Soini tokaisi keskiviikon Ylen A-Studiossa, että "Mikkelin miehestä", EU-komissaari Olli Rehnistä on tullut "Brysselin Bobrikov".
Bobrikov-vertaus
Osuiko?
43106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Ainakin kalikka kalahti ja Rehn älähti.
Ei edes ymmärtänyt pysyä hiljaa, tilanteensa on sen pahempi mitä enemmän Brysselin politrukkitoimia tutkitaan.
juuri niin järjetön, kuin persujen möläykset yleensäkin.
Anteeksipyyntöä ei tietenkään edes ymmärretä.
" Anteeksipyyntöä ei tietenkään edes ymmärretä. "
Kuka oli Bobrikov? Ei venäläisiä oligarkkeja sovi noin aliarvioida. Suomen on huomioitava naapurimme kehittyvän demokratian.
Jos Soinin mielestä saa verrata kehen tahansa niin sanon, että Soini on Espoon Jammu-setä. Tarkoitan tällä tietenkin sitä, että hänellä ei ole suhteellisuudentaju ihan normikuosissa, kun tekee tuollaisia Bobrikov -vertauksia
Nooh Neuvostoliiton finansimiehet on siis parempi vertaus. Niiden arviosta ruplasta tuli kusipaper 20-luvulla.
Olihan se väärin kun Boprikov ammuttiin.
Mutta eihän sitä Soini apunut. Suomi ei ole tunnustanut Boprikovin surmaa vääräksi. Miksi?
” Mutta eihän sitä Soini apunut. Suomi ei ole tunnustanut Boprikovin surmaa vääräksi. Miksi?”
Siksi, että se teki Venäjälle selväksi sen, mitä mieltä suomalaiset ovat sortotoimenpiteistä!
Osui ja upposi. Juuri sitähän Rehnikin tekee Suomelle mitä Poprikohvikin teki, Suomen syöjä. Koettaa ohjata Suomen rahat Saksan ja Ranskan pankeille.
Metakka voisikin olla Suomessa vähän eri luokkaa jos tukiaisia maksettaisiin Venäjän pelastamiseksi. Kumma vaan kun silloin aikanaan kun Venäjän talous romahti tosi pahasti, oliko se 1997 vaiko -98, ei kukaan puhunut mitään Suomen vientimahdollisuuksien huonontumisesta ja tarpeesta tukea Venäjää ulkomaankauppamme pelastamiseksi.
Ja taatusti meni Suomelta Venäjälle kehitysapua monta miljoonaa 90-luvulla. Viimeisin suuri kehitysapu projekti oli Pietarin puhdistamon rakentaminen johon Suomi pisti noin 40 miljoonaa.
----Suomi pisti noin 40 miljoonaa----
Joo, 40 milj. on vasta 1 % 4 miljardista eli puhutaan hieman eri luvuista. Tuolla 40 miljoonalla Suomi toimitti kamaa puhdistamoon eli saatiin sille jotain vastinetta sentään. EU-tukipaketeille ei tule mitään vastinetta.
Niin kai mutta miten lie käy eurolle valuuttana jos yksi jäsenmaa kaatuu. Ei siitä arvotonta tule. Heikko euro voi toisaalta olla hyväkin asia joten antaa Kreikan vaan kaatua. Huonompi juttu kreikkalaisille.
Rehen teki suuren virheen reagoinnillaan.
Kukaan ei olisi tiennyt mitään Boprikovista ja Suomen irtautumis-prosessista venäläisistä. Vihapuhe mikä vihapuhe. Suomi on vihan keskittymä venäläisiin. Miksi emme halua olla venäläisiä?
Venäjän pitkäaikainen tavoite on ollut, tappaa Suomi kansallisesti, tämä ei ole onnistunut, joten ne sopeutuneet tilanteeseen ja toimivat sitten, kun hetki on otollinen.
Tämä suomen kansallinen tappaminen tarkoittaa sitä, että suomalaisuus karsitaan olemattomiin ja väestö muuttuu "venäläisiksi", kuten on käynyt kaikille muille Suomen sukuisille pikku kansoille, Viroa lukuunottamatta, joka pääsi Venäjästä hetkellisesti irti.
Joku vertasi Ilta-Lehden keskustelupalstalla Rehniä myös Otto Ville Kuusiseen ja Terijoen hallitukseen. Joka tapauksessa Rehn ei ole lojaali Suomelle vaan EU:lle. Suomalaiset poliitikot luopuvat ilomielin kansallisista eduita että Suomi olisi "mallioopilas". Tyhmät suomlaiset eivät vieläkään ymmärrä että muiden EU:n jäsenmaiden poliitikot ajattelevat EU:n olevan olemassa vain omia intressejään palvelemassa.
Jospa katsot montako miljardia on esim. EU:lta tullut sinne kalastajakylääsi Ahvenanmaalle oi sinä valtiaskansalainen.
Rehn on enemmänkin Menzhinskin tyyllinen joka teki ruplasta arvotonta.
Suomen tie on Kreikan tie.
Vasta sitten, kun Suomi on taloudellisesti saatu velkaeuro-liittoon tasa-arvoiseksi muiden velkaisten maiden kanssa, on Suomikin eu:n ytimessä. Vasta silloin, Suomi antautuu Saksalle ja muille isoille eu-maille, eikä pullikoi muutamilla säästetyillä miljardeillaan..
Höpö höpö taas. Suomella on pelkästään metsäteollisuuden ansiosta vahvempi asema kuin Kreikalla. Olet kyllä oikeassa että kaksikielisyys voitaisiin lakkauttaa säästöjen takia ja toiseksi koska ilmeisesti Wideroos ja Norrback ovat vastuussa Kreikka sotkusta. Norrback ei raportoinnut oikein tilannetta ja Wideroos painosti ruotsalaisella piiskalla sijoittamaan rahaa Kreikkaan.
oikein malliesimerkki täydellisestä tietämättömyydestä.
Wideroosilla ja Norrbackilla ei ole hevon hännän vertaa tekemistä Kreikan kriisin kanssa.
Tämäkin keskustelu on malliesimerkki palstan surullisen heikosta tiedon tasosta.
Rehn on komission virkamies, joka toteuttaa EU-maiden päämiesten ja valtiovaranministerien eli demokraattisten hallitusten päätöksiä.
Eikö? No kuka oli Kreikan suurlähettiläs ja varavaltiovarainministeri kun rahoja sinne pistettiin. Tietysti Wideroosilla ja Norrbackalla oli mahdollisuus vaikuttaa Suomen Kreikka päätöksiin. Rehn on sätkynukke joka toimii Merkeliä ja Sarkozya vaaleissa tukeneiden pankkiirien käskystä jotka sijoittivat Kreikkaan ja joiden rahat uhkaa sulaa nyt kuiviin.
Pankit tekevät sijoituksensa lähettiläiltä ja ministereiltä kyselemättä.
Rehn on komission virkamies, joka toteuttaa EU-maiden päämiesten ja valtiovaranministerien eli demokraattisten hallitusten päätöksiä.
Turha valehdella muuta. Tosin et rehellinen osaa ollakaan.
----Rehn on komission virkamies, joka toteuttaa EU-maiden päämiesten ja valtiovaranministerien eli demokraattisten hallitusten päätöksiä.----
Niiin se oli Bobrikovikin, virkamies, joka teki sitä mitä Isot Pojat käski. Mutta Rehni voisi erotakin jos työ ei miellytä.
täyden käskyvallan yksinvaltiaalta saanut kenraalikuvernööri. Rehn toteuttaa omaalta osaltaan vain demokraattisesti tehtyjä päätöksiä.
Lopullinen päätösvalta Kreikassa on sen omalla hallituksella ja eduskunnalla, ei Rehnillä.
Komissaarit on virkamiehiä, ei demokraattisesti vaaleilla valittuja henkilöitä, joten niiden päätökset ei ole myöskään demokraattisesti tehtyjä päätöksiä.
-----Lopullinen päätösvalta Kreikassa on sen omalla hallituksella ja eduskunnalla, -----
Päätösvallasta Euroopassa ja Kreikassa on 65 % Merkelillä, 35 % Sarkozylla ja kaikilla muilla tasan 0. Näin se tätä nykyä menee, kuten jokainen voi huomata.
toimeenpanevat EU-maiden johtajien demokraattisia päätöksiä.
päätöksillään ajanut itsensä umpikujaan.
Siitä voi nousta vain omilla päätöksillä. EU voi vain tukea Kreikkaa ja tarjota rahaa avuksi.
Kreikka aiotaan syödä ja Rehn on siinä suurvallan kenr.kuvernöörinä. Selvä tapaus.
täälläkin. Rehn on tärkeässä roolissa Kreikan pelastuksessa.
Miksi vihaat veljeäsi niin. Jos Rehn saa sylitanssin joltain latina peppuiselta kreikattarelta niin mikäs siinä jotta velat tulee maksetuksi. Rehn on pikemminkin sutenööri kuin kuvernööri.
TV-kuvissa pelastettavat eivät näytä kovin tyytyväisiltä!
Eiköhän Herra Markkina ja Saksan pankit ole ne jotka hymyilevät Rehnin pelastustyötä?
Kyllä tuollaista analogiaa autonomian ajan kenr.kuvernööri/Brysselin komissaari voi hyvin käyttää, jos nyt on vähänkin jonkunlaista historiantajua.
Naurettavaa, että joku nyt loukkaantuu mukamas henkilökohtaisesti tuollaisesta hyvinkin osuvasta analogiasta, jossa ei ole mitään henkilökohtaista.
siitä juuri puuttuu. Bobrikov tuli murskaamaan Suomen itsehallinnon.
EU on pelastamassa Kreikkaa siltä itseltään. Toiminnat ovat täysin päinvastaisia.
Rehnillä ei edes ole päätösvaltaa, vaan hän toteuttaa EU-maiden ja komission päätöksiä.
Samaa voidaan kyllä sanoa EU-maista ja komissiosta, ei niillä ole laillista päätäntävaltaa Kreikan sisäisiin asioihin, joten molemmat toimivat tavallaan laittomasti.
Toisaalta, se että Kreikka irtautuisi eurosta, ei ole mikään ongelma sinänsä, hyvin todennäköisesti tästä seuraisi euron nopea vahvistuminen, joka taas tukisi muita heikkoja euro-maita kuten Portigalia, Kreikalle se tietenkin toisi ongelmia, mutta mikäänhän ei estä tukemasta Kreikkaa myös, kun sillä on oma valuutta käytössä, EU on tukenut Unkaria, Latviaa, Liettuaa, Slovakiaa, miksei se voiis tukea myös Kreikkaa vaikka se olisikin dragmalla liikkeellä.
Euro on poliittinen päätös ja sitä pidetään yhtenäisenä poliittisista syistä, vaikkei se talouspoliittisesti olekkaan nyt järkevää, järkevintä olisi hoitaa taloutta ja vakauttaa talouden pohjaa, eikä pitää yllä liian laajaa euro-aluetta, yhden tai kahden maan irtautuminen ei kaada systeemiä.
----hyvin todennäköisesti tästä seuraisi euron nopea vahvistuminen,---
Toivottaavasti ei vahvistu koskaan, se olisi meidän vientimme loppu. Suomelle ei kertakaikkiaan sovi vahvan valuutan politiikka. Kyllä se nähtiin n. 20 v sitten kun sitä yritettiin Mauno Koiviston johdolla. Meinasi koko maa tuhoutua, todellinen työttömyys oli jo luokkaa 600 000.
Ruotsinkin talouselämä kukoistaa koska sen valuutta joustaa ja pari vuotta sittenhän kruunu devalvoituikin kelluessaan n. 6 % ja taas vienti veti. Meillä siitä oli se seuraus, että Stora-Ensokin sulki täällä tehtaitaan ja siirsi niiden tuotannon Ruotsiin. Sitä meidän ei kannata haluta enää toistamiseen.
Oman valuutan etu on se, että sen kurssi on aina oikea. Se mikä sopii Saksalle ei sovi meille.
devalvoituu, vaikka et sitä tiedäkään.
"Samaa voidaan kyllä sanoa EU-maista ja komissiosta, ei niillä ole laillista päätäntävaltaa Kreikan sisäisiin asioihin, joten molemmat toimivat tavallaan laittomasti."
Tietenkään EU ei toimi laittomasti.Kreikallehan tehdään esityksiä EU-lainsäädännön ja kansainvälisten sopimusten perusteella. On sen oma asia, miten se päättää niihin suhtautua.Se voi aina hylätä rahoitusesitykset ja kärsiä seuraukset.
Toistaiseksi ero eurosta olisi vielä kalliimpaa kuin siinä pysyminen. Voihan se tulla eteen.
Stora Enso leikkasi kyllä eniten Ruotsissa joten tietämättömyytesi taas näkyy. Inhoan sanoa tätä mutta markka oli hieman eriasia kuin euro.
Euroon liittyminen on todellakin ollut poliittinen päätös kuten myös Kreikan liitäminen euroon.
Korostan poliittinen päätös!
Vaan eipäs se oikein tunnu sanovan kenellekään mitään.
Huonoa (talous)politiikkaa yritetään nyt korjata poliittisin ja taloudellisin keinoin. Kallista on, mutta Kreikan taloudellinen romahtaminen olisi vielä kalliimpaa.
Älä sinä pikkuporvari sekoile, sillä eihän hyvä ja viisas ihmiskunta tarvi (jumalan) sielunlain perusteella edes rahaa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012022715258388_ul.shtml
Totta Soini silloin (vielä) puhui. Tosin ääni muuttui kun pääsi ulkoministeriksi. Suomen kaikki herrat, niin eduskunta kuin pressa kuin hallitus ovat tätä nykyä Brysselin edustusto Suomessa valvomassa EUn etuja.
Jos verrataan Autonomian aikaan niin Bryssel =Moskova jne.
"niin Bryssel =Moskova"
Korjaan; niin Bryssel =Pietari.