Kun Mari Kiviniemi nimitettiin pääministeriksi, hän paljasti suunnitelmansa, että on myös seuraava pääministeri. Hänen Armonsa pettämätön usko omiin kykyihinsä ja hänen loputon ylimielisyytensä leimasivat hallituksen työtä.
Ex-pääministeri osoitti avoimesti inhonsa oppositiota ja erityisesti sosiaalidemokraatteja kohtaan. Opposition asiallisiin kysymyksiin tuli vastaukseksi ”höpöhöpö”, tai hän syytti oppositiojohtajia epäisänmaallisiksi.
Kun silloinen oppositiojohtaja Jutta Urpilainen ehdotti pääministerille tapaamista, jossa olisi selvitetty väite epäisänmaallisuudesta, Kiviniemi kieltäytyi pöyhkeästi, käänsi selkänsä ja käveli korot kopisten pois.
Kiviniemi on ympäröinyt itsensä mielistelijöillä, joita hän kannustaa palvomaan itseään. Mediassa Kiviniemeä ympäröi uskollisten omatoimittajien piiri, joka ylisti hänen kauneuttaan, tyylikkyyttään, älykkyyttään ja kielitaitoaan. Lehdissä julkaistiin hänestä vain suuria ja hymyileviä valokuvia, vaikka aidoimmillaan Kiviniemi on hapannaamainen pirttihirmu, jollainen melkein jokaisessa pohjalaistalossa on.
Jo varhain KEPU alkoi pohjustaa Kiviniemi kakkosta. Valtavassa mainoskampanjassa lähes jokainen lehti julkaisi päivittäin kokosivun kuvan pääministeristä. Hänen kuvansa oli vahvasti käsitelty niin, että hän sai uudet silmät, nenän, huulet, hampaat, hiukset ja suurennetut rinnat, joiden päällä oli teksti: ”Asiaa.”
Koskaan ei selvinnyt, mitä asiaa hänellä oli. Mainostoimistossa keksittiin joitakin tyhjänpäiväisiä fraaseja peittämään sitä tosiasiaa, ettei hänellä ollut mitään sanottavaa.
On hämmästyttävää, kuinka Mari Kiviniemi saattoi lietsoa kokonaisen puolueen voitonhurmaan. Tässä huumassa puolue otti miljoonia velkaa jättikampanjaansa. Velka oli tarkoitus maksaa takaisin vaalivoiton puoluetuella. Mielenkiintoista nähdä, miten puolue aikoo selviytyä veloistaan.
Puheenjohtaja Kiviniemen lisäksi myös puoluesihteeri Timo Laatinen osoitti monumentaalista arvostelukyvyttömyyttä ajaessaan puolueen edesvastuuttomasti velkaloukkuun, joka voi merkitä puoluetoimiston sulkemista pitkäksi ajaksi.
KEPUn eduskuntavaalitulos oli odotettu
8
56
Vastaukset 8
- 7+12
Lisää tulee lunta tupaan kuntavaaleissa. Ei siinä auta vaikka johtajana olisi Väyrynen tai Pekkarinen.
- väykky kehiin
Onneksi puolueella on Paavo Väyrynen sekä Mauri Pekkarinen,ehkä toinen heistä tulee valituksi puheenjohtajaksi.
- Sama kuka..
Keskusta säilyy suurimpana puolueena kuntavaaleissa
- Sama kuka...
Kepulle käy kuntavaaleissa kuten kävi eduskuntavaaleissa. Suurimmasta kuntapuolueesta tulee pienin kuntapuolue.
- Niinpä niiN
Ylpeys kävi lankeemuksen edellä.
- Marjatta Väänänen
Kepu onn menneisyyden puolue. Nykyään kepulaisten asiat pääsevät tiedotusvälineisiin vain kun kerrotaan puolueen sisäisistä kähinöistä. Mikään muu Kepun asia ei kiinnosta.
- Ossian Pasku
Kepulla on samat mahdollisuudet kuin lumipallolla H-vetissä.
- Iso, komea hetero
Olikos punikkisian jätöspossun mielestä Lipposen 6 % odotettu? Hoh, hoh, hoooooo, nostakaa mi.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1492433Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois236987- 66970
- 120937
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä73793- 71611
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun90561Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50536- 38522
- 36488