Miksi aina autoilu kärsii verojen korotuksista ?
Moottorikelkoille ja muille huvi ajopelelille voisi nostaa jotain "turhan käytön veroja" ihan surutta.
Turhaa kelkkarallia, saastuttamaisineen ja meluhaittoineen ei tarvi edistää millään muotoa !
Ajoneuvojen Verotus
3
51
Vastaukset
- Ruskaset pakkaset
Ihan vastaavasti voi sanoa miksi uimahalleja pitää yhteiskunnan rakentaa vain joillekkin käyttäjille.Uikoot avannossa jos haluavat.Sinne ne verorahat menee kankkulan kaivoon.Samoin tennishallit,jäähallit yms.mikä ei ole välttämätöntä.Nämä kaikki kustannetaan yhteisistä varoista.Kunnat hakevat valtiolta rahaa mm.näihin "investointeihin" ja valtio ottaa lisää velkaa jotta olisi mukava harrastaa.Tästä syystä veroja on korotettava,kun rahat eivät riitä jokaiseen hukkainvestointiin ja niiden käyttökuluihin.Autoilu on siitä kätevä kohde kun sillä saadaan takuuvarmasti valtion kassaan riittävästi lisätuloja,toisin kuin esim.mainitsemillasi vekottimilla.Lista on loputon mistä oikeasti voimme ja pitäisi luopua jotta kunnantalous ja valtiontalous saataisiin tasapainoon.Elämme siis yli varojen kuten moni muukin maa euroopassa.Tosin inflaatiolla pyritään "syömään"velkoja pienemmäksi,mutta siinäkin on riskinsä.Setelimyllyä eurooppakin alkaa pyörittämään tällä tahdilla,kuten amerikkalaiset jo tekevät.
- pannaan pakettiin
pannaan pakettiin
Esko Ahon hallitus sääti yhdeksi vuodeksi eli vuotta 1995 koskien autojen käyttömaksun ja kun se maksu oli silloiisen käsityksen mukaan määrältään kohtuullisen alhainen, niin tuo uusi väliaikainen vero meni eduskunnassa läpi oikopäätä aivan sujahtamalla. Nyt samaa veroa ovat autonomistajat joutuneet maksamaan vuosittain ja maksun määrä on noussut täysin toiselle tasolle tuosta alkuperäisestä je kertaluontoiseksi kuvitellusta tasosta. Niin se käy. Kun pää saadaan auki, niin sen jälkeen alkaa vyörytys.
Henkilöautoilua on rokotettu myös saastuttamisen johdosta. Pakokaasut ovat olleet yksi peruste autoilun verotuksen ankaruudelle ja ankaroitumiselle. Kuitenkaan valtio ei ole ollut mainittavalla tavalla rahoittamassa vähempipäästöistä autoilua eli mm. sähköautojen yleistymisen edistämistä. Jos sähköautot alkaisivat enenevässä määrin ja todella laajassa mitassa korvata polttomoottorilla käyviä autoja, niin varmaankin valtio perustelisi autoilun verotuksen korottamista valtion tulokertymän lisäämistarpeilla. Meneehän tuonne ulkomaillekin meiltä rahaa valtion toimesta kuin ränniin kaatamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad601128- 42871
- 51641
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että315627Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114614- 51598
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 56554
- 72542