Kauhuleffojen vaikutukset

KauhuFani97

Oletko saanut traumoja kauhuleffasta? Millaisia?

Itse olen nähnyt monia kauhuleffoja ja rakastan kauhua. Olen silti saanut traumoja. Esim. suljen aina vessan oven iltaisin kun harjaan hampaita. Pelkään että näen peilistä että ovella seisoo joku. Kaapin ovia en voi myöskään pitää illalla nukkumaan mennessä auki. Veljeni huoneessa on iso valkoinen kaapisto ja se on aika vanha (talo on 50-luvun talo). Pelkään avata kaappeja jos vaikka näen siellä jotakin paranormaalia. Ei pitäisi katsoa kauhuleffoja.

Mitä mieltä olette, minkälaisia vaikutuksia kauhuleffoilla voi olla?

Minusta se riippuu tietenkin ihmisestä. Kaverini sai 2 viikkoa painajaisia sawista. Itse katsoin niitä 5. osaan saakka ja en ole nähnyt ollenkaan painajaisia.

Entä lapset? (olen itse 14 vuotias eli lapsi tai siis teini mutta lapsi silti :D)

Omasta mielestäni kauhuelokuvilla ei ole minkäänlaista ikärajaa. Jos leffa on suunnattu 16 vuotiaille, voi silti 19 vuotias katsoja saada kauheat monen päivän traumat, mutta 12 vuotias ei minkäänlaisia traumoja. Itseeni kauhuleffoilla ei ole ollut pahaa vaikutusta. Vastustan epäoikeudenmukaisuutta, sotaa, väkivaltaa, rasismia, raiskaamista yms.

11

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KauhuFani97

      korjaus "jos leffa on suunnattu yli 16 vuotiaille"

      • theShiningFan

        kun katoin Hohdon, niin en vähään aikaan nukkunu. Sain aikamoisen käytäväfobian, kattokaa leffa, niin tiedätte mitä tarkotan


    • Entinen nuori

      Muistan pari traumaa lapsuudesta. Yksi liittyi tv-sarjaan "Humiseva harju", ehkä 70-luvulta, jonka yhdessä jaksossa oli kohtaus, jossa jokin kummajainen pyrki sisään ikkunanraosta. Pelästyin silloin aivan valtavasti ja muistan sen tunteen vieläkin.

      Toinen on muistuma niinikään tv-sarjasta "Yöjuttu (Night Gallery)". Sen alussa oli aina tyttönukke, joka oli siis aivan hirveän näköinen. Sen näkeminen nosti aina niskakarvat pystyyn.

      Ehkä googlaamalla löytäisi sen nuken ainakin. Ehkä nykyajan kaikennähneet teinit nauravat sille, mutta oli se vaan karmea näky.

    • Katoin joskus teini-ikäisenä noi Saw- leffat, jotka oikeasti oli painajaismateriaali mun mielestä silloin. Nyt aikuisena kun olen kattonut ne niin niissä on jonkinlainen viesti, jota välttämättä ei teini- ikäiset vielä ymmärrä.

      HUOM SPOILERS!
      Se kohta ekassa Saw- leffassa missä Tohtori Gordonin tytär menee nukkumaan ja Jigsawin apuri Zepp on piilossa kaapissa ja kidnappaa hänet. Omassa huoneessani oli samanlainen kaappi, lukitsin sen aina yöksi ja varmistin ettei sieltä tullut ketään.. eli toisin sanoen musta tuli paranoidi.

    • omfg

      Ite en saa yleensä mitää traumoja kauhuleffoista. Ainoo juttu, mitä pelästyn on ku kaverit kiljuu korvaa ..

    • itse en havaitakseni ole minkäänmuotosia traumoja varmaan saanut,mutta muutaman kauhuleffan oon kattonu mitkä saa aikaan aika säikyn tai vastaavasti kuvottavan fiiliksen :)

      mutta kyllä jos vähillä yöunilla katselet pimeässä jotain säikyttely filmiä ja koitat käyä nukkumaan nii kyllä sillä aika vainoharhasen olon saa aikaseksi :D

    • Ainoastaan painajaisia unessa, aloin katsomaan nuoruudessa kauhuelokuvia koska pelkäsin niitä. Hohto katsosi elokuvista pitkäksi aikaa kun tuli ymmärtäneeksi miten ne valmistuvat ja minkälaiset ihmiset niitä valmistavat ja miten erikoistehosteet syntyvät.

      Kun asia tuli todella selväksi, niitä osasi katsoa vain teknisessä mielessä, opetin varmuudeksi saman siskon pojalle että oppisi ymmärtämään kullisien takaisen maailman. Nyt se jo aikuinen vintiö ja ei saa mitään kiksiä niistä kun opit meni liiankin hyvin perille. Eli hyvä tarkoitus taisi viedä osan nautintoa pois, mikä ei ollut tarkoitus.

      Pari kertaa on tullut Elm Streetin kaveri unessa vastaan tavalla jota en halua nähdä uudestaan ja kerran Predator joka oli mielenkiintoisempi vastus uni maailmassa. Tosin siitä jäi vain armoton harmistus kun poliisi antoi aseeksi korkkipyssyt, eihän sitä nyt siviileille enempää voi antaa. Kauhea tilanne, Predator vastassa ja turvana vain korkkipyssy jonkun pirun ymmärtämättömän konstaapelin takia. :)

    • sohshit

      Kun katoin candymanin inhotti kattoa peiliin

    • itse olen katsonut kauhuu jo 5 vuotiaana enkä oo saanu mtn traumoja ikinä.

      • kimuli-65

        Kun olin 70 luvulla pikkutyttö ja katsoin psykon vaikka ei olisi saanutkaan.Olin niin peloissani etten nukkunut koko yönä. Muistan vieläkin sen tunteen.Nykyisin kuitenkin katson kauhuleffoja jos niitä joskus tulee tekkarista.


    • Kauhufani4ever

      Kauhun pitääkin tuntua. Siinä piilee sen idea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9911
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6015
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5891
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3016
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1335
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1126
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      975
    Aihe