Lomakkeissa kysytään ammattia. Eläkeläinen...se mikään ammatti ole, mutta jotain on laitettava. Moni hinkuu ennenaikaiselle eläkkeelle, silti pettyvät.
Elän yksinäni. Talous ja aikatauluni on sen näköinen.
Elämänilot; herätä punkasta suht' terveenä. Kun herää vasta 08, on ensimmäiseksi vietävä talvehtijalinnuille erilaista nokittavaa.
Ne on oppineet siihen rytmiin, että aamuisen pakoon pyrähtämisen jälkeen niitä ei häiritä - nehän ovat jo odottaneet omenapuissa.
Peitän yöksi mahdolliset ruokajämät pelleillä hiirien ja rottien varalta. Ulkovarastoista ja autotallista olen pyydystänyt niitä variksille. Hyvin kelpaavat.
Sitten aamupuurolle. Olen hauduttanut kaurapuuron vs. vesivaippakattilassa puuliedellä. Tyhjennän puuron kippoon. Se on notkeutettu sähkösekoittajalla notkeaksi täysmaidolla.
Sitten äkkikylmään jäähtymään ulos suojakannen alle. Näin puuro pysyy talviaikana hyvänä useammankin aamun varalle.
Tupsin jotain kunnes on lounasaika. Aina ruisleipää pala, lihaa tai metvurstia, juustoa ja jotain kalaa voileivälle.
Se onkin sitten päivä ettosten aika. puoli tuntia riittää mainiosti ellei ole ollut julmetunmoisia lumitöitä.
Vasta sitten päivän ensimmäinen ja viimeinen kahviannos, reilu mukillinen prostatalääkkeen ja purkkivitamiinien kanssa.
Sellainen on wanhan ok-asujan päivärytmi.
Elämänilot. Pieniä kohdallani.
1
173
Vastaukset
Tilapäistä iloa tämäkin; tiaiset ovat aloittaneet kevääseen kuuluvan laulelunsa. Sinitiaisten ääniä kuulin eilen ja tänään.
Onko talitintit koskaan 'ääntäneetkään' titityy...nyt kuitenkin enemmän tityy, tityy? Veli sanoi niiden selvästi ääntävän; sittipyy.
Eilen ja tänään mittarit näyttivät 1 astetta. Veden tippuminen puista tuon todisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721127
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53474