miten saa voyagerin vararenkaan irti?

apuvapa

eli saan sen vaijerin laskettua kokonaan alas mutta en rengasta....aivan ko olis jotenkin kiinni siinä vaijerissa sillä muovikiinnikkeellä...onkohan sitten niin ruosteinen tai jotain...vinkkejä?

7

1859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DGC

      Siinä on lukitusmekanismi, muistaakseni sieltä piti löytyä jonkinlainen vapautusvipu. Omastani tuo oli niin ruostunut ja jumissa että vipu meni rikki ennen kuin rengas irtosi. Sain sen lopulta irti ruosteenirroitusöljyllä ja kunnon työkaluilla. Laitoin sinne sen jälkeen sähköjohdosta väsätyn irroituskahvan.

    • Torpparin poika

      Itselläni vm-98 voikussa on perätavaratilassa matossa pieni "luukku" jonka alla on mutteri jota pyörittämällä sen vaijerin saa laskettua alas. jos ei ole käytetty pitkään aikaan rengasta saattaa joutua riuhtomaan hiukan, että vaijerin saa liikkeelle.

    • x

      Mulla ei hiukan riuhtominen auttanut, puoltoista tuntia sai painia että rengas putosi.
      Vaijeri kyllä löysty, mutta lukitus ei auennut siellä auton rungossa (vanteen sisällä)
      Sitten kun rengas oli maassa ei meinannut se muoviklunssi irrota siinä vanteen keskiössä.
      Ja tämä tapahtui Sallan vilmankairassa toissa syksynä, lähimpään ihmisasutkseen noin 30km..... ja meinas pimeää pukata kesken homman.

      • Ladanlaatua lännestä

        Ameriikan laatu on vähän tollasta, mutta ohjekirjastahan ohjeet pitäisi löytyä kaiken varoitusten ja vastuun pakoilujen seasta.


    • x

      Joo, kullä se aika paska on kun vaan 10 vuotta riiti jumittamaan Suomalaisella suolasohjolla marinoituna. ;)

      • näin se koettelee

        juu, ja fiksu autolija uskoo kymmenen vuoden jälkeen renkaassa olevat paineetkin kohdallaan kun ensimmäisen kerran avaa lukitukset.


      • DGC
        näin se koettelee kirjoitti:

        juu, ja fiksu autolija uskoo kymmenen vuoden jälkeen renkaassa olevat paineetkin kohdallaan kun ensimmäisen kerran avaa lukitukset.

        Ei tarvitse edes uskoa, voi tietää että paineet ovat kohdallaan. Niiden tarkastus onnistuu ilman renkaan irroitusta. Minä käännän vararenkaan niin päin että venttiili on mahdollisimman takana ja näin ollen helposti käsillä. Mutta kokemuksesta suosittelen renkaan irroituksen harjoittelua. Ja tiedän senkin että vuodessa se ehtii juuttua yhtä lujaa uudestaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe