HALLITUS säästää LÄÄKKEISTÄ!!!!

Siis, KELAN surkeet korvaukset TIPPUU jolloin KÖYHÄ ei voi ostaa lääkkeitä, niin säästö suurenee.

Kiitos teille, jotka äänestitte huru-herroja valtaan ja nyt tulosta tulee taas köhienkustannukselle. OMAISUUSVERO takas heti, niin herrat tuntee kans säästön vaikutuksen.

Saaks Jyrkiltä tilata tai ostaa nimmareita?
16205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

mieti on itselläsi turhia lääkkeitä..kulutusta.
Mulla on varaa tsempata ainakin.Lekuri kirjottaa kaiken maailman aineita mitkä ei auta en osta.. siis.Kyseenalaistan myös itse omaa hoitoani.Koska tunnistan asian parhaiten.

En ole äänestänyt kok muuta kuin pressan vaaleissa kun pakko oli.Ja luulen että hyvä pressa tulee meille ellei paras.

Kansa syö turhia lääkkeitä uskokaa tai älkää.
Huomioikaa vakavissa sairauksissa pakko syödäkkin.Mutta tehostakaa..kelalla on lääkeiden kanssa marssijärjestys.Se on tehty kansalisen huijaamiseksi.Maksaakin liikaa..vikana annetaan tehokkain tepsivin lääke vasta on kokemusta asiasta.
Lopettakaa turhat lääkäri käynnit.
Ei flunssien takia poleille Tklle.Itsehoito oppaan apuna koska kannattaa hankkitua hoitoon ihminen tietää senkin.Jos oireet haittaa mene...

Äänestä
  • Varmasti osa kansasta syö turhia lääkkeitä. Mutta itse laskenut että omat reseptilääkkeet eivät tee isoa lovea kukkaroon vaikka käytän , kolesteroli,verenpaine, kilpirauhaslääke ja särkylääkkeitä. ( nivelrikot) . mm kipulääkkeet reseptillä maksavat tosi vähän verrattuna jos ostat käsikaupasta 10kpl kerrallaan... Mm panadol 1g noin 6e/ 100 kpl....kaikkiaan kaikki lääkkeni maksavat n 15-20 e/kk...

    Äänestä

  • ei ole kallista kirjoitti:

    Varmasti osa kansasta syö turhia lääkkeitä. Mutta itse laskenut että omat reseptilääkkeet eivät tee isoa lovea kukkaroon vaikka käytän , kolesteroli,verenpaine, kilpirauhaslääke ja särkylääkkeitä. ( nivelrikot) . mm kipulääkkeet reseptillä maksavat tosi vähän verrattuna jos ostat käsikaupasta 10kpl kerrallaan... Mm panadol 1g noin 6e/ 100 kpl....kaikkiaan kaikki lääkkeni maksavat n 15-20 e/kk...

    Minä olen ed. kirjoittajan kanssa suunnilleen samanlaisessa tilanteessa. Verenpaine, kolesteroli ja nivelrikko. Mutta en ole pariin vuoteen ottanut reseptillä kipulääkkeitä vaan käytän vain tarvittaessa käsikaupassa myytävää ibumaxia. Lääkärissä olisi joskus käytävä päivittämässä näitä lääkityksiä ja labrassa myös, mutta kun ei ole omaa autoa on liikkuminen nivelrikkoisena aika kallista. Mitään taksiseteleitä tms. en saa. Siis en käy lääkärissä :/
    Peruslääkkeet eivät paljoa maksa eikä mikään maksukatto täyty vuoden mittaan.
    Juuri kalliimpiin lääkkeisiin ei olisi varaakaan pienellä eläkkeellä.
    Edessämme on mielenkiintoiset ajat jos meielenterveyspotilaiden lääkkeiden saantia vaikeutetaan. Nyt on jo tilanne että sairaaloita lakkautetaan ja potilaat ohjataan avohoitoon. Jos siihen lisätään vielä lääkityksen vajaus ja tehottomuus niin kohta ei uskalla edes lenkille lähtä :) Pitää vain verhon takaa kurkkia minkä näköisiä kulkijoita kujalla liikkuu.

    Äänestä

  • Olet oikeassa. Iso osa syö turhia lääkkeitä ja maksaa suotta.

    Esim moni sairaus hoituisi ilman lääkkeitä jos esim laihduttaa riittävästi.
    Kaksi n 60v tuttua on laihduttanut rutkasti ja heillä oli monet lääkkeet ja diagnoosit ennen laihdutusta. Kun paino putosi 30-40 kg eivät tarvii mitään verenpaine, diabetes( kakkostyyppi) eikä kolesterolilääkkeitä.

    Ei kun laihduttamaan ja kuntoilemaan. Samalla kohoaa henkinen kuntokin.

    Äänestä

Hallitusohjelmassa on sovittu, että valtion lääkekorvausmenoja vähennetään vuositasolla 113 miljoonalla eurolla.
Omavastuukaton alennus helpottaisi paljon lääkkeitä käyttävien asemaa

Sairausvakuutuksesta maksetaan osa potilaalle määrätyn lääkkeen kustannuksista perus- tai erityiskorvauksena. Käytännössä asiakas maksaa apteekissa vain korvauksen ylittävän osan omavastuuna. Peruskorvaus on tällä hetkellä 42 prosenttia lääkkeen hinnasta. Työryhmä ehdottaa peruskorvauksen laskemista 35 prosenttiin. Jos lääke on hyväksytty erityiskorvattavaksi, Kela-korvaus on tällä hetkellä joko 72 prosenttia tai 100 prosenttia. Työryhmä ehdottaa, että ylempi erityiskorvaustaso pysyisi ennallaan, mutta alempaa laskettaisiin 65 prosenttiin.

Työryhmä on kantanut huolta erityisesti paljon lääkkeitä käyttävien henkilöiden asemasta. Lääkekustannusten omavastuilla on vuosittainen katto, joka vuonna 2012 on noin 700 euroa. Katon täytyttyä henkilö maksaa reseptilääkkeistään vain 1,50 euroa ostokertaa kohti. Työryhmä ehdottaa omavastuukaton laskemista noin 50 eurolla.
"Hallitusohjelmassa sovittu säästötavoite on suuri. Työryhmä joutui aloittamaan säästökeinojen etsimisestä, vaikka sen tehtävänä on kehittää koko lääkekorvausjärjestelmää. Olen tyytyväinen, että työryhmä on ottanut huomioon erityisesti ne potilaat, jotka joutuvat käyttämään paljon lääkkeitä. Lääkekaton lasku on heille hyvä uutinen. Saman potilasnäkökulman tulee säilyä myös työryhmän jatkotyössä", ministeri Risikko totesi.

http://www.stm.fi/tiedotteet/tiedote/view/1579018

Äänestä
  • Ja lääkkeitä on otettu pois korvattavista.
    Ilman näitäkään lääkkeitä ei voi olla, mutta niitä ei kroonisissa tapauksissa korvata.

    Äänestä

Miksi äänestit demareita?

Äänestä

Alentais niitä "tukun" hintoja sitten reilusti, kerran niihinkin puututaan. Tällöin ei tarttis koskea kelan korvauksiin ollenkaan ja hallitus sais tavoitteensa täyteen. Ravintola ALV pitäs nostaa takas entiseen.

Äänestä

Tuolla tavalla vain osa lääkekuluista siirretään kuntien maksettavaksi - selvää säästöä - valtiolle siis!

Äänestä

Monelle tuo lääkekatto on _ kahdennen toista kuun_ nettotulo.

Se ei päättäjillä tunnu missään, he ottivat palkan korotuksena eli saavat sen 12,5 x vuoden aikana ihan hyvään palkkaansa lisää.
Nyt saisi nyrkki heilua.

Äänestä

Koska suomeen tulee ammattikunta jolta voi ostaa kurinpalautus toimintaa?

Äänestä

Minulla on eräs tuttu, joka on apteekissa töissä. Kertoi että "narkkarit" (vieroitushoidossa olevat) tulevat usein lähempänä sulkemisaikaa ja sepittävät usein stooria, että pitäisi sinne ja sinne matkustaa, niin eikös voisi saada X viikon annosta aikaisemmin. Kun kerran on hyväsydänminen uudelle naamalle ja sanoo, että on sitten viimeinen kerta että kierretään lakia, niin lupaavat että on vika kerta. Muutama viikko menee, niin taas sama törkeä valehtelu jatkuu. Ja mistäkö tietää että valehtelee? Ihmeen paljon köyhilla narkkareilla on VARAA MATKUSTELLA. :)

Monet sossu tapaukset ovat myös melko välinpitämättömiä. Kun yrittää selittää, että pitäisi lääkärin reseptit myös toimittaa eikä pelkkä maksusitoumus riitä, niin sossupummi pyytää soittamaan selvittelemään asioita hänen puolestaan... kun ei vain oikeasti viitsitä. Vasta sitten kun pysytään tiukkana ettei lääkkeitä sitten tule ellei omalla rahalla osteta, niin sitten vasta skarpataan hoitamaan asiat kuten oikeasti kuuluu hoitaa.

Muutamat sossu tapaukset ovat "kunnon kansalaisia" eli häviävät muutamassa kuukaudessa maksusitoomuksillaan, jolloin tulee tunne, että pääsivät elämässään oikeasti eteenpäin. Hieno juttu! Aivan liikaa on kuitenkin niitä velttoja systeemiä hyväksikäyttäviä joita tuntuu vain kiinnostavan se, että yhteiskunta maksaa kun se on heidän "oikeutensta". Ei ole aikomustakaan oikeasti päästä elämässä eteenpäin. Heihin ei aina järkipuheet tehoa, koska ei heitä vain kiinnosta.

Kun kysyin miten mielestäsi voi kuvailla sossupummeja, niin tuttuni vastasi hyvin nopeasti kuin apteekin hyllyltä: Luuseri!

Niin, että kun menette sinne apteekkiin hakemaan lääkkeitä, niin kannattaa miettiä, että minkälaisen kuvan annatte itsestänne. Kauniin hymyn takana sossupummeja pidetään oikeasti pohjasakkana. :o)

http://www.youtube.com/watch?v=xmDHGR3X3y8

Äänestä
  • serkun tädin vävyn pikkuserkkua oli hihan samoilla linjoilla.

    Äänestä

ninkö

Äänestä

http://areena.yle.fi/video/1329718745234

Niin kyllä täällä foorumeilla sauhutaan ja heitetään totuutena omia luuloja.
Katoraja lääkekorvauksissa on haettava ihan jokaisen itse, ihan vuosittain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos taas kirjoitti:

Siis, KELAN surkeet korvaukset TIPPUU jolloin KÖYHÄ ei voi ostaa lääkkeitä, niin säästö suurenee.

Kiitos teille, jotka äänestitte huru-herroja valtaan ja nyt tulosta tulee taas köhienkustannukselle. OMAISUUSVERO takas heti, niin herrat tuntee kans säästön vaikutuksen.

Saaks Jyrkiltä tilata tai ostaa nimmareita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu