Tällä palstalla on jo ties kuinka kauan manattu piruja seinille. Mutta kuinkas sitten suu pannaan kun huomaatte että esim Kreikka ei lähde eurosta tai että kolmas maailman sota ei koskaan syty ?? Uskon vahvasti siihen että taloustilanne rauhoittuu ja tasaantuu sekä siihen että tilanne tuolla lähi-idässä rauhoituu eikä mitään sotaa syty. Miksi toivotte vain kaikkea pahaa,kamalaa ja ahdistavaa ?? Saatteko te siitä jotain kiksejä kun ylimääräiset uutiset pauhaavat 24 h/vrk kertoen jostain kamalasta ??
Kreikka ei lähde eurosta !!!
WW III ei syty !!
19140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei kenenkään tarvitse koko maailmassa maksaa velkojaan pankeille jos Kreikkakaan ei maksa.
Silloin on tasapuolista, kaikki velat vaan nollaksi heti.
Tämä planeetan jengin on aivan turha odottaa kolmatta maailmansotaa, Kreikan eroa EU:sta, markan paluuta, ufoja, maailmanloppua, Herran paluuta jne. Näin ollen pikkuporvariston on kenties viisaampaa odottaa seuraavaa kesää.
Mikään noista ei ole todennäköinen, mutta kaikkeen mihin pystyy varautumaan, kannattaa myös varautua.
Itse uskon että suurin ja vakavin uhka on NASAn vuodelle 2013 manaamat aurinkomyrskyt. Voi olla jopa maanosia ilman sähköä (ja sen seurauksena ilman tietoliikenneyhteyksiä, kaukolämpöä, pankkipalveluita, juoksevaa vettä jne jne) jopa viikkoja.
Typeräähän se olisi moiseen olla varautumatta.
Aurinkomyrskyjen aiheuttamalle totaalituhollekin on erittäin pieni todennäköisyys. Paljon suuremmalla todennäköisyydellä selvitään kauniilla revontulilla.
ole mitään väkivaltaisuuksia. Näinhän meille on julkilausumassaan todistanut itse paikan päällä käynyt Helsingin Yliopiston dosentti.
Hajaantukaa.
Ketä oikeasti syyrialaiset kiinnostaa?
Syyria on USA:n masinoima 'kansannousu'
Mikä on Kreikan tilanne? Siellä samanlailla kansa kaduilla, mutta ei ole USA toimittanut kapinallisille aseita ja rahaa? Miksi?
Kukapa selväjärkinen sotaa kaipaa, niitä on muutoinkin ollut ihmiskunnan historia alusta alkaen.
Mutta tuon kreikan vetkuttaminen eurossa on pakkopullaa, varojen hukkaamista.
Liittoa ei olisi koskaan pitänyt levittää maihin, joissa vientiteollisuus on marginaalista. se olisi ihan kaikille ollut parasta.
Kreikka tuli valhelukuineen mukaan. Syyttäkööt kreikkalaiset omia päättäjiään ja pankkejaan ja kaikkia yli varojensa eläneitään sotkusta.
Miten voi olla mahdollista, että kehtaavat suomalaisia arvostella sotkustaan, suomalaisia, jotka ovat suhteessa kansan määrään eniten vieneet rahaa tuohon maahan turisteinakin !
Eikö heillä ole kunniaa siinä, keitä arvostelevat !?
Saksahan hyötyy eniten tuosta kreikan kriisistä! Saksa se EU:sta kaiken hyödyn lopulta ottaa.
Empä tiedä hyötyykö Saksa, jollei sitten EMUsta tule liittovaltiota. Silloin Saksa todellakin hyötyisi. Kreikan konkurssi tietäisi Saksalle kymmenien miljardien tappioita. Lisäksi Ranska joutuisi kiristyksiä lisäämään tai joutuu jo nyt. EMU ja EU on Saksan markkina-alueliittouma. Kaikki mikä heiluttaa näitä maita vaikuttaa Saksan vientiin, joten kyllä tästä haittaa on kaikille Euroopan maille.
Hyötyjinä ovat etelä-Amerikka ja Kiina. Ja Kiinankin hyöty toteutuu vain silloin, jos he oikea aikaisesti nostavat Euroopan jaloilleen. Eli silloin kun teollisuus on vielä suuremmin siirtynyt Kiinaan johtuen Euroopan epävakaudesta ja kehitysnäkymien johdosta.
Totta. Kiina, Intia ja muut nousevat maat käärii tästä potin, se on selvää. Teollisuus siirtyy ja Kiina on tuleva suurvalta nro1 ja Intia on 2.
Suomi tuskin tulee saamaan lainaamistaan rahoista takaisin euron euroa.
Jos Kreikka menis konkurssiin niin Kreikka voittaisi kaikkein eniten.
Intiassa alkaa olemaan akuutti ruokatuotannon ja vesi pula. En usko että Intiassa nousu mitään järisyttäviä mittoja saa näistä syistä johtuen. Sen sijaan Brasilian nousuun uskon vahvasti. Paperiteollisuus tulee panostamaan tulevaisuudessa yhä enemmän Brasiliaan, eikä sieltä vesikään lopu. Lisäksi lihan hinta tulee tulevaisuudessa vain kasvamaan ja Brasilia on siinäkin hyvin merkittävä tekijä.
Ja olen samaa mieltä, että mitä nopeammin Kreikka lähtee Eurosta, sen nopeammin alkaa tervehdyttäminen, mutta loivalla laskulla se kuitenkin on tehtävä ja sitä tässä kai nyt tehdään. Koitetaan saada Italian tulevat lainakorot pysymään maltillisempina ja sitten keväällä tai kesällä Kreikka ulos Eurosta tai Dragma ainakin tullee Euron rinnalle. No en tiedä meneekö noin vai kestääkö pidempään, mutta tulipa vaan mieleen, että kesällä olisi helpompi sulatella ikävät uutiset.
http://areena.yle.fi/video/1329376132484
Kuunteleppa mitä oikeasti säästämiset tarkoittaa valtiolle ja mitä se tekee verotuloille. Ja kun viime vuonna alijäämä oli 10% suhteessa BKThen ja arviot siitä että ensi vuonnakin BKT Kreikassa painuu 3% vielä noiden suhteellisesti positiivisten arvioiden mukaan pakkaselle ja turismi kärsii varmasti... Itse näen ongelmien tästä vasta alkavan pahentua tai jatkumon jatkuvan. Säästöt tietää aina väheneviä verotuloja ja oikeastaan elvyttäminen toisi kasvua. Nyt mennään sinne pohjalle ja pohjalta sitten alkaa se nousu.
Mihin perustat väitteesi ettei Kreikka lähde Eurosta tai ettei Euro hajoa?
http://yle.fi/uutiset/teemat/velkakriisi/2012/02/patomaki_euroalue_tulee_hajoamaan_3262476.html?origin=rss
http://www.iltalehti.fi/talous/2012022215237288_ta.shtml
"Pahimmassa tapauksessa Kreikka tarvitsee vuoteen 2020 mennessä uuden, jopa 245 miljardin euron tukipaketin, raportissa arvioidaan. Vaikka kaikki sujuisi odotettua paremmin ja Kreikka saisi taloutensa kasvuun, uusi, noin 50 miljardin tukipaketti olisi raportin mukaan tarpeen. "
Niin, kyllähän mä sitten uskon, että jos syydetään vielä tuo 245 miljardia Kreikkaan, niin kenties sitten alkaa Kreikkakin pikku hiljaa pärjäämään, mutta eikö siihen mennessä ole kaatunut jo Espanja ja Portugalikin ja samalla luottoluokitus kaikilla muilla ole pudonnut pari pykälää? Kuinka hyvin menee Belgialla ja Italialla ja Slovenialla? Tän jatkuvan auttamisen ongelma on se, että se kaataa muitakin samaan liemeen.
Kreikassa on kohta uudet vaalit. Ja kun kansa valitsee sinne uuden hallituksen se voi sanoutua irti taas (vaihteeksi) koko velanmaksuohjelmasta.
Kreikka ei lähde eurosta niin kauan kun laariin ropisee miljarditolkulla ilmaisia juuroja.
Juuri nyt kreikkalaisilla olisi mainio tilaisuus aloittaa valuutta- ja kauppasodat, joka olisi vasta ensiaskel kohti demokraattista taloutta. Sitä vastoin maailmanlopun odottajat
joutaa painua sielunlain perusteella vaikka tunkiolle.
Olisi hienoa jos Nibiru olisikin totta. Olisi hienoa nähdä maailmanloppu.
Henkihän siinä tietysti lähtisi, mutta olisi sen arvoista nähdä parisataametriä korkea tsunami. Kyllä luonnonilmiöt on kauniita.
Ei Kreikan johtajat halua lähteä eurosta, sillä silloin hekin joutuisivat samaan kurjuuteen tavallisten kansalaisten kanssa.
He lypsävät EU:ta niin kauan kuin se sallitaan.
No eipä tietysti halua, mutta kukaan ei kysy mitä tavallinen kansa haluaa.
Siinä vaiheessa, kun kansalla on kanttia asettaa kysenalaiseksi päättäjien oikeassa olo ja todeta päätösten olleen vääriä. Voi lypsämisestä tulla loppu.
Kanssalle tosiaan olisi parasta jos pääsisi mahdollisimman pien sinne kurjuuden pohjalle josta alkaa se ylöspäin kipuaminen. Nyt kun tuota kurjuutta pitkitetään, niin suurelle osalle yrittäjistäkin kuluu varat tuohon junnaamisvaiheeseen eikä ne sit selviä siitä pohjalla käymisestä siinä vaiheessa kun se viimenään tulee eteen.
Kreikalle tämä tilanne ei ole millään tavalla hyvä, jos se kuitenkin pohjalle tulee vajoamaan. Kenties Kreikan pitäisi alkaa myymään puolustusvoimiensa kalustoa. Niillä on kuitenkin paljon laajempi sotakoneisto kuin esimerkiksi Suomella. Vai tuleekohan ne tarvitsemaan sitä... Hmm... En sano ääneen mihin, koska muuten kuulostaisi aika Halla-Aholle.