Elämänilot. Pieniä kohdallani.

Lomakkeissa kysytään ammattia. Eläkeläinen...se mikään ammatti ole, mutta jotain on laitettava. Moni hinkuu ennenaikaiselle eläkkeelle, silti pettyvät.
Elän yksinäni. Talous ja aikatauluni on sen näköinen.

Elämänilot; herätä punkasta suht' terveenä. Kun herää vasta 08, on ensimmäiseksi vietävä talvehtijalinnuille erilaista nokittavaa.
Ne on oppineet siihen rytmiin, että aamuisen pakoon pyrähtämisen jälkeen niitä ei häiritä - nehän ovat jo odottaneet omenapuissa.

Peitän yöksi mahdolliset ruokajämät pelleillä hiirien ja rottien varalta. Ulkovarastoista ja autotallista olen pyydystänyt niitä variksille. Hyvin kelpaavat.

Sitten aamupuurolle. Olen hauduttanut kaurapuuron vs. vesivaippakattilassa puuliedellä. Tyhjennän puuron kippoon. Se on notkeutettu sähkösekoittajalla notkeaksi täysmaidolla.
Sitten äkkikylmään jäähtymään ulos suojakannen alle. Näin puuro pysyy talviaikana hyvänä useammankin aamun varalle.
Tupsin jotain kunnes on lounasaika. Aina ruisleipää pala, lihaa tai metvurstia, juustoa ja jotain kalaa voileivälle.

Se onkin sitten päivä ettosten aika. puoli tuntia riittää mainiosti ellei ole ollut julmetunmoisia lumitöitä.
Vasta sitten päivän ensimmäinen ja viimeinen kahviannos, reilu mukillinen prostatalääkkeen ja purkkivitamiinien kanssa.

Sellainen on wanhan ok-asujan päivärytmi.

1

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilapäistä iloa tämäkin; tiaiset ovat aloittaneet kevääseen kuuluvan laulelunsa. Sinitiaisten ääniä kuulin eilen ja tänään.
      Onko talitintit koskaan 'ääntäneetkään' titityy...nyt kuitenkin enemmän tityy, tityy? Veli sanoi niiden selvästi ääntävän; sittipyy.

      Eilen ja tänään mittarit näyttivät 1 astetta. Veden tippuminen puista tuon todisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      474
    Aihe