Ja jos saa, niin missä muodossa, minkä hintaista ja keneltä lääkäriltä ?
Saako kukaan Kannabishoitoa reumasairauksiin ?
12
732
Vastaukset
- 5+6
Taidat olla sama narkkari joka tuossa edellisessä topicissa haikaili Temgesicin perään ??
- Luonnonlääke paras
Nimimerkki "5 6" Taidat olla joku idiootti, joka ei ymmärrä, että kannabis on turvallisin luonnonlääke reumasairauksiin, mitä olla voi ja sen laillistaminen reumapotilaille pitäisi olla jo Suomessakin.
Kortisonin ym lisäsairauksia aiheuttavien myrkkyjen pakkosyöttäminen ihmisille on rikollista.
Mitä Temgesicistä kysymiseen tulee, niin ilmeisesti et itse koskaan ole kokenut kipuja, tai tiedä mikä on kipuoireyhtymä, kun yhdistät senkin tähän ja haukut sairaita ihmisiä "narkkareiksi". Saisit hävetä, mutta et taida osata.
- ei mahdollisuuksia
Tiedä ainakin yksi kivuista kärsivä saa viljela ja käyttää kannabista lailisesti. Tämä henkilö asuu kanadassa. Hän leipo siitä pikkuleipiä ja syö tarvittaessa niitä. Ei käytä muuten
- Enemmän tietoa
Jostain luin, että joku 48 ihmistä Suomessakin jo saa kannabisreseptin ms-tautiin, kipuoireyhtymään ja ehkä reumasairauksiin.
- Kivunhoito kunniaan!
Annoin plussan ajatukselle sinänsä - vaikka "jostain" ja "joku 48" ovatkin hataraa argumentointia. En ole törmännyt tuohon tietoon. Osaisiko jo viittoa oikeaan suuntaan?
- jäykkis
Niin, kyllä sitä kovissa kivuissa etsii helpotusta oloonsa mistä vaan. Ikävää, jos leimataan narkkariksi. Luulisi, että ihmisen olon helpotus olisi se nro 1.
- Mieluummin luonto
Löytyykö Tampereelta lääkäriä, joka kirjoittaisi kannabis-reseptin ? Mitä se maksaisi ?
- <>!<>~!
Se reseptin kirjoittaminen vai se huume ?
- ja kallist on
EI saa Suomessa.
MS-tautiin saa ja johonkin todella pahaan hermosärkyyn.
Erikoisluvalla saa. - Käännynnäinen
Linkkiä pitkin lisätiedon pariin: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11438989
- Käännynnäinen
Tieteellinen näkemys kannabiksen lääkinnällisestä potentiaalista, potilaskertomuksia ja weird case, jossa valtion viranomainen on jo 25 vuoden ajan toimittanut kuukausittain 300 kannabissavuketta kansalaiselle, joka ennen tätä joutui käyttämään kymmeniä muita lääkkeitä harvinaisen sairautensa "hoitoon". Mies tosin joutui käymään 10 vuotta oikeutta ennen kuin sai tämän aseman.
http://www.youtube.com/watch?v=8aTbnO9I-TU&feature=youtu.be
Mitä voit tehdä oman ja toisten terveyden ja hyvinvoinnin eteen? https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/74 - terveyttä.
Joka toinen astma on ALLERGIAA.
Astman, reuman ja suolisto-ongelmien takana ruokavalio – "Lääkärit antavat väärää tietoa"
http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1624947/astman-reuman-suolisto-ongelmien-takana-ruokavalio---laakarit-antavat-vaaraa-tietoa
Ravinnolla on merkittävä vaikutus aivan kaikkiin sairauksiin ja niiden ehkäisyyn.
Lääkkeitä syödään sitten tarvittaessa.
Yleensä lääkitys vähenee, kun ruokavalio ja muu elämä on kunnossa. Ja potilaskin voi paljon paremmin kuin pelkällä lääkityksellä.
Mutta kertooko lääkäri tästä mitään?
Nykylääketieteessä tutkitaan vain lääkkeitä, jotka voidaan patentoida ja jotka tuovat rahaa.
Viljat tai maitotuotteet pois vähintään 4 viikoksi. Kokeile miten vaikuttaa. Voi olla, että kummatkaan ei sovi.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm
Tärkeä D-vitamiini tulehduksen hoidossa:
Uuden tutkimuksen mukaan runsas D-vitamiini helpottaa astmaa. Se esimerkiksi parantaa keuhkojen toimintakykyä ja astmahoidon tehokkuutta.
http://www.tohtori.fi/?page=3509935&id=0546887
Astman oireet lievenevät ja infektiot jäävät pois. Nyt uudet tieteelliset tutkimukset vahvistavat, että D-vitamiinilisä on todella tarpeen sekä lapsi- että aikuispotilaille. Mitä enemmän veressä on D-vitamiinia, sitä lievemmät ovat oireet ja sitä paremmin lääkitys auttaa, kertoivat amerikkalaisen National Jewish Health -instituutin tutkijat viime viikolla American Academy of Allergy, Asthma, and Immunology -kongressissa.
http://terveyshymy.fi/tohtori-tolonen/d-vitamiini-auttaa-astmassa
Dear Dr Cannell: D for childhood asthma
http://blog.vitamindcouncil.org/2012/08/16/dear-dr-cannell-d-for-childhood-asthma/
1 µg (mikrogramma) = 40 IU tai KY (kansainvälinen yksikkö)
10 µg (mikrogramma) = 400 IU tai KY (kansainvälinen yksikkö)
10 ng/ml = 25 nmol/L
50 ng/ml = 125 nmol/L
Euroopan Unionin elintarviketurvallisuuselin EFSA nosti D-vitamiinin turvallisena päiväannoksena pidetyn nuorten (11–17 v) ja aikuisten rajan 50 mikrogrammasta (µg) 100 µg:aan. Vauvojen rajana on nyt 25 ja 1–10-vuotiaiden rajana 50 µg päivässä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247
On useampia tutkimuksia, joiden mukaan Omega-3 rasvahapot ja D-vitamiini voivat ehkäistä ja lievittää astman oireita.
Kortikosteroideilla hoidetuilla astmaa sairastavilla lapsilla D-vitamiinin puute näyttäisi liittyvän luuston huonoon mineralisoitumiseen. Laajassa yhdysvaltalaistutkimuksessa seurattiin 780:tä iältään 5 - 12-vuotiasta astmaa sairastavaa lasta yli neljän vuoden ajan. Seerumin D-vitamiinipitoisuus mitattiin kertaalleen tutkimuksen alussa. Luustontiheyttä seurattiin vuosittain DEXA:lla. Kun (pahentuneen) astman hoidossa käytettiin myös suun kautta otettavia kortikosteroideja, osoittautui luun mineralisoituminen sitä heikommaksi, mitä useamman kortikosteroidikuurin lapset olivat saaneet. Tämä kortikosteroidiannokseen liittyvä vaikutus ilmeni erityisesti pojilla, joilla seerumin D-vitamiinipitoisuudet olivat pienet. (Tse SM ym. J Allergy Clin Immunol 2012;130:53)
"Astmaa sairastavat lapset, joiden veressä on D-vitamiinia alle 75 nmol/l, ovat alttiita pahoille astmakohtauksille, ilmenee Pittsburghin lastensairaalan tutkimuksesta. Yhdysvaltain terveysvirasto (National Institutes of Health, NIH) rahoitti tätä tutkimusta, joka tehtiin San Juanissa, Puerto Ricon pääkaupungissa, leveysasteella 18, jossa aurinko paistaa paljon ja korkealta. Tiedot tukevat muita tutkimuksia ja käytännön kokemuksia astman D-vitamiinihoidosta. Seerumin D-vitamiinin pitoisuus (S-D-25) tulisi mitata ja nostaa 125–150 nmoliin/l. Siihen voidaan tarvita D-vitamiinia 100–150 mikrogrammaa päivässä."
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2395
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5222490Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032148Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491323- 971308
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101175Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621111Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise891087Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035