Oletko saanut traumoja kauhuleffasta? Millaisia?
Itse olen nähnyt monia kauhuleffoja ja rakastan kauhua. Olen silti saanut traumoja. Esim. suljen aina vessan oven iltaisin kun harjaan hampaita. Pelkään että näen peilistä että ovella seisoo joku. Kaapin ovia en voi myöskään pitää illalla nukkumaan mennessä auki. Veljeni huoneessa on iso valkoinen kaapisto ja se on aika vanha (talo on 50-luvun talo). Pelkään avata kaappeja jos vaikka näen siellä jotakin paranormaalia. Ei pitäisi katsoa kauhuleffoja.
Mitä mieltä olette, minkälaisia vaikutuksia kauhuleffoilla voi olla?
Minusta se riippuu tietenkin ihmisestä. Kaverini sai 2 viikkoa painajaisia sawista. Itse katsoin niitä 5. osaan saakka ja en ole nähnyt ollenkaan painajaisia.
Entä lapset? (olen itse 14 vuotias eli lapsi tai siis teini mutta lapsi silti :D)
Omasta mielestäni kauhuelokuvilla ei ole minkäänlaista ikärajaa. Jos leffa on suunnattu 16 vuotiaille, voi silti 19 vuotias katsoja saada kauheat monen päivän traumat, mutta 12 vuotias ei minkäänlaisia traumoja. Itseeni kauhuleffoilla ei ole ollut pahaa vaikutusta. Vastustan epäoikeudenmukaisuutta, sotaa, väkivaltaa, rasismia, raiskaamista yms.
Kauhuleffojen vaikutukset
11
279
Vastaukset
- KauhuFani97
korjaus "jos leffa on suunnattu yli 16 vuotiaille"
- theShiningFan
kun katoin Hohdon, niin en vähään aikaan nukkunu. Sain aikamoisen käytäväfobian, kattokaa leffa, niin tiedätte mitä tarkotan
- Entinen nuori
Muistan pari traumaa lapsuudesta. Yksi liittyi tv-sarjaan "Humiseva harju", ehkä 70-luvulta, jonka yhdessä jaksossa oli kohtaus, jossa jokin kummajainen pyrki sisään ikkunanraosta. Pelästyin silloin aivan valtavasti ja muistan sen tunteen vieläkin.
Toinen on muistuma niinikään tv-sarjasta "Yöjuttu (Night Gallery)". Sen alussa oli aina tyttönukke, joka oli siis aivan hirveän näköinen. Sen näkeminen nosti aina niskakarvat pystyyn.
Ehkä googlaamalla löytäisi sen nuken ainakin. Ehkä nykyajan kaikennähneet teinit nauravat sille, mutta oli se vaan karmea näky. Katoin joskus teini-ikäisenä noi Saw- leffat, jotka oikeasti oli painajaismateriaali mun mielestä silloin. Nyt aikuisena kun olen kattonut ne niin niissä on jonkinlainen viesti, jota välttämättä ei teini- ikäiset vielä ymmärrä.
HUOM SPOILERS!
Se kohta ekassa Saw- leffassa missä Tohtori Gordonin tytär menee nukkumaan ja Jigsawin apuri Zepp on piilossa kaapissa ja kidnappaa hänet. Omassa huoneessani oli samanlainen kaappi, lukitsin sen aina yöksi ja varmistin ettei sieltä tullut ketään.. eli toisin sanoen musta tuli paranoidi.- omfg
Ite en saa yleensä mitää traumoja kauhuleffoista. Ainoo juttu, mitä pelästyn on ku kaverit kiljuu korvaa ..
itse en havaitakseni ole minkäänmuotosia traumoja varmaan saanut,mutta muutaman kauhuleffan oon kattonu mitkä saa aikaan aika säikyn tai vastaavasti kuvottavan fiiliksen :)
mutta kyllä jos vähillä yöunilla katselet pimeässä jotain säikyttely filmiä ja koitat käyä nukkumaan nii kyllä sillä aika vainoharhasen olon saa aikaseksi :DAinoastaan painajaisia unessa, aloin katsomaan nuoruudessa kauhuelokuvia koska pelkäsin niitä. Hohto katsosi elokuvista pitkäksi aikaa kun tuli ymmärtäneeksi miten ne valmistuvat ja minkälaiset ihmiset niitä valmistavat ja miten erikoistehosteet syntyvät.
Kun asia tuli todella selväksi, niitä osasi katsoa vain teknisessä mielessä, opetin varmuudeksi saman siskon pojalle että oppisi ymmärtämään kullisien takaisen maailman. Nyt se jo aikuinen vintiö ja ei saa mitään kiksiä niistä kun opit meni liiankin hyvin perille. Eli hyvä tarkoitus taisi viedä osan nautintoa pois, mikä ei ollut tarkoitus.
Pari kertaa on tullut Elm Streetin kaveri unessa vastaan tavalla jota en halua nähdä uudestaan ja kerran Predator joka oli mielenkiintoisempi vastus uni maailmassa. Tosin siitä jäi vain armoton harmistus kun poliisi antoi aseeksi korkkipyssyt, eihän sitä nyt siviileille enempää voi antaa. Kauhea tilanne, Predator vastassa ja turvana vain korkkipyssy jonkun pirun ymmärtämättömän konstaapelin takia. :)- sohshit
Kun katoin candymanin inhotti kattoa peiliin
itse olen katsonut kauhuu jo 5 vuotiaana enkä oo saanu mtn traumoja ikinä.
- kimuli-65
Kun olin 70 luvulla pikkutyttö ja katsoin psykon vaikka ei olisi saanutkaan.Olin niin peloissani etten nukkunut koko yönä. Muistan vieläkin sen tunteen.Nykyisin kuitenkin katson kauhuleffoja jos niitä joskus tulee tekkarista.
- Kauhufani4ever
Kauhun pitääkin tuntua. Siinä piilee sen idea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812