LIIVIJENGIT

STT

Poliisin rikollisina pitämät liivijengit ovat alkaneet kysellä yrittäjiltä Suomessa suojelurahoja. Keskusrikospoliisin (krp) mukaan jengien edustajat ovat ilmoittaneet, että yritysten pitää maksaa, koska ne toimivat "heidän alueellaan".

Rikoskomisario Jussi Oksanen krp:stä sanoo, että kiristäjille ei kannata maksaa vaan asiasta pitää kertoa poliisille. Jos maksaa, kiristys ei lopu.

Yhteiskunnalla on keinoja suojella ihmistä, joka kertoo rikoksesta esitutkinnassa tai oikeudenkäynnissä. Hyvin uhkaavissa tapauksissa voidaan käyttää todistajansuojelua. Käytännössä tämä voi tarkoittaa uutta henkilöllisyyttä ja muuttoa jopa ulkomaille.

Monet liivijengeistä ovat viime aikoina levittäytyneet uusille, yhä pienemmille paikkakunnille ja värväävät uusia jäseniä.

Oksanen ei halua lietsoa pelkoa. Jengien olemassaolo ja kasvuaikeet on kuitenkin hyvä ottaa huomioon asumis- ja sosiaalipolitiikassa. Liian eriarvoisia asuinalueita ei saisi päästää syntymään eikä nuoria miehiä syrjäytymään.

Kaikki liivejä kantavat ryhmät eivät ole rikollisjengejä, vaan moni keskittyy puhtaasti moottoripyöräilyyn.
193050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Täähän nyt on semmonen homma, jota on tehty tässä maassa jo pitkän, pitkän aikaa. Se, että media/poliisi herää tähän vasta nyt, ei tee tästä millään tavalla uutta asiaa.

Ja toinen juttu on se, että poliisihan ei tälle mahda mitään. Eikä todellakaan voi auttaa kiristyksen kohteeksi joutuneita. Tai koittakaapa itse miettiä jokin tapa jolla suojata muutama kymmenen yrittäjää käytännössä ympärivuorokautisesti. Ette keksi. Eikä keksi poliisikaan. Ainoa mahdollisuus yrittäjälle on oikeastaan palkata omat turvamiehet.

Äänestä
  • eikä edes pelkät yrittäjät vaan myös perheet pitäisi turvata. kuulostaa aika mahdottomalta.

    Äänestä

No voi vittu, ei näissä rintaliivi miehissä mitään pelättävää ole. Jos tulevat jotain kiristämään, niin turpaan vaan tai ilmoitus poliisille.

Äänestä

Sukkanauharintaliivi pojille ei pidä kenenkään maksaa yhtään mitään. Paskanen nauru riittää aivan hyvin. Jos poliisille soitto ei tehoa, niin sitten joutuu ottamaan järeämmät keinot käyttöön. Jos oikeudesta ei voi tehdä voimakasta, on voimasta tehtävä oikeus.

Jostain kaukaisuudesta muistuu mieleeni tapaus, kun erään kerholaisen liivit repesivät ja veri virtasi nenästä, tyyppi soperteli itkuissaan,- Älkää lyökö älkää lyökö, mä oon liivi mies mä oon liivi mies ettekste nää, mä oon liivimies.

HAHAHAHAHAHAHA

Äänestä

MUISTUSTUS MUISTUTUS. Tehkää järjestäytyneestä rikollisuudesta aina ilmoitus poliisille. Kun me kerran verojakin maksamme, niin olemme myös oikeutettuja saamaan sitä vastaan palveluja. Ja onpahan poliiseillekin järkevämpää tekemistä kuin pelkkä ylinopeuksien kyyläys.

Äänestä

Ovatko ne rintaliivijengejä.Onko niillä tissiliivit.Ovatko ne homoja.Kai ne ovat vain narkkareita,jotka kuolevat luodista.Liiveistä huolimatta.

Äänestä

Menkää itteenne ja lopettakaa toi huutaminen täälä. sit rohkeesti vaan kertoon niille jos on asiaa! ei tää teijän lapsellinen itkeminen täälä mitää auta

Äänestä
  • Nykäsen pyynnöstä, rikos ilmoitusten tekemisen kynnys madaltui 99,9 %.

    Äänestä

  • Oletko itse lapsen tasolle jäänyt rintaliivijengiläinen, joka saa orgasmin moottoripyörästä?

    Äänestä

  • sepänsälli789 kirjoitti:

    Oletko itse lapsen tasolle jäänyt rintaliivijengiläinen, joka saa orgasmin moottoripyörästä?

    Täällä ei kai vielä ole näin päätöntä https://yle.fi/uutiset/3-11685518

    "Paikan päällä on kuitenkin vain yksi henkilö,joka on täysin sivullinen ja tullut paikalle sattumalta. Tätä ihmistä hakataan pampuilla, metalliputkilla ja muilla astaloilla eri puolille vartaloa ja päähän. Henkilölle tulee vammoja ympäri kehoa."

    Äänestä

Hyvinkään liiviläiset on kyllä semmosta mammanpoikaa että enpä juuri lähtis niille antaa ku tikkaria suuhun. Tosin satun tietää että suurin osa haluu jotain muuta suuhun (homoja) että kulliahan ne sinne haluu mutta multa ei saa.

Äänestä

Minäkin näen joka aamu pienen pieniä liiviläisiä, he eivät taatusti kuulu mihinkään rikollisjengiin. Käsikädessä kulkevat perhepäivähoitajan ohjauksessa. Liiviläisiä on nähkääs jos jonkinmoisia.

Äänestä
  • Ovatko sellaisia kolmipyöräraggareita?

    Äänestä

  • MC Piltti kirjoitti:

    Ovatko sellaisia kolmipyöräraggareita?

    En tiedä raggareista, mutta suloisia ovat.

    Äänestä

Jos ei maksa, seuraa vahinkoa, joko esineellistä tai henkilö.
joten parempi maksaa. hyvin yksinkertaista.

Äänestä
  • No johan vitsin murjaisit, oletko katsonut liikaa televisiota, se tunnetusti tylsistyttää. Kuvitteellien maailma on ihan eri asia kuin oikea elämä. Suosittelen vetämään pään sieltä persereiästä ulos.

    Äänestä

Yksi keino ylläpitää hengellistä harhaa on kielto hankkia tietoa. kaikki lukeminen ja muu median seuraaminen kielletään- Tätä keinoa käyttävät varsinkin käärmekulttilaiset reptilianistit.

Lisäksi tähän kuuluu, että ihmisen pää sulatetaan huumausaineilla. Yksi keino tehdä ihmisen päähän niin sanottu radio on juuri tämä huumaaminen. Ihiminen huumataan ja hänene mieleensä tehdään mielikuva ja muisti istutteita. Myähemmin nämä istutteet alakvat tuntua muistikuvina ja keskustelut nousevat manipuloidun mieleen ajatuksina, että hän käy telepaattista keskustelua manipuloijansa kanssa. Manipuloitu kertoo manipuloijalleen tästä keskustelusta ja manipuloja valehtelee kojhteelleen puhuneensa tälle telepaattisesti. Näin mainipuloitu luulee, että hänen päässään on radio jolla kommunikoida telepaattisesti. Tämän jälkeen ihmistä on helppo manipuloida jatkuvasti ja luonnollisesti tähän kuuluu kultin sisäinen tiedonhankintakielto jolla kohteet pystývät hallinassa.

Äänestä
  • Lienetko terve? Kirjoittelet 8 vuotta aiemmin avattuun aiheeseen mitenkään liittymättömiä horinoita joista et varmaan itsekään ymmärrä mitään. Todennäköisesti kuitenkin olet ollut tekstiä väkeltäessäsi vain sekaisin huumausaineista. Koeta ryhdistäytyä ja pyrkiä pois riippuvuudestasi. Lääkärit ja muut huumehörhöjä hoitaneet kertoivat aikoinaan LSD:n aiheuttavan harhoja joiden tyyppisiin oireisiin aamuyöllä kirjoittamasi sekava tekstisi viittaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


resistance Höffinge kirjoitti:

STT

Poliisin rikollisina pitämät liivijengit ovat alkaneet kysellä yrittäjiltä Suomessa suojelurahoja. Keskusrikospoliisin (krp) mukaan jengien edustajat ovat ilmoittaneet, että yritysten pitää maksaa, koska ne toimivat "heidän alueellaan".

Rikoskomisario Jussi Oksanen krp:stä sanoo, että kiristäjille ei kannata maksaa vaan asiasta pitää kertoa poliisille. Jos maksaa, kiristys ei lopu.

Yhteiskunnalla on keinoja suojella ihmistä, joka kertoo rikoksesta esitutkinnassa tai oikeudenkäynnissä. Hyvin uhkaavissa tapauksissa voidaan käyttää todistajansuojelua. Käytännössä tämä voi tarkoittaa uutta henkilöllisyyttä ja muuttoa jopa ulkomaille.

Monet liivijengeistä ovat viime aikoina levittäytyneet uusille, yhä pienemmille paikkakunnille ja värväävät uusia jäseniä.

Oksanen ei halua lietsoa pelkoa. Jengien olemassaolo ja kasvuaikeet on kuitenkin hyvä ottaa huomioon asumis- ja sosiaalipolitiikassa. Liian eriarvoisia asuinalueita ei saisi päästää syntymään eikä nuoria miehiä syrjäytymään.

Kaikki liivejä kantavat ryhmät eivät ole rikollisjengejä, vaan moni keskittyy puhtaasti moottoripyöräilyyn.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu