävää että en voi olla samaa mieltä. pankki tehnyt paljon virheitä.


    • Op parempi

      1990-luvun alun säästöpankkifuusioiden ym jälkeen katsoin parhaaksi siirtyä Osuuspankkiin ja olen edelleen siihen tyytyväinen.

    • säästöt

      minullakin on osuuspankissa kaksi tiliä, ja olen itsekkin tyytyväinen pankkiin. Mutta mielessä on aukaista säästötili toiseen pankkiin. Mutta se jää sitten nähtäväksi :D

    • Isoasiakas

      Me siirryttiin osuuspankista säästöpankin asiakkaaksi, eikä olla kaduttu päivääkään. Parempi, henkilökohtaisempi palvelu ja tosi ammattitaitoinen henkilökunta. Pankinjohtajalta saa vero yms neuvoja kaupan päälle, osuuspankissa maksullisia.
      Ja meillä on ainakin luotto pelannut, kerran kävi itse pankinjohtaja työmaalla ja lisäksi yksi kuva on kohteista lähetetty, silloin tuli että riittää kuvat.

    • a

      Loistavaa ettei saa vakuudettomia luottoja.Aikoinaan SKOP kaatui juuri niihin.Tällä
      hetkellä maailmalla huudetaan kovasti kun pankit antaneet vakuudettomia luottoja.
      Esimerkkinä USA:n asuntorahoitus kriisi ja täällä lähenpänä Kreikka ,Irlanti ja muut
      eurokriisimaat.

    • Anonyymi

      Yritin saada lainaa asuntsijoittamiseen yritykselle ja vaikka omaisuutta on 400000 niin jo lähtökohtaisesti virkailija oli tympeä ja lainaneuvotteluissa päätteeksi totesi ”ettei me voida lähteä tähän hankkeeseen”

      Mietin että kuka sitten saa lainaa?

      No, sain toisesta pankista heittämällä ja iloisen hyväntuulisen virkailijan avulla

      • Anonyymi

        Niin joo, Nordeassa on ystävälliset virkailijat. Mielellään antavat myönteisen lainapäätöksen.


    • Anonyymi

      Heh, yritin yrityslainaa sp stä ja virkailija tiedusteli, että ajattelitko että perikunta sitten jatkaisi toimintaa? Aika härskiä!!!

    • Anonyymi

      Paska pankki ei anna lainaa

    • Anonyymi

      En suosittele! Perheeni tilit hakkeroitiin noh mentiin avaamaan uudet tilit, ei korvaa rahoja eikä lähe tutkimaan tapausta enempää vaikka nimet ja tiedot tiedossa joka varasti. Noh käteisellä maksettu kaksviikkoa kaiken minkä pystyy, ja nyt tuli uudet kortit mutta kaikki äitini nimissä😍 pitäis viroon lähtee ja kaikkialle muualle mutta milläs maksat tankkaat yms.

    • Anonyymi

      Pari kommenttia teille jotka aina kyselette jonkin toisen pankin perään, kun omassa on jotain epäilyttävää. Olette siis kusseet muroihinne ja saatte siitä palautetta. Itse en usko, että kokemukset paranee vaikka vaihtaisit sata kertaa pankkia, sillä aina se uusi pankki tekee samat ketut kuin nykyinenkin ja pankin vaihto kuusi kertaa kymmenessä vuodessa on aika outoa.
      Tilien hakkenroinnista. Siis pankin pitää tuntea asiakkaat. Itsellä on käsitys, että pankin yksi työkalu on monireroida asiakkaita isona joukkona. Siis pankissa on kassahenkilöt joiden työasemassa on näkymässä asiakkaitten toimintaa. Ketään ei varmaan stelkata f5:ttä hakkaamalla., mutta kaikki asiakkaat on varmasti jollain tapaa luokiteltu. Jos käytös poikkeaa jotenkin hänen oletusryhmästä tai joku asia menee vähän niinkuin pieleen, niin pankin hälytysjärjestelmä reagoi.

      Toisessa pankissahan aina kaikki on parempaa kuin omassa nykyisessä. Jos pankki tekee asiat kuin itse haluaa, niin sillon on YES-tila päällä kokoajan, muta jos silti pankki huomauttaa asioita tai ei loputtomiin toimi asiakkaan pillin mukaan, niin s eon huono.

      Jos vaihdat pankin uuteen, niin joudut kyllä aivan sata varmaan myymään itsesi sille uudelle pankille ja kaikki käy vaikeamaksi. Kaupassa kahvi voi olla hyvä sisäänveto uudelle asiakkaalle, mutta laina on huono tapa mennä uuteen pankkin. Itse menin aikuiseksi tultuani yli 30v sitten pankkiin ja sain heti lainaa melkein satakiloa, mutta ne asiat on hoidettu. Ei pankki joka ei tunne asiakasta tai tietää liikaa voi antaa korttia tai luottoa edes vakuudellisesti. Annettu laina on tappio niin pitkään kuin se on kuitattu takaisin. Luottokortissakin ehdot. Pitää näyttää taloudellinen osaaminen, olla tuloa ja ehkä rahaa vakuudeksi. pankit ei anna alle tonnin kortteja ja tyhjän päälle sitäkään ei saa saati näyttöäkään vastaan. Kortti on muuten kuluton vain jos se maksetaan kerralla pois. Entä jos se tonni on tapissa? Harvalla on oikeasti tonnia kerralla luottokortin takaisin maksamiseen! Vähän omasta kokemuksesta tiedän, kun piikki on tapissa tai jopa vähän ylikin, ja sitä aletaan purkmaan. Tonnin kohdalla ei edes satanen riitä jos piikki halutaan pois esim. vuoden tai puolentoista aikana.

      Asia mikä ei liity tähän mutta mainitsen kuitenkin. Kun tappi on täynnä, niin arpojen ostaminenkaan ei auta. Aivan sata varmaan aulisgerlanderkaan ei anna oikeita numeroa kusisessa hetkessä.

    • Anonyymi

      Ikävä kokemus Säästöpankista. En suosittele. Valehtelevat minkä kerkeävät. Asiakkuutta reilu 10 vuotta ja pankki menossa vaihtoon.

    • Anonyymi

      Hyvä kokemus, suosittelen.

    • Anonyymi

      Ikäviä kokemuksia Säästöpankista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      978
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      732
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      666
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      656
    5. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      635
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      616
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      44
      596
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      510
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      173
      494
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      30
      381
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    17. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      372
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      353
    19. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      348
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    Aihe