Kreikkaan oopperatalo,yli 500 M€

http://www.hs.fi/msn/kulttuuri/Rutiköyhä Kreikka saa kalliin oopperatalon/a1305556204616

Vaikka onkin yksityinen rahoitus ,niin millähän tämä auttaa Kreikkaa nousemaan talouskurjuudesta ???????

Kurja kansa -mahtavat palatsit ....:(
Suomessa samaa tautia.
389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pitäähän sitä nyt eliitillä olla omat pikku huvinsa. Jää muuten juhlapuvut käyttämättä ja narsistin on päästävä aina välillä vähän esille.

Äänestä
  • Ei tässä pitäisi olla mitään hämmästyttävää. Kreikka otti itselleen EU:sta ja EMU:sta sen edun, minkä nämä järjestelmät oli suunniteltukin antamaan. Kreikka toimi hyvin, viisaasti ja kauaskatseisesti.

    Muut maat vaan eivät osanneet, mutta ehkä nyt seuraavat perässä kun näkivät kuinka nämä hommat hoidetaan omalta kannalta edullisesti.

    Äänestä

suomalaiset ei.

Fiksut kreikkalaiset laskelmoivat jo liittyessään EMU:n, että nyt kannattaa pistää haisemaan, nimittäin tulevaisuudessa EU:lla ei ole muuta vaihtoehtoa, kuin rahoittaa heidän velkojaan.

Kreikkalaiset 10, muu EU 0.

Ei se ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa. Minusta pitäisi tässä hymyillen ihmetelle sitä, kuinka ovelasti ja EU:n omia perusteita noudattaen Kreikka otti itselleen uskomattoman ison hyödyn järjestelmästä. Me muut tosin maksamme siitä kalliisti, mutta onko se nyt mikään yllätys.

Meidän suomalaisten taloudenhoito on sen sijaan amatöörien käsissä. Täällä luullaan, että velkaantumista sääntelemällä pysytään kiinni hyvinvoinnissa...

Hyvin toimittu Kreikka, vaikka minua suomalaisena veronmaksajana kyllä harmittaa kun pitää nyt täällä sitten lakkauttaa kouluja ja sairaaloita ja maksaa veronkorotuksia. Se on meidän poliittisten päättäjäidioottien ja EU:n EMU:n kannattajien omaa tyhmyyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauhumaailma kirjoitti:

http://www.hs.fi/msn/kulttuuri/Rutiköyhä Kreikka saa kalliin oopperatalon/a1305556204616

Vaikka onkin yksityinen rahoitus ,niin millähän tämä auttaa Kreikkaa nousemaan talouskurjuudesta ???????

Kurja kansa -mahtavat palatsit ....:(
Suomessa samaa tautia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu