elämä on perseestä! mitä teen

foreveralone96

eli oon nyt 9lk. 15 v poika... mulla on vaa yks kaveri, mut se on helvetin tärkee mulle, ilman sitä en vois elää :) mut joo... muuten mun itsetunto on niin perseestä.. oon ylipainoinen, mut nyt oon laihtunu omatahtosesti jo 7kg mut välillä on tosi vaikeeta pysyys ruodussa ja pitää kalorivajetta jos tulee semmonen tunne et nyt on pakko syödä jotain et saa paremman fiiliksen!!!!

ja siis se et mua on kiusattu jo melkee 10v pienen ulkonäöllisen poikkeavuuden vuoksi... kukaan tyttö ei oo koskaan tykänny musta, ja aina kun oon ihastunu nii oon saanu pakit. sen takii en oikee uskalla puhuu tytöille.. samalla myös jos on iha koittanu tutustuu uusiin ihmisiin ja saada kavereita nii mut on siinäkin kohtaa hylätty, ja sen takii miettii melkeen kokoajan et oonko mä huonompi ihminen kun muut... vaikka oon vasta 15, nii seksuaaliset halut on nollassa, ihan sen takia kun ei uskalla ja pelkää sitä että tytöt hylkää mut nii sen takii ei oo, tuntuu välillä et mul on psyykkinen erektiohäiriö ihan sen takii kun halut on poissa ja mikään ei kiihota, saan kyllä runkkaamalla siemensyöskyn et ei sen puoleen haittaa ole. mut siis se et 7lk saakka tähän päivään oon ollu enemmän tai vähemmän masentunu, ooon jopa harkinnu itsemurhaa ja vähän koittanut viillellä itseäni, yksi pieni arpi on kämmenselässä... ja ylipäätään se et tunnen itteni huonommaks ihmiseks kun muut ja koulukin menee päin vittua just ton paskan fiiliksen takii, ei jaska tehä läksyjä ja lukee kokeisiin, hädintuskin ees aktiivivnen tunneilla kun vaa miettii et mitä vikaa mussa on. mulla on yli puolet 9lk läksyisät tekemättä ja mul ei oo kavereita mun luokalla. ainoo se mun ystävä on mua vuotta alemmalla luokalla ja tuntuu ylipäätään et tulee paremmin juttuun just niiden kaa.. oon käyny psykologillakin muutaman kerran ja koulukuraattorilla mut eipä oo auttanu... ja pelkään et jään koko loppuelämäski yksin ja et mulla on vaa se yks ystävä joka mul onnyt, ja sitä en vaihatis mihinkään koska se on mulle helvetin tärkee ja aioo ihminen johon voi luottaa 100% ja sekin on sanonu et kuulun sen parhaimpiin kavereihin ja et oon hyvä ystävä muutenkin :) se taas on mun vastakohta sillee et se on sosiaalinen, paljon kavereita jne. ainoot hetket jolloin oon energisempi/onnellisempi ja tällee on aina kun on sen kaa :)

kiitos jos ja kun jaksoitte lukee tän viestin :)

5

160

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fhfdhfd

      Ylipaino nyt on ainakin sellainen asia mihin voit itse vaikuttaa ja saada sitä kautta itsetuntoasi pikkuhiljaa kohoamaan. Lue vaikka pakkotoisto.comista ravintovinkkejä ensi alkuun. Jostain on lähettävä liikkeelle :D.. Mut joo, tsemii sulle

    • äläluovuta

      Sillon ku olin yläasteella mulla oli samankaltanen tilanne. Mulla oli ihan muutama kaveri, niistäki vaan yks ns. kunnollinen. Olin kans masentunut ja harkitsin tekeväni itelleni kaikenlaista. Noh, nyt oon lukion kakkosella, eikä mulla vieläkään oo hirveesti kavereita, kuitenkin enemmän kun ennen. Ainut mikä on muuttunut, on mun suhtautuminen itteeni ja mun tilanteeseen.

      Kuulostaa ehkä kornilta, mutta vaan sä voit muuttaa oman elämäs, googleta vaikka miten itsetuntoa voi parantaa, niin mä tein ja jos oikeesti tekee niitä asioita mitä sieltä lukee niin kyllä se itsetunto alkaa sieltä kohota. Esimerkkinä hyvästä itsetunnon kohottamistavasta on se, että listaat jokaisen asian, josta tykkäät itessäs, ihan sama miten pieniä ne asiat on. Jos tykkäät varpaankynsistäs niin listaa se. Sitten luet sitä listaa joka päivä ja yrität aina löytää uuden hyvän puolen itestäs. Vähitellen se lista kattaa sut kokonaan.

      Jos et tykkää jostain asiasta elämässäs niin muuta se. Jos haluat lisää kavereita niin hanki niitä, eti joku harrastus, jossa voit tavata ihmisiä tai alota vaikka netistä. Toisaalta ite tajusin, etten edes halua montaa kaveria, eli ihan turhaan olin kateellinen suosituille ihmisille. Mulle riittää ne muutamat ystävät.

      Sun elämä on sun omissa käsissäs, sä et tapa itteäs, et missään nimessä. Se on luovuttamista. Sä et luovuta. Mieti mikä sulle on tärkeetä, mitä haluat saavuttaa ja ota ne asiat itellesi.

      Mä toivon, että luet tän vakavissas ja oikeesti mietit tota mitä sanoin, SÄ olet vastuussa elämästäsi, älä ajattele "Kaikki vihaa mua" ajattele " Mä rakastan itseäni ja jos muut ei nää kauneutta mussa niin se on niiden oma moka".
      Se on vaikeeta, mä tiedän, multakin välillä pääsee unohtumaan, mutta uskon että se oikeesti auttaa.

    • dfasfafda

      hei sä taidat olla yhen mun seuraaman blogin kirjottaja :>

      • Aloittaja96

        Kui nii? Mikä blogi? :D en kyl pidä mitään blogia, varmaan erehtynyt tyypistä :)

        Ja tohon toissa edelliseen viestiin nii oon googlannu ja kaikkee ja miettinyt omia hyviä puolia mut nii... On mul ihan kivat silmät ja miehistä mittaa iha hyvi;) mut joo joskus o huonoja päiviä, joskus hyviä :)


      • dfasfafda
        Aloittaja96 kirjoitti:

        Kui nii? Mikä blogi? :D en kyl pidä mitään blogia, varmaan erehtynyt tyypistä :)

        Ja tohon toissa edelliseen viestiin nii oon googlannu ja kaikkee ja miettinyt omia hyviä puolia mut nii... On mul ihan kivat silmät ja miehistä mittaa iha hyvi;) mut joo joskus o huonoja päiviä, joskus hyviä :)

        Joo erehdys näköjää, muistutit sitä vaan.. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1334
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      1104
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1009
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      77
      897
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      333
      761
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      166
      738
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      191
      711
    8. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      54
      687
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      677
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      635
    Aihe