Onpa oikein järjen jättiläinen tuo yksi akka. Sanoi että pitää opettaa maahanmuutajille työhönkoulutuksessa Englantia Suomen kielen sijaan.
A- Studio Talk nyt...
Tosi on
14140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Katso sinä mieluummin ohjelmaa jossa opetetaan kirjoitustaitoa.
Kas pilkun nussija on hereillä. Muuta et sitten pysty sanomaan itse asiaa. No sehän olisikin liika vaikeaa kirjoittaja nerolle.
Mitä ihmeen asiaa on kertoa siitä mitä ohjelmaa katselee paraillaan televisiosta. Mitä tästä tulisi jos kaikki tekisivät avauksen katsomastaan TV-ohjelmasta.
No kerroppa sitten mistä täällä saa keskustella? Ei kiiinnosta homojen ja lesbojen touhut tai muitten tumputtajien touhut.
niinpähän sanoi likkö itekki muualta tullut.
kyllä sumessa PUHUTAAN AINA ETEENKINPÄIN SUOMEA
työtä kyllä voi opettaa välttävällä suomellakin ,kun ei ole niin vastuullisessa työssä.
vanhusten ulkoiluttaminen ei vaadi 100% kielitaitoa.
Aivan ensimmäiseksi pitäisi opettaa muutiaisille käytöstapoja , ei täällä voi elää kuin jossakin savannin savimajoissa.
No nimenomaan Suomessa puhutaan pääasiassa Suomea työelämässä ja varsinkin palveluammateissa. Suurin osaasiakkaista, kun Suomessa on Suomalaisia. Yksi hulluimmista asioista on sairaanhoito, jossa on Suomea huonosti ymmärtäviä hoitajia ja lääkäreitä.
Suomal. olivat töissä esim.tehtaissa Ruotsissa,eivätkä oppineet ruotsia. Joitakin töitä voi tehdä ilman kielitaitoakin.
Luksusmuotia kaikille
32-vuotias kolmen lapsen äiti Danielle piilottelee omenavartaloaan löysissä vaatteissa.
Ohjelmasta jäi mieleen taas kerran suulas noin 30v. kepupoliitikko, joka jaksoi paasata suu vaahdossa asioista, joista ei ole mitään omakohtaista kokemusta. Kovasti yritti vetää säälipisteita muka sukupolvien välisestä kuilusta mutta ei ottanut tulta. Tavallista ihmistä edustanut rouva taas keskeytyttiin jatkuvasti ammattisuunsoittajien toimesta. Miksi tavisten ei anneta koskaan puhua asioitaan valmiiksi, heillä voisi olla jotain tuoreita näkökantoja.
Pitää vain jatkaa tälläl linjalla, ettei vaan mikään muutuisi kansan tahtomalla tavalla.
Candlefordin postineiti
Pehmittääkö yhteisön ystävällisyys ja Dorcasin auttava käsi paatuneen mielen?
Todella loistava ajatus. Suomenkielen opetus on tosiaan täysin turhaa ja pelkästään englannilla pärjää hyvin.
Saksan kieltä tarvitaan myös, koska Merckel on luomassa Heil Reichiä:
http://ukhousebubble.blogspot.com/2012/01/germany-wants-eu-to-take-over-greece.html