Poliisien eläkkeelle pääsyn ikää ollaan nostamassa. Jos eläkeikä nousee, tuolla kaduilla partioivat sitten 63-vuotiaat tai vanhemmatkin poliisit. Nuorempia kun ei enää palkata, niin karu totuus on, että sinuakin saattaa tulla rosvon kynsistä pelastamaan hieman vanhempi herra tai rouva.
Poliiseille kerätään nimiä listaan, että pääsisivät eläkkeelle ajoissa. Mä allekirjoitin...
http://www.adressit.com/poliisin_elakeika
Poliiseille kerätään nimiä listaan, että pääsisivät eläkkeelle ajoissa. Mä allekirjoitin...
http://www.adressit.com/poliisin_elakeika
Vastaukset 8
Vanhimmat
HERKÄSTI NOSTAISIVAT PÄÄTTÄJÄPORTAISSA SUORITUSPORTAILLA OLEVAN ELÄKEIKÄÄ.
Nämä koskaa työtä tekemättömät eivät tiedä edes mitä sana työ tarkoittaa. kun ikänsä on tehnyt ns. työtä suuta soittamalla on täysin ulkona oikean työn rasituksista.
Poliisit ja paloala voisivat yhdessä järjestää suurmielenosoituksen näitä järjettömyyksiä vastaan!!!
palomies
No entäs armeijan porukka heille ei ilmeisesti edelleenkään suunnitella eläkeiän nostoa. Aliupseerit tekevät toisen työelämän eläkkeellä olllessaan.
Kyllä nämä pelastus-ja turvallisuusalojen edustajat pitää olla samalla lähtöviivalla työtä tehdessään, ei se ole ratkaisu, että heidät siirretään sitten kadunlakaisijoiksi jos iän puolesta eivät ammatissa pärjää.
Vielä voidaan kysellä näiden tanssijoiden eläkeiästä myös, pitäisikö heillä olla myös
65 vuotta????????
Tanssijoille ja muillekkin turhanpäiväistä hyppelyä harrastaville pitäisi olla sama eläkeikä kuin muillakin.Mikä erioikeus heillä on loikkia parikymmentävuotta yhteiskunnan rahoilla ja lähteä sitten eläkkeelle muiden kustannuksella.Tuottava työ kunniaan.
Kokoeläkeiän nostamisessa ollaan hakoteillä, jos kaikille ammateille ollaann vaatimassa samaa eläkeikää. Parempi molisi jos eläkkeellesiirtyminen voisi tapahhtua nykyistä joustavammin.
Nythän ei ns. "varhaiseläkkeelle" pääse kirveelläkään - vaikkam olisi kuinka sairas tai muutoin kyvytön tekemään töitä. Viimeistään eläkeyhtyiön lääkärit toteavat pöytänsä takana miljoonia yhtiöllenn säästäen, että potila on terve kluin pukki!? Huolimatta Pukkisen uhosta, EK ei takuuvarmasti halua pitää palkkalistoillaan kuusikymppistä dementikkoa?
Hallitus kaavailee nuorten ottamista töihin matalammalla palkalla. Siinä ensiapu myös eläkepommiin: eläkekertymäkin jää reilusti pienemmäksi. Kaksinkerroin halvaksi tulee...
Ei poliiseille kuin muillekkaan ammattiryhmille voida taata sen parempia eläke kuin muitakaan etuja nykymaailmassa.Poliisissa ei vanhemmat ikäluokat ole jatkuvassa partiotehtävissä,eivätkä siis ole ns.fyysisessä työssä työuransa loppupuolella.Toisin on niillä kansalaisilla jotka joutuvat työuransa läpi tekemään fyysistä raskasta työtä,heitä nämä uudistukset tulevat kohtelemaan entistä huonommin.Luulempa työkyvyttömyyseläkkeen tulevan näiden ihmisten ainoaksi tieksi päästä eläkkeelle hengissä.Kyllä työn rasittavuudella on suora yhteys eläköitymiseen.Meillä on vallalla nykyään sellainen linja,että ne jotka ovat kevyemmissä töissä livahtavat takuuvarmasti ennen aikojaan eläkkeelle eri kiertoteitä käyttäen.Tästä esimerkkinä suuri joukko ex.kansanedustajia jotka ovat sopeutumiseläkkeellä,tai suuryhtiöiden nokkamiehet jotka saavat jo alle 60 vuotiaina kultaisen kädenpuristuksen vapaaherraksi.
Miksi eläkeiän pitäisi olla kaikille ihmisille sama. Meitä on sydäntautisia, keuhkotautisia, sokeritautisia, dementikkoja, nivelvikaisia jne jne, jotka eivät kykene tekemään raskasta tai muutoin vaativaa työtä. Miksi me emme voisi päästä lääkärintodistuksella pikkistä aikaisemmin eläkkeelle? Nythän pidetään kynsin hampain eläkeiästä kiinni: siitä ei hevin poikkeusta saa.
On tämä ihme poliisivaltio!? Ainoa konsti eläkkeelle pääsyyn ennen 63. vuotta tuntuu olevan pääjohtajien keksimä kultainenkädenpuristussopimuskäytäntö, jota he säännönmukaisesti myös tuntuvat käyttävän jo hyvissä ajoin ennen 60-vuotispäiväänsä?
Jos julkisella sektorilla on mahdollista siirtyä vanhetessaan mukavampiin konttoritehtäviin, sama ei onnistu raa'an yksityisen yritystoiminnan piirissä. Mihin siistijäammattilainen siirtyisi vuokratyöfirman kustantamana? Sairaanhoitajaksiko? Entä lentokapteeni halpalentoyhtiössä? Kenttäsiivoojaksi?