Montako hoidokkia huoneissa?

Miten monta asukasta samassa huoneessa teidän hoidettavilla / omaisella on?
Esim. hoivapuolella missä pitkäaikaispotilaita, mikä on suurin määrä huoneessaan?
Kuinka suuria huoneita?
Oletko tyytyväinen oloihin?
Oletko saanut vaikuttaa, minkä tyyppiseen asumiseen omaisesi on laitettu?

Kysyn siksi kun oma vanhempani on siirtymässä pitkäaikaisairaiden osastolle!
8148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kaksi

Äänestä

Kun oma isäni siirrettiin pitkäaikaishoitoon palvelutalosta missä oli ympärivuorokautinen hoito, meiltä omaisilta ei kysytty mitään mielipidettä, vain kylmä ilmoitus että näin tehdään.

Isäni siirrettiin neljän hengen huoneeseen, entisessä oli oma huone.
Yksityisyys meni samalla, siihen huoneeseen olisin laittanut korkeintaan kaksi, on se niin pieni että eipä juurikaan ole jalansijaa, vaikka ei isä enää kävele, mutta sängyt ovat aivan vierivieressä.

Huono huoneilma ja sitten kun on muu hoitoaika, kuivitus / vaipanvaihto haju on varmaan aivan vielä muuta, mutta näinhän voidaan tehdä vanhuksille, tuntuu että eläimetkin on paremmassa asemassa.

Mitä enämpi asukkaita huoneessa on ja isommat huoneet, rauhattomuuskin on sitten sitä luokkaa, vanhuksiakin on monenlaisia, jotka kuulee hyvin, näkee, tuntee, siis aistii...
jotkin on hiljaisia...jotkin äänekkäitä...kuka saa sitä omaa rauhaa? edes yöllä?

Tässä kunnassa samalla osastolla on vielä suurempia huoneita, missä on 6h ja 10h asutettuna, kauhulla vain odotan milloin isäni siirretään sinne, melkein toivon, että kerkeäin lähteä sitä ennen taivaankotiin.

Muuten henkilökunta on aivan mahtavaa, hyvää hoitoa isäni saa kuitenkin, mutta tämä asumismuoto on kamalaa ja hoitajat ovat siihen syyttömiä!

Äänestä

Luulisin että nykyään rakennetaan uusia tiloja yhden hengen huoneiksi. Ainakin omalla työpaikalla vanhainkodin lisäosassa on vain yhden hengen huoneita. Vanhukset saattavat olla todella kovaäänisiä, esim dementikko saattaa huutaa vaikka keskellä yötä tai pitää jotain meteliä tunteja. Eikä rauhoittavat lääkkeet auta. Voidaan hakata sängynlaitoja, ja niistä kuuluu kova pauke! Kun kysytään miksi hakkaat sitä, vastaus voi olla "en minä ole mitään hakannut". Usein myös törmää vanhuksiin jotka huutavat kovaan ääneen apuaaaaa!!!!!! aivan kuin ihmistä kidutettaisiin, asia voi olla esim "monelta tulee kauniit ja rohkeat?" tai jotain muuta yhtä järkevää. Tälläisen ihmisen kun saa huonetoveriksi on siinä vitsit vähissä. Eikä muuta paikkaa ole.

Äänestä

Olen ollut useissa vanhainkodeissa töissä ja näyttää käytäntö olevan, että ahtaus on tätä päivää, tupataan tupa täyteen vanhuksia ja aina on sama vastaus, johonkin nämäkin on laitettava, ei ole mukava ahtaudessa olla töissäkään, jos ei sitten vanhuksienkaan olotila ole läheskään mukavaa, kai jokin lakikin pitäis tähän kohtaan löytyä!

Äänestä
  • Kyllä se on hyvinkin tarkkaan laskettu montako vanhusta on missäkin. Ja jos on yli sen niin on tilapäistä. Asiakashuoneet ovat kyllä ahtaita, koska ne on mitoitettu asukkaille, jotka kävelevät itse. Mikä taas ei ihan pidä yhtä todellisuuden kanssa. Kyllä asiasta varmasti löytyy lakeja. Kehoittaisinkin hoitajia, jotka ihmettelevät asiaa mielummin keskustelevan työpaikalla kuin täällä !!!

    Äänestä

  • mnbghyuuu kirjoitti:

    Kyllä se on hyvinkin tarkkaan laskettu montako vanhusta on missäkin. Ja jos on yli sen niin on tilapäistä. Asiakashuoneet ovat kyllä ahtaita, koska ne on mitoitettu asukkaille, jotka kävelevät itse. Mikä taas ei ihan pidä yhtä todellisuuden kanssa. Kyllä asiasta varmasti löytyy lakeja. Kehoittaisinkin hoitajia, jotka ihmettelevät asiaa mielummin keskustelevan työpaikalla kuin täällä !!!

    Kyllähän näistä asioista keskustellaan työpaikallakin, mutta mikä estää täällä keskustelun kun on sitä varten palsta olemassa ja näyttää olevan kysyjiä ja ihmettelijöitä omaisissakin täälläkin!!!

    Äänestä

Minäkin olen töissä vanhainkodilla, johon on alunperin tehty sekä yhden että kahden hengen huoneita. Meillä on kuitenkin ollut vuoden ajan 8 ylipaikalla, joten yhden hengen huoneita on vain kolme, lopuissa on pienemmissä huoneissa kaksi, isommissa kolme. Nyt alkaa sen puoleen helpottaa, kun ylipaikkoja aletaan säästösyistä (saadaan vähennettyä sijaisia) purkaa, eli saadaan paremmin tilaa. Vanhuksilla on periaatteessa omat huoneet, mutta vaihtoja on joskus pakko tehdä syystä tai toisesta. Yksi syy voi olla, että on vain naispaikka vapana, mutta tarvista miesasukkaalle, tai päin vastoin. Toki omaisten toiveita kuullaan ja yritetäänkin mahdollisuuksien mukaan toteuttaa, mutta ikävä kyllä se ei aina onnistu.

Äänestä

Näin on minunkin omaisellani ei saa omaa huonetta vaikka olemme montakertaa pyydetty.Viereinen asukas huutaa ja kun toinen tulee niin samarumpa ja sitten vähän muutakin.Ollaan nyt vain tyytyväisiä niin kauan kuin emme itse jouduta vielä surkeimpiin oloihin kun voimat ehtyy.Jos ja kun aukaisee suunsa on vastaus että onhan se hyvä kun purkaa paineita niin siitä pyynnöstä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yx omainen kirjoitti:

Miten monta asukasta samassa huoneessa teidän hoidettavilla / omaisella on?
Esim. hoivapuolella missä pitkäaikaispotilaita, mikä on suurin määrä huoneessaan?
Kuinka suuria huoneita?
Oletko tyytyväinen oloihin?
Oletko saanut vaikuttaa, minkä tyyppiseen asumiseen omaisesi on laitettu?

Kysyn siksi kun oma vanhempani on siirtymässä pitkäaikaisairaiden osastolle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu